• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

החזר קנאביס רפואיקנאביס רפואי

במקביל להבנה של הקהילה הרפואית את חשיבות הקנאביס הרפואי לטיפול בכאב, גם בתי המשפט רואים בקנאביס רפואי מזור לכאב. קנאביס רפואי, ובשמותיו האחרים ״מריחואנה רפואית״, או ״גראס רפואי – ניתן במרשם רופא, באישור משרד הבריאות ותוך מעקב רפואי.

קנאביס רפואי: גם בתי המשפט מיישרים קו

בפסיקה חדשה החלו בתי המשפט להטיל על חברות הביטוח לשלם לנפגעי תאונות את ההוצאות הכבדות עבור קנאביס רפואי שאינו מצוי בסל התרופות. 

בתי המשפט החלו להוון (מלשון ״הווה״) את הסכום החודשי הקצוב לכדי סכום גדול אחד, בדר״כ של מאות אלפי שקלים ואשר מגולם בפסק הדין לפרעון מיידי. את הסכום מגדירים בתי המשפט כהוצאות רפואיות והוא ניתן הן לנפגעי פוסט-טראומה, והן לנפגעי כאב פיזי. 

איך מקבלים קנאביס רפואי?

לאחר קבלת המלצה מרופא קנאביס (ראו רשימה כאן (חולי סרטן יכולים לקבל את השירות במחלקות האונקולוגיות)) יש למלא את הטופס און ליין באתר משרד הבריאות: (קישור כאן).

מה נדרש להחזר כספי על קנאביס רפואי בפסק דין?

לבדיקת הטענה להחזר כספי, ימנה בית המשפט מומחה כאב שיבדוק את התובע, יעבור על המסמכים הרפואיים, ויכריע אם התובע זכאי לקנאביס רפואי כדי להקל על כאביו כתוצאה מהתאונה שבשלה הגיש תביעה. נדרש להציג גם אישור רשיון החזקת סם, ואישור טיפול. 

האם ניתן לדרוש החזר של ניירות גלגול ופילטר?

כדאי גם לטעון להחזר כספי של ניירות גלגול ופילטרים שהם אינם תרופה, אבל כמו מזרק אי אפשר לצרוך קנאביס בלעדיהם. בינתיים אין פסיקה מנחה בעניין. 

דוגמאות פסיקה

  • בבית המשפט המחוזי בלוד, פסקה השופטת מרב בן-ארי, 2 מליון שקל ומתוכם 147 אלף שקל לרכישת קנאביס רפואי. 
  • בפסק דין אחר, מדצמבר 2019 מבית המשפט המחוזי בירושלים, פסק רם וינוגרד סכום של 190 אלף שקל בגין הוצאות רפואיות, שעיקרן קנאביס רפואי לפי 500 שקלים בחודש, לתובע עם נכות בשיעור 55%.
  • גם השופטת עירית כהן מבהמ״ש המחוזי מרכז, פסקה סכום של 100 אלף שקל בגין הוצאות רפואיות הכוללות קנאביס רפואי, אחרי שהתובע הצהיר כי הוא משלם על קנאביס 190 שקל ל-10 גרם.  

החזר כספי מביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה

על פי חוק הביטוח הלאומי חברי כל קופות החולים זכאים להחזר כספי על קנאביס רפואי כל עוד הם הוכרו כנפגעי תאונות עבודה. קופת החולים בהסדר מול ביטוח לאומי והיא המוסמכת להעביר את התשלום ישירות לנפגעים. יש רק לשים לב שלא חלק מהחשבוניות כפולות או חסרות לכאורה. אם הקופה מסרבת לתשלום ניתן לתבוע אותה, כפי שעשה וזכה נפגע כאמור, ראו כאן.

 

דילוג לתוכן