דיסקציה של אבי העורקים

דיסקציה של האאורטה (קרע או בתירה של אבי העורקים) עולה לדיון לא פעם בהקשר של רשלנות רפואית. המשפחה תטען שהמוסד לא אבחן במועד את הבעיה הרפואית המקדימה – התרחבות של העורק (מפרצת). 

זיהוי מפרצת

זיהוי מוקדם נעשה באולטרסאונד בטני, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או MRI.

החשיבות של אבי העורקים

אבי העורקים (האאורטה) הוא עורק עיקרי הנושא דם מחוץ ללב. הוא יוצא מהלב ודרכו זורם דם לשאר חלקי הגוף. על כן ניתן להבין בקלות מדוע דיסקציה של האאורטה היא מצב מסכן חיים.  

מפרצת בטנית

מפרצת אבי העורקים – אותה בעיה קודמת לקרע – נקראת גם אנוריזמה (מאנגלית: Aneurysm). זו התרחבות של מעל 3 ס”מ והיא בדר”כ מפרצת בטנית (למרות שהעורק יוצא מהלב) מתחת לכליות. כשהיא עוברת קוטר של 5 ס”מ יש צורך טיפולי מחשש לקרע. 

מדוע ריבוי התביעות בנושא?

מתי צריך לנתח מפרצת באבי העורקים?

צריך לנתח אם הקוטר של המפרצת גדול מ-5.5 ס”מ (ולפעמים פחות כשקיימות מחלות רקע), או כשקצב הגדילה של המפרצת עולה על ס”מ אחד לשנה. הדיון בנתונים אלה עולה כשהנטענה היא שהניתוח שנערך לא היה במקומו. 

מה אם לא בוצע ניתוח כשהיה צריך לנתח?

מה אם לא בוצע ניתוח כשהיה צריך לנתח? או מה אם ביה”ח יטען שלא היה צריך לנתח כי הניתוח לא היה ממילא מציל חיים? יש אז יש לטעון שתוצאות הניתוח בשנים האחרונות טובות. מנגד הימנעות מניתוח היתה מביאה לבתירה של אבי העורקים. 

סיבוכים לאחר ניתוח מפרצת באבי העורקים: בית חולים גדול מול קטן

בניתוח מחליפים את מיקטע העורק החולה בשתל וסיבוך עלול להיגרם. משרדינו מנהל תיק כזה. מדובר היה בשבץ מוחי שגרם לעיוורון מוחלט ופגיעה קוגניטיבית ניכרת. נטען שהיה על הרופאים להמתין לפחות כמה חודשים. רק אז לחזור על בדיקת הסי טי כדי לעקוב אחר קצב ההתרחבות של המפרצת. בזמן הזה היה אפשר לצמצם גורמי סיכון (הפחתת רמות כולסטרול הדם, טפול בנוגדי קרישה, הפסקת עישון) ולהגדיל סיכוי להירפאות.

מחקר ענק שפורסם בעתון הרפואי המוביל בעולם השווה את התוצאות בניתוח בין בתי חולים עם שיעור ניתוחים קטן, לאלו עם שיעור ניתוחים גדול והתוצאות כל-כך משמעותיות שייתכן ועל הרופאים להציע את המידע הזה טרם הניתוח.   

פרשת ד״ר יקירביץ

דיסקציה חריפה של האורטה הייתה גם האירוע הרפואי מאחורי פרשת ד״ר יקירביץ שהורשע ברשלנות לפי סעיף 338(א)(7) לחוק העונשין. הוא הורשע כי הותיר לאחר את מלאכת עצירת הדימום בניתוח מסובך. הוא הפקיד את המשך הניתוח בידי שני מתמחים שעד לאותו שלב נסיונם לא כלל אלא אולי מספר ניתוחי דיסקציה ספורים. 

5/5
דילוג לתוכן