רשלנות בטיפולי פוריות

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות עולה בהקשר של מינון שגוי של זריקות הורמונאליות, גירוי יתר שחלתי ובטיפול לקוי בביציות מופרות. עיכוב בטיפול משמעו אולי אובדן הזכות להוליד – וזהו נזק מהותי בר תביעה.

גירוי יתר שחלתי

במהלך טיפולי פוריות ״מפציצים״ את המטופלת בהורומונים לגירוי השחלות. למעשה, המטופלת מגיעה לרמות אסטרוגן של פי מאות מהמקובל. לכן, מותאם המינון לתוצאה ההורמונלית במהלך הטיפול. רפואה מסוכנת שלא תדחה את הטיפול עלולה ליצור סיכון לתסמונת גירוי יתר שחלתי. בייחוד אצל:
– נשים עם שחלות פוליציסטיות. 
– מטופלות עם נטיה לפתח קרישיות יתר. 
ראו הנחיות איגוד הרופאים כאן

המשמעות של פגיעה במנגנון ייצור ביציות: גם פונדקאית לא תעזור

קרו מקרים שנמתחו הגבולות ואשה עם קרישיות יתר נאלצה להתאשפז עם רגל מורמת משך 7 חודשים. תסמונת גירוי יתר שחלתי כזו תפגע במנגון ייצור הביציות כך שמבחינה זו גם פונדקאית לא תסייע בהריון.

נייר העמדה של האגודה לגניקולוגיה

נייר העמדה של האגודה לגניקולוגיה ממליץ להחדיר עד שני עוברים בשלושת טיפולי ההפריה הראשונים. לאישה שגילה למטה מגיל 30, עובר אחד בלבד בטיפול הראשון, ואם לא הושג הריון – עד שני עוברים בשני הטיפולים שלאחרי כן. 

הסיכון בהחזרת מס׳ גבוה של עוברים

החדרה של מס’ עוברים לרחם אמנם מגדילה את הסיכוי לקליטה של הריון אך מנגד היא מגדילה את הסיכון לסיבוכים כמו רעלת הריון, היפרדות שיליה, לידה מוקדמת ופגות. אם הרופא מנע מידע זה, הוא מנע מההרה לקבל החלטה מושכלת.

הפסיקה

בית המשפט העליון נדרש למקרה של אי־מסירת מידע בדבר כמות העוברים שהוחזרו לרחם. נקבע שלא נמסר מידע ראוי. אבל עוד נקבע שגילוי המידע לא היה מוביל לשינוי בהחלטת ההורים לקיים הפריה חוץ־גופית. משכך פסקו השופטים סכום נמוך יחסית של 150,000 ש”ח. גם באובדן ביציות מופרות נפסקו פיצויים בסך זהה.  

הריון שהושג ב- IVF

מוכר גם מעקב רשלני בהריון שהושג בטיפולי פוריות. בית המשפט המחוזי (ת.א. 35323-06-11) קיבל תביעת רשלנות רפואית בהריון תאומות, לאחר עשרות טיפולי הפריה כשמעקב ההריון היה רגיל ולא במחלקה להריון בסיכון גבוה עם בדיקות ניטור עוברי ופרופיל ביופיזיקלי עוברי. כך נדרש בטיפולי הפרייה. הרופא שניהל את המעקב התעלם מהיקף הבטן ובעיות התפתחות ואלמלא אותה רשלנות, העובריות היו נבדקות ומחולצות מהרחם טרם הלידה. נקבע שטיפול ראוי היה מונע מאחת מהתאומות שיתוק מוחין.

גירוי יתר שחלתי
5/5
דילוג לתוכן