• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

ספינה ביפידה״ספינה ביפידה״ הנה מום מולד בצינור העצבי של חוט השדרה וחוליותיו. כתוצאה ממנו שק קטן מלא בנוזל מוחי בוקע החוצה מעמוד השדרה דרך פתח. קרע של השק במהלך הלידה או ברחם יכול לפגוע בחוט השדרה ולהוביל לבעיות התפתחות.

האם ספינה ביפידה ניתנת לזיהוי בבדיקות הריון?

ספינה ביפידה ניתנת לזיהוי מוקדם באולטרסאונד וצריכה להיות מזוהה בקלות, ועל כן מרובות התביעות בנושא. על הרופא להתייחס לממצא מייד בכדי להביא לסיום ההריון. משלא מיידע הרופא את האם על מצבו של העובר, ולא מציב בפניה את מלוא האפשרויות לפתרון המצב, כולל הפלה, הוא מתרשל בפניה פעמיים. אין טיפול אפשרי לאחר הלידה ומכאן המאמץ לאיתור המום לפני הלידה. רק במום קל מסוגו הטיפול יכול להיות גם ניתוח מתקן עוד ברחם.

תביעות רשלנות רפואית בשל מום מסוג ספינה ביפידה שלא אותר בסקירת מערכות

אם בגלל רשלנות ספינה ביפידה לא התגלתה, יבואו שנים של סבל, טיפול והוצאות רפואיות. תביעה תאפשר לקבל פיצוי כדי להקל על ההוצאות, ולספק ביטחון כלכלי, שיכיל גם את הטיפול הרפואי יקר.

ספינה ביפידה וגורמי סיכון: האם ניתן לתבוע את הרופא שלא הנפיק מרשם לחומצה פולית?

מה עלול להגביר את הסיכון לפתח את המום? סוכרת, סוכרת מסוג 1, סוג 2 וסוכרת הריון; השמנה ומחסור בחומצה פולית. על כן רופא שלא רושם מרשם חומצה פולית להריונית או בכלל מסתכן בתביעה.    

קשר אפשרי בין ספינה ביפידה לבין תרופות שנצרכו טרם ההריון

מחקרים גילו קשר אפשרי בין תרופות נגד דיכאון (SSRI) אפילפסיה וספינה ביפידה. בפרט תרופות כמו זולופט, סלקסה, פרוזאק, לקספרו, דפקוט. בארה״ב החלו תביעות בנושא. התרופה דפקוט נגד אפילפסיה, בייחוד נמצאה קשורה לשכיחות גבוהה של לידות עם מום בעמוד השדרה, בהשוואה לתרופות אחרות נגד אפילפסיה.  

דילוג לתוכן