דיסקציה של אבי העורקים

מוות

דיסקציה של האאורטה (בתירה או מפרצת של אבי העורקים) עולה לדיון לא פעם בהקשר של רשלנות רפואית. התביעות הן בדר״כ בגין מוות כנגד המוסד הרפואי שלא אבחן במועד את הבעיה הרפואית.

מדוע דיסקציה מהווה גורם תמותה?

אבי העורקים (האאורטה) הוא עורק עיקרי הנושא דם מחוץ ללב. הוא יוצא מהלב ודרכו זורם דם לשאר חלקי הגוף. על כן ניתן להבין בקלות מדוע דיסקציה של האאורטה היא מצב מסכן חיים.  

מדוע ריבוי התביעות בנושא?

כי הסימפטומים מתעתעים ומטעים לחשוב שמדובר במחלות אחרות. וגם כי ללא אבחון וניתוח, שיעור התמותה הוא 1% עד 3% לשעה במהלך 24 השעות הראשונות, 30% בשבוע אחד, 80% לאחר שבועיים והלאה. 

רופא סביר שיחשוד בבעיה יפנה לאקוקרדיוגרפיה (us של הלב) וסי טי. (או MRI). כך יתגלה קוטרו של אב-העורקים. האין זו אבחנה נידחת? האין קושי לאבחן? לא. כל סטודנט לרפואה יודע שדיסקציה של האאורטה מלווה בכאב עז וחד בחזה וסימפטום ייחודי בולט: הבדלי לחץ דם בין הגפיים. 

גם אם הרופא סבור בטעות שאין מדובר באבחנה הראשונה האפשרית עליו לשקול במסגרת ״אבחנה מבדלת״ דיסקציה של אבי העורקים.

מתי צריך לנתח מפרצת באבי העורקים?

מפרצת האאורטה נקראת גם אנוריזמה (מאנגלית: Aneurysm), מקדימה את הבתירה של העורק כמו במכניקה של בלון מנופח יתר על המידה ולכן צריך לנתח אם הקוטר של המפרצת גדול מ-5.5. ס”מ (ולפעמים פחות כשקיימות מחלות רקע), או כשקצב הגדילה של המפרצת עולה על ס”מ אחד לשנה. הדיון בנתונים אלה עולה כשהנטענה היא שהניתוח שנערך לא היה במקומו. 

סיבוכים לאחרת ניתוח מפרצת באבי העורקים: בית חולים גדול מול קטן

בניתוח מחליפים את מיקטע העורק החולה בשתל וסיבוך עלול להיגרם. משרדינו מנהל תיק עם סיבוך מניתוח כזה של שבץ מוחי שגרם לעיוורון מוחלט ופגיעה קוגניטיבית ניכרת. נטען שהיה על הרופאים להמתין לפחות כמה חודשים ולחזור על בדיקת הסי טי כדי לעקוב אחר קצב ההתרחבות של המפרצת. ובזמן הזה לצמצם גורמי סיכון (הפחתת רמות כולסטרול הדם, טפול בנוגדי קרישה, הפסקת עישון).

ראוי להזכיר גם את טופס ההסכמה מדעת בהקשר של בתי חולים קטנים: הסיכון לאירוע חמור כאירוע מוחי הוא כ 5%. כלומר אחד מעשרים חולים. מחקר ענק שפורסם בעתון הרפואי המוביל בעולם השווה את החולים והתוצאות של ניתוחים שכיחים בין בתי חולים עם שיעור ניתוחים קטן, לאלו עם שיעור ניתוחים גדול והתוצאות כל-כך משמעותיות שייתכן ועל הרופאים להציע את המידע הזה טרם הניתוח.   

מה אם בית החולים יטען שלא היה צריך לנתח כי הניתוח לא היה ממילא מציל חיים?

מה אם הפוך? מה אם לא בוצע ניתוח כשהיה צריך לנתח ובית החולים יטען שלא היה צריך לנתח כי הניתוח לא היה ממילא מציל חיים? יש אז יש לטעון שתוצאות הניתוח בשנים האחרונות טובות, ומנגד הימנעות מניתוח היתה מביאה לבתירה של אבי העורקים. 

פרשת ד״ר יקירביץ

דיסקציה חריפה של האורטה הייתה גם האירוע הרפואי מאחורי פרשת ד״ר יקירביץ שהורשע ברשלנות לפי סעיף 338(א)(7) לחוק העונשין. הוא הורשע כי הותיר את מלאכת עצירת הדימום בניתוח מסובך. הוא הפקיד את המשך הניתוח בידי שני מתמחים שעד לאותו שלב נסיונם לא כלל אלא אולי מספר ניתוחי דיסקציה ספורים. 

דיסקציה של אבי העורקים
דילוג לתוכן