רשימה סגורה של מחלות מקצוע

מחלה לפי רשימת מחלות סגורה הנגרמת מחשיפה לדבר מה מזיק תוכר כמחלת מקצוע. היא תאפשר לנפגע למצות את זכויותיו כאילו היה מדובר בתאונת עבודה. ההיסטוריה המשפטית מראה כי בתי הדין לא יכולים היו להשלים עם רשומה סגורה. לכן הם מצאו דרך להרחיב את מעגל המוכרים במחלות מקצוע. בפס"ד רחל סוויסה נקבע כי נפגעת שיכולה להוכיח כי סידרה של פגיעות זעירות ונשנות שכל אחת מהן גרמה לנזק זעיר ובסך הכל למצטבר, תוכר כנפגעת עבודה. היא תוכל למצות את זכויותיה בביטוח הלאומי כאילו היה מדובר במחלת מקצוע. תורה זו נקראת תורת מיקרו-טראומה. רצף עם נזק סחוסי בברכיים, שמבצע עבודת ריצוף בכיפוף ברכיים תמידי, לא הייתה מחלתו נמצאת ברשימה הסגורה. פתרון עבורו נמצא רק בדרך של מיקרו-טראומה. לפי פס"ד יהודה פלדמן נ' המל"ל, גם פגיעות גב תוכרנה.

התאבדות  

מתח נפשי מתמשך קרוב לוודאי שלא יוכר. חייב להיות משהו פתאומי ומוגדר (פס"ד עובדיה קרן). לעומת זאת, פגיעה נפשית הקשורה באורח משמעותי בענייני עבודה תוכר. (פס"ד כהן נ' המל"ל). בבסיס פס"ד שריפה שפרצה וגרמה לכוויות מדרגה 3 וכן אשפוז תקופה ארוכה. כל התנהגותו של העובד השתנתה. מצבו הקרדיולוגי התברר כבלתי הפיך. כל אלה הובילו להתאבדותו בתוך בית החולים. המדובר היה בתוצאה של תוצאה. ומשלא נמצא גורם מתערב שניתק קשר סיבתי, תביעת האלמנה הוכרה.

ירידה בשמיעה באוזן אחת

ירידה בשמיעה תיחשב אף היא מחלת מקצוע. ירידה בשמיעה באוזן אחת תקל להוכיח כי מדובר בחשיפה לרעש בעבודה אם מקור הרעש מגיע באופן קבוע מכיוון אחד. אותו הגיון מתייחס לפגיעה בשתי האוזניים. אם רמת הרעש במפעל 85 דציבל לפחות, התביעה תוכר. בירידה בשמיעה בכל אוזן לפחות 20 דציבל. יש להצטייד בבדיקות רעש. כדאי להגיש תביעה לדמי פגיעה תוך 12 חודשים מהרישום הראשוני של בעיית השמיעה בקופת חולים או בבית חולים ולא אצל רופא פרטי. אם הוועדה תייחס את תחולת הנכות בנק' זמן רחוקה, התביעה לא כדאית כ-3.5 שנים מהתחולה. צפוף תמידי (טנטון) יוכר רק בירידה גבוהה בשמיעה ורק אם הרישום היה תמידי בקופה או בבית חולים והוא נרשם לפני הפרישה מהעבודה. בנזקי שמיעה על רקע טראומה הדין שונה.

סיליקוזיס

סיליקוזיס, אותה מחלת ריאות רעה, ידועה ומוכרת בתעשיית עיבוד השיש. גם החמרה חולפת של מחלה תוכר. פס"ד טהר שאקר אכן דיבר על התקפים אסמטיים. שם, היה לתובע רקע קודם. תק' מסוימת היה חולה וכשיצא מסביבת העבודה הבעיה חלפה. יש לכך משקל כמובן בשאלת הקשר הסיבתי.

nezikin


 

No votes yet.
Please wait...