החזר קנאביס רפואי

קנאביס רפואי

במקביל להבנה של הקהילה הרפואית את חשיבות הקנאביס הרפואי לטיפול בכאב, גם בתי המשפט החלו לראות בקנאביס רפואי מזור לכאב. קנאביס רפואי – ובשמותיו האחרים ״מריחואנה רפואית״, ו״גראס רפואי” – ניתן במרשם רופא, באישור משרד הבריאות ותוך מעקב רפואי ומכאן הצידוק לתשלום בעיני ביהמ”ש.

קנאביס רפואי: גם בתי המשפט מיישרים קו

בפסיקה חדשה החלו בתי המשפט להורות לחברות הביטוח לשלם לנפגעי תאונות החזר של ההוצאות הכבדות של קנאביס רפואי. קנאביס כזכור, אינו מצוי בסל התרופות. 

בתי המשפט החלו להוון (מלשון ״הווה״) את הסכום החודשי הקצוב לכדי סכום גדול אחד. בדר״כ של מאות אלפי שקלים וזאת לפרעון מיידי. את הסכום מגדירים בתי המשפט כהוצאות רפואיות והוא ניתן הן לנפגעי פוסט-טראומה, והן לנפגעי כאב פיזי. 

איך מקבלים קנאביס רפואי?

לאחר קבלת המלצה מרופא קנאביס (ראו רשימה כאן (חולי סרטן יכולים לקבל את השירות במחלקות האונקולוגיות)) יש למלא את הטופס און ליין באתר משרד הבריאות: (קישור כאן).

מה נדרש להחזר כספי על קנאביס רפואי בפסק דין?

לבדיקת הטענה להחזר כספי, ימנה בית המשפט מומחה כאב שיבדוק את התובע. הוא יעבור על המסמכים הרפואיים, ויכריע אם התובע זכאי לקנאביס רפואי ואם בגלל התאונה עליה הדיון או בגלל מצב קודם. נדרש להציג גם אישור רשיון החזקת סם, ואישור טיפול. 

האם ניתן לדרוש החזר של ניירות גלגול ופילטר?

כדאי גם לטעון להחזר כספי של ניירות גלגול ופילטרים שהם אינם תרופה, אבל כמו מזרק אי אפשר לצרוך קנאביס בלעדיהם. בינתיים אין פסיקה מנחה בעניין. 

דוגמאות פסיקה

האם פוליסות תרופות יכסו קנאביס רפואי?

ניתן גם לטעון שפוליסות הבריאות (התרופות) מכסות קנאביס רפואי והחברות שמסרבות להחזר על פיהן מפרות אותה בסירובן לכסות את העלויות.  התירוץ שלהן הוא שקנאביס הרפואי לא נכלל בפוליסה כי אינו רשום בפנקס התרופות בישראל. בהראל קיימת בפוליסה החרגה לטיפולים שאינם קונוונציונליים. כנגד זה נוכל לטעון  כי קנאביס עונה לשני התנאים שבהגדרה שבפוליסה. התנאי הראשון - חומר ביולוגי או כימי, שמיטיב את המצב הרפואי. התנאי השני הוא שהחומר מוכר כתרופה באחת מהמדינות המוכרות. והוא כזה ברוב המדינות. בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד ומדינות רבות באיחוד האירופי.  

החזר כספי מביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה

על פי חוק הביטוח הלאומי, חברי כל קופות החולים זכאים להחזר כספי על קנאביס רפואי כל עוד הם הוכרו כנפגעי תאונות עבודה. קופת החולים בהסדר מול ביטוח לאומי והיא המוסמכת להעביר את התשלום ישירות לנפגעים. יש רק לשים לב שלא חלק מהחשבוניות כפולות או חסרות לכאורה. אם הקופה מסרבת לתשלום ניתן לתבוע אותה, כפי שעשה וזכה נפגע כאמור, ראו כאן.

5/5
דילוג לתוכן