הידרוצפלוס

הידרוצפלוס (מיימת ראש) הוא נושא חוזר ועולה גם בתביעות פיצויים בגין רשלנות רפואיתבדר״כ בגלל עיכוב באבחון: בהריון, אחרי הלידה, בטיפת חלב, באיחור לכניסה לניתוח שאנט ובשאנט חסום. 

הידרוצפלוס הוא מצב לא רצוי של הצטברות נוזל (cerebro-spinal fluid - CSF) במח הדוחסת את הרקמה שמסביב לו. המצב הזה יכול להיות מולד או נרכש. הבעיה היא שהנוזל המצטבר מגדיל את גודל חדרי המח (ventriculomegaly) ואת היקף הראש ומפעיל לחץ תוך גולגולתי מוגבר על המוח.

הלוקים במחלה הם בעיקר תינוקות ועוברים אבל גם מבוגרים בני 60 ומעלה.

הטיפול כרוך בניתוח בהרדמה כללית ובן כשעה, לשם הפחתת לחץ על ידי ניקוז (ניתוח שאנט). את הניתוח מבצע נוירוכירורג ילדים. עיכוב בטיפול עלול להיות קטלני, לגרום למוות או לשיתוק מוחין. בניתוח מגלחים חלק משיער הראש, מבצעים חתך בראש ובמקביל יוצרים חתך בבטן לניקוז לבטן את נוזל חדרי המח. 

הידרוצפלוס לא מאובחן בהריון

הידרוצפלוס בהריון הוא ממצא שמחייב את הרופא לפעולות. אם הרופא לא עשה אחת מאלה, הוא מונע מהאם זכות בסיסית לשקול להפסיק את ההריון. לכן לה זכות להגיש תביעת הולדה בעוולה. כי היא זו שתישא בעול גידול ילד עם לקות. כ-75% מהילדים עם הידרוצפלוס יסבלו ממוגבלות מוטורית. לרבים תהיה לקות למידה כלשהי.

הידרוצפלוס לאחר הלידה

הידרוצפלוס עשוי להיות כרוך באבחון שגוי, לאחר הלידה. אבחנה נכונה חיונית כדי למנוע סיבוכים כגון נזק מוחי ועיכובים התפתחותיים. הידרוצפלוס בילדים, מצריך לעתים קרובות התערבות כירורגית, כאשר ניתוח shunt הוא הליך שכיח להקל על לחץ תוך גולגולתי מוגבר. אבחון מהיר והתערבות בזמן הם קריטיים.  

מדוע הורים לא מסוגלים תמיד לאבחן בעיה ורופאים כן?

הורים לא מסוגלים תמיד לאבחן בעיה כי התינוק יודע לפצות על הצטברות הנוזלים בזכות גולגולת גמישה ומתרחבת. אבל להבדיל, רופאים ואחיות יודעים :

א. למשש את המרפס ולהתרשם אם הוא תחת לחץ. 
ב. הם אמורים לדעת לזהות אם ורידי הקרקפת בולטים ואם העיניים מופנות כלפי מטה (סימן הנקרא ”עיני השמש השוקעת״). 
ג. הקאות, אפאטיות וישנוניות, התקפי עצבנות, האכלה לקויה וחוסר בטונוס הם סימפטומים ידועים. צריכים לתת עליהם את הדעת, אבל הם לא תמיד קיימים.

האחריות של טיפות חלב

מגישים תביעות גם נגד טיפת חלב. זאת כי באחריותם לעקוב אחר היקף הראש של התינוק. היקף הראש תקין כאמור מעיד על התפתחות תקינה של המוח והיקף ראש גדול הוא נורת אזהרה. אם בתחנות טיפת חלב פספסו את הנתון תוך מעקב הגדילה, הם בבעיה. שימו לב לחוזר משרד הבריאות בעניין, (סעיף 9.5).

הידרוצפלוס אצל מבוגרים

הידרוצפלוס אצל מבוגרים מתרחש על רקע מחלת אלצהיימר, שבץ או טראומה. כל אחד מהגורמים הללו עלול לגרום לרקמת המוח להתכווץ. השאלה אם סביר שרופאים מבלבלים בין שתי המחלות. הידרוצפלוס משפיע בעיקר על האונות הקדמיות של המוח, האחראיות על קבלת החלטות, ויסות התנהגות ועיבוד מידע. גם הליכה אטקסית היא מאפיין עיקרי. אלצהיימר, לעומתה, משפיעה בעיקר על האונות הקדמיות והרקתיות, האחראיות על השפה והזיכרון. למרות ההבדלים המהותיים הידרוצפלוס מאובחן בטעות כאלצהיימר או מחלת פרקינסון.

CSF

הידרוצפלוס בתינוקות יכול להיות מולד או נרכש. כמו לידה טראומטית. בדר״כ משום שימוש במלקחיים או מחלץ ואקום. עלות הטיפול בילד עם עיכובים או ליקויים התפתחותיים גבוהה. פיצוי הגון יאפשר לו איכות חיים טובה יותר.

Author picture

עו״ד אורן בושרי

עיכוב באבחנה של שאנט חסום

אם ה-Shunt לא יפעל וייחסם, זהו מצב חירום בעיקר אצל צעירים עם שאנט. שוב לחץ הנוזל יצטבר ויגרום נזק לרקמת המוח. בדרך כלל יתבצע ניתוח חירום להחלפת השאנט החסום.  

5/5