ספינה ביפידה

ספינה ביפידה פירושה ״עמוד שדרה מפוצל״ בלטינית. הכוונה למום מולד ומסוכן בגב. המום הינו שק קטן מלא בנוזל מוחי, הבוקע מעמוד השדרה החוצה דרך פתח (ראה תמונה). קרע של השק עלול לפגוע בחוט השדרה ולהוביל לנזק נוירולוגי חמור.

האם ספינה ביפידה ניתנת לזיהוי באולטרסאונד?

ספינה ביפידה מתרחשת בסוף החודש הראשון להריון. בדרך כלל ניתן לאתר אותה באולטרסאונד כבר לפני שבוע 20.

מה כל-כך חמור בספינה ביפידה?

הממצא עלול להוביל לשיתוק חלקי או מוחלט מתחת לחלק הפגוע של עמוד השדרה. לכן ניתנת אפשרות להרה לבצע הפסקת הריון. כשזה לא קורה, מוגשות תביעות כנגד רופאים שפספסו את המום בבדיקות אולטרסאונד בהריון

תביעת רשלנות רפואית כנגד הרופא שלא זיהה ספינה ביפידה באולטראסאונד

אם בגלל רשלנות בסקירת מערכות הממצא לא התגלה הנזק חמור. יבואו שנים של חיים במום, עם סבל, טיפול ומעקב ממושכים והוצאות רפואיות. תביעה כנגד הרופא שלא זיהה את המום תקל על המצב הכלכלי. היא תאפשר לקבל פיצוי כדי להקל במעט ולספק ביטחון כלכלי, שיכיל גם את הטיפול הרפואי יקר.

ספינה ביפידה
ספינה ביפידה

הדרישה של כל תיקי הרשלנות הרפואית להוכיח שהייתה מאושרת הפסקת הריון. אבל במקרה של ספינה ביפידה צריך לבדוק עם ד״ר גליאצ׳ינסקי המתמחה ברפואת העובר ובניתוחים בתוך הרחם (חפשו את דף הפייסבוק שלו). מה לבדוק? אם אפשר היה לנתח את העובר עוד ברחם. אם כן, ההורים לא צריכים אפילו להוכיח שהיתה מאושרת הפסקת הריון.

אורן בושרי, עו״ד

ניתוח מתקן ברחם

אין טיפול אפשרי לאחר הלידה ומכאן המאמץ לאיתור המום לפני הלידה. רק במום קל מסוגו אפשר לבצע ניתוח מתקן עוד ברחם. על כן בכל מקרה אחר, יש להציע לאם הפסקת הריון. אם אפשר לנתח ברחם קופת החולים לא יכולה לטעון שהאם היתה מסרבת להפסקת הריון בין כה וכה.​

ספינה ביפידה מנינגוצלה

ספינה ביפידה מנינגוצלה Myelomeningocoele מתארת בליטה של הקרום או של חוט השדרה. זהו הסוג השכיח והחמור ביותר הגורם לנזק עצבי, שיתוק ולעיתים לקות קוגניטיבית.

תרופות מסוכנות

מחקרים גילו קשר אפשרי בין תרופות נגד דיכאון (SSRI) ואפילפסיה לבין ספינה ביפידה. בפרט זולופט, סלקסה, פרוזאק, לקספרו ודפקוט. בארה״ב החלו תביעות בנושא וצפוי שגם אצלנו. בייחוד התרופה דפקוט נגד אפילפסיה נמצאה קשורה לשכיחות גבוהה של לידות עם מום בעמוד השדרה.

חומצה פולית

האם ניתן לתבוע את הרופא שלא הנפיק מרשם לחומצה פולית? מה עלול להגביר את הסיכון לפתח את המום? סוכרת, סוכרת מסוג 1, סוג 2 וסוכרת הריון; השמנה ומחסור בחומצה פולית. על כן, גם רופא שלא רושם מרשם חומצה פולית להריונית מסתכן בתביעה.    

5/5
דילוג לתוכן