• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

נהיגה בקלות ראש״נהיגה בקלות ראש״ - סעיף 62 (2)

נהיגה בקלות ראש (סעיף 62 (2) לפקודת התעבורה) מתארת התנהגות חמורה על הכביש. בדר״כ זו התנהגות שגרמה לתאונה אבל לא רק ואפשר שנהג הקורא עיתון ומתקדם בפקק יואשם בעבירה שכזו.

״קלות ראש״ מול ״נהיגה בחוסר זהירות״

הפסיקה קבעה, כי כדי להאשים ב״נהיגה בקלות ראש״ יש להוכיח אדישות של הנהג לתוצאות המעשה שלו. להבדיל מ״קלות ראש״, נהיגה בחוסר זהירות מתארת רמה נמוכה של התנהגות עבריינית מצד הנהג. 

״אי שמירת מרחק״ - תקנה 49 (א׳) לתקנות התעבורה

אי שמירת מרחק למשל לא מחייבת אישום שכולל ״קלות ראש״ כמו שהמשטרה מגישה. באי שמירת מרחק אין אלמנט של אדישות מצד הנהג לתוצאות המעשה שלו, פזיזות או לקיחת סיכון במודע. יש בסה״כ חוסר תשומת לב רגעי. 

מדוע המשטרה מייחסת כתב אישום חמור של ״נהיגה בקלות ראש״ שאינו תואם תמיד את נסיבות התאונה?

שלא בצדק, המשטרה ״מדביקה״ לנהג אישום חמור, גם כאשר קיים סעיף הולם יותר של ״נהיגה בחוסר זהירות״. בכתבי אישום רבים על המשטרה להסתפק בכך. אבל היא לא. המשטרה עושה זאת מטעמים טקטיים של ״להתחיל מגבוה״, אבל ספק אם ראוי לעשות כך. זה כמו שחייל שנפלט לו כדור יואשם ברצח בכוונה תחילה ולא בגרימת מוות ברשלנות. 

העונש

המשמעות של הודאה ב״נהיגה בקלות ראש״ היא פסילת מינימום של 3 חודשים לפחות ואם נילווה לכתב האישום גם אישום של גרימת ״חבלה של ממש״ העונש עלול להיות חמור עוד יותר.

נקודות

  • נהיגה בקלות ראש שאינה גורמת לתאונה: 6 נקודות חובה.
  • נהיגה בחוסר זהירות: 6 נקודות
  • נהיגה בקלות ראש שגרמה לתאונת דרכים: 8 נקודות.

נהיגה רשלנית

נהיגה רשלנית מתארת נסיבות חמורות עוד יותר. בדר״כ היא מתאימה לעבירות של שכרות או הפקרה. בסטייה מנתיב או אי שמירת מרחק אין מקום ל״נהיגה רשלנית״ אבל המשטרה בשלה. המסקנה היא שאסור לרוץ ולהודות באישומים המקוריים שבכתב האישום. ניתן לנסות, קודם להודאה, להמיר האישום לנהיגה בחוסר זהירות עבירה שלא מחייבת פסילה. ממש כמו שסעיף הריגה מומר לגרימת מוות ברשלנות.

דילוג לתוכן