מחלות מקצוע

האם המחלה ברשימה?

מחלת מקצוע מבחינת ביטוח לאומי היא מחלה מתוך רשימת מחלות סגורה. הימצאותה ברשימה חוסכת התדיינות –  הוכחה בין התפרצותה של המחלה לתנאי העבודה. למשל, מחלה בשל חשיפה לחומרים מסוכנים או בשל רעש מזיק, שהם חלק מתנאי העבודה. 

כשמחלת המקצוע אינה ברשימה

כשהמחלה אינה ברשימה לרב פקיד התביעות ידחה את התביעה והנפגע יצטרך להגיש ערעור שהוא למעשה תובענה חדשה.

מיקרוטראומה

היותה של הרשימה מצומצמת הפריעה לבית הדין. על כן עם השנים ההגדרה של מחלות מקצוע הורחבה לכלול פגיעות שמחוץ לרשימה. בפגיעות זעירות ונשנות, שגרמו לנזק מצטבר (מכאן המונח תביעות מיקרו-טראומה). למשל: רצף הכורע עם ברכיו, יוצר נזק זעיר כל יום, שיצטבר רק לאחר זמן מה לכדי נזק סחוסי מלא. 

מורים

ירידה בשמיעה נחשבת מחלת מקצוע למורים החשופים לרעש. הכיתות מיושנות, והמבנים ארעיים, ללא אקוסטיקה. יש שממשיכים גם אחה"צ להיות חשופים לרעש. אם זה בצהרונים, בחוגים פרטיים ובימי הולדת. בצהרונים הרעש גבוה כי המשמעת רופפת ונדחסים יותר תלמידים במקום קטן.

ברכיים

פגיעה מצטברת בברכיים יכולה להיות מוכרת כקשורה בעבודה. למשל אותם רצפים עם נזק סחוסי בברכיים. הם מבצעים עבודת ריצוף בכיפוף ברכיים תמידי, ואפילו נהגים עם פגיעות גב, לפי פס"ד יהודה פלדמן נ' המל"ל. כמובן שהביטוח הלאומי יטען לשינויים ניוונים האחראים לנזק ולכן צריך להצטייד בחוות דעת רפואית טובה.

פגיעה בשמיעה

פגיעה באוזן אחת בגלל חשיפה לרעש תוכר אם מקור הרעש מגיע באופן קבוע מכיוון אחד. אותו הגיון מתייחס לפגיעה בשתי האוזניים. כשרמת הרעש 85 דציבל לפחות. כדאי להגיש תביעה לדמי פגיעה תוך שנה מהרישום הראשוני בקופת החולים. התביעה לא כדאית כ-3.5 שנים מהתחולה. ירידה בשמיעה מתחילה ב- 20 דציבל לפחות בכל אחת מהאוזניים.

צפצוץ קבוע באוזניים

רעש תמידי באוזניים, צפצופים, כלומר טנטון, יוכר ב"תדירויות גבוהות" אם תועד לפני הפסקת עבודה. נדרשות יותר משתי תלונות על פני יותר מכמה חודשים לפני הגשת התביעה. בנזקי שמיעה על רקע טראומה הדין שונה.

התאבדות

מתח נפשי מתמשך קרוב לוודאי שלא יוכר ע״י ביטוח לאומי. חייב להיות משהו פתאומי ומוגדר (פס"ד עובדיה קרן). לעומת זאת, פגיעה נפשית הקשורה באורח משמעותי בענייני עבודה תוכר. (פס"ד כהן נ' המל"ל). ההתאבדות הייתה בתוך בית החולים. המדובר היה בתוצאה של תוצאה. ללא גורם מתערב שניתק קשר סיבתי.

סיליקוזיס

סיליקוזיס היא אותה מחלת ריאות רעה, ידועה ומוכרת בין מחלות מקצוע, זאת בתעשיית עיבוד השיש. גם החמרה חולפת של מחלה תוכר. פס"ד טהר שאקר אכן דיבר על התקפים אסמטיים. שם, היה לתובע רקע קודם. תק' מסוימת היה חולה וכשיצא מסביבת העבודה הבעיה חלפה. יש לכך משקל כמובן בשאלת הקשר הסיבתי.

מחלות מקצוע

ביטוח לאומי "אוהב" תביעות ייחודיות ופחות תביעות "שטף". במילים אחרות, כדאי לבדל את עצמך ולהסביר מדוע עבודתך ייחודית ושונה מעובדים אחרים במקצוע שלך. למשל: על המורה הסובל מליקוי שמיעה להסביר כיצד עבודתו שונה מאחרים. שהוא בניגוד אליהם, עובד כמורה ספורט (למשל), באולם שהוא אינו אקוסטי, ישן, עם מס׳ תלמידים גבוה במיוחד (נגיד כי דוחסים 2 כיתות במקום אחד והרעש צפוף יותר). וגם, כי הוא מורה לכיתות נמוכות שאז הרעש גדול יותר, וכי בשיעורי ספורט, יש התפרקות כללית כי מדובר במסגרת פחות מחייבת ומשמעת רופפת.

אורן בושרי, עו״ד
5/5
דילוג לתוכן