• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

בטיפולי פוריות



רשלנות רפואית בטיפולי פוריות חוזרת ועולה בהקשר של בחירת טיפול שגוי, במינון שגוי של זריקות הורמונאליות, גירוי יתר שחלתי ובטיפול לקוי בביציות מופרות. עיכוב בטיפול משמעו אולי אובדן הזכות להוליד – וזהו נזק בר תביעה אפשרי מהותי.

גירוי יתר שחלתי

במהלך טיפולי פוריות ״מפציצים״ את המטופלת בהורומונים לגירוי השחלות. למעשה, המטופלת מגיעה לרמות אסטרוגן של פי מאות מהמקובל. לכן, במהלך הטיפול מותאם המינון לתוצאה ההורמונלית במהלך הטיפול. רפואה סבירה תאפשר לשחלות זמן מנוחה ותדחה טיפול, אבל רפואה מסוכנת שלא תדחה את הטיפול עלולה ליצור סיכון.  בייחוד אצל נשים עם שחלות פוליציסטיות ואלה שנטו לפתח קרישיות יתר. קרו מקרים שנמתחו הגבולות ואשה עם קרישיות יתר נאלצה להתאשפז עם רגל מורמת משך 7 חודשים. פגיעה כזו תפגע במנגון ייצור ביציות כך שמבחינה זו גם אם פונדקאית לא תסייע בהריון. 

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

בית המשפט העליון נדרש לתיק של אי־מסירת מידע בדבר כמות העוברים שהוחדרו חזרה לרחם. החדרה של מס’ עוברים לרחם אמנם מגדילה את הסיכוי לקליטה של הריון אך מנגד היא מגדילה את הסיכון לסיבוכים כמו רעלת הריון, היפרדות שיליה, לידה מוקדמת ופגות. אם הרופא מנע מידע זה, הוא מנע מההרה לקבל החלטה מושכלת. נקבע שגילוי המידע לא היה מוביל לשינוי בהחלטת ההורים לקיים הפריה חוץ־גופיתועל כן נפסק סכום נמוך יחסית של 150,000 ש”ח.  גם באובדן ביציות מופרות נפסקו פיצויים בסך זהה.  

המשמעות המשפטית של נייר העמדה

נייר עמדה של האגודה לגניקולוגיה ממליץ להחדיר עד שני עוברים בשלושת טיפולי ההפריה הראשונים. לאישה שגילה למטה מגיל 30, עובר אחד בלבד בטיפול הראשון, ואם לא הושג הריון - עד שני עוברים בשני הטיפולים שלאחרי כן.

מסקנה

בתי המשפט ייטו לראות בנייר העמדה מסמך מנחה, המפרט את ההתנהגות המצופה מ"הרופא הסביר". לסטייה מנייר העמדה משמעות משפטית.
פסק דין
רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

בטיפולי פוריות

אורן בושרי, עו"ד

מעקב רשלני בהריון שהושג בטיפולי פוריות

מוכר גם מעקב רשלני בהריון שהושג בטיפולי פוריות. בית המשפט המחוזי (ת.א. 35323-06-11) קיבל תביעת רשלנות רפואית בהריון תאומות, לאחר עשרות טיפולי הפריה כשמעקב ההריון היה רגיל ולא במחלקה להריון בסיכון גבוה עם בדיקות ניטור עוברי ופרופיל ביופיזיקלי עוברי. כך נדרש בטיפולי הפרייה. הרופא שניהל את המעקב התעלם מהיקף הבטן ובעיות התפתחות ואלמלא אותה רשלנות, העובריות היו נבדקות ומחולצות מהרחם טרם הלידה. טיפול ראוי היה מונע מהקטנה שבתאומות שיתוק מוחין.

דילוג לתוכן