רשלנות רפואית בטיפולי פוריות חוזרת ועולה בדיון על הקשר שבין כמות העוברים שהוחזרו לרחם לסיכון לתינוק בעל מום. החדרה של מס' עוברים לרחם אמנם מגדילה את הסיכוי לקליטה של הריון אך מנגד היא מגדילה את הסיכון לסיבוכים כמו רעלת הריון, היפרדות שיליה, לידה מוקדמת ופגות. אם הרופא מנע מידע זה, הוא מנע מההרה לקבל החלטה מושכלת מתוך ידע.

נייר העמדה

המשמעות המשפטית של נייר העמדה

נייר עמדה של האגודה לגניקולוגיה ממליץ להחדיר עד שני עוברים בשלושת טיפולי ההפריה הראשונים. לאישה שגילה למטה מגיל 30, עובר אחד בלבד בטיפול הראשון, ואם לא הושג הריון - עד שני עוברים בשני הטיפולים שלאחרי כן.

תשובה

בתי המשפט ייטו לראות בנייר העמדה מסמך מנחה, המפרט את ההתנהגות המצופה מ"הרופא הסביר". לסטייה מנייר העמדה משמעות משפטית.
פסק דין

רשלנות רפואית - אימתי?

בית המשפט העליון נדרש לתיק של אי־מסירת מידע בדבר כמות העוברים שהוחדרו חזרה. נקבע שגילוי המידע לא היה מוביל לשינוי בהחלטת ההורים לקיים הפריה חוץ־גופית. יחד עם זאת נקבע כי הדבר עולה כדי פגיעה באוטונומיה וביהמ"ש פסק סך של 150,000 ש"ח.  גם באובדן ביציות מופרות נפסקו פיצויים בסך זהה.  

טיפול רשלני בהליכי הפרייה יכול לבוא לידי ביטוי בבחירת טיפול שגוי, במינון שגוי של זריקות הורמונאליות, ובטיפול לקוי בביציות מופרות. עיכוב בטיפול משמעו אולי אובדן הזכות להוליד – וזהו נזק בר תביעה אפשרי מהותי. 

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

בטיפולי פוריות

אורן בושרי, עו"ד

רשלנות רפואית בהריון שהושג בטיפולי פוריות

מוכר גם מעקב רשלני אחר הריון שהושג בטיפולי פוריות. בית המשפט המחוזי בלוד (ת.א. 35323-06-11) קיבל תביעת רשלנות רפואית בהריון תאומות, לאחר עשרות טיפולי הפריה כשמעקב ההריון היה רגיל ולא במחלקה להריון בסיכון גבוה עם בדיקות ניטור עוברי ופרופיל ביופיזיקלי עוברי. כך נדרש בטיפולי הפרייה. הרופא שניהל את המעקב התעלם מהיקף הבטן ובעיות התפתחות ואלמלא אותה רשלנות, העובריות היו נבדקות ומחולצות מהרחם טרם הלידה. טיפול ראוי היה מונע מהקטנה שבתאומות שיתוק מוחין.

No votes yet.
Please wait...