אלצהיימר

כשהרופא טועה לחשוב שמדובר באלצהיימר

אלצהיימר מתאפיין באבדן זיכרון ופגיעה ביכולת החשיבה וההתמצאות, קושי בתקשורת עם הסביבה, ושינויים התנהגותיים עד כדי חוסר תפקוד. אבל אלו יכולים להופיע גם בעת גידול בראש, שעלול להופיע גם בגיל מבוגר. לכן, אבחנה מהירה מדי של אלצהיימר עלולה להחמירנזק. 

אצל אדם בן 75 המתלונן על כאבי ראש חזקים אלצהיימר היא בהחלט אבחנה סבירה. אבל אם במוחו גידול הוא ימשיך ויגדל וישלח גרורות ליתר חלקי הגוף. גריאטר עלול להיות שבוי בתפיסה כי, נוכח הגיל, וודאי מדובר באלצהיימר, אלא שאבחנה נוירולוגית טובה יכולה להבדיל בין גידול ראש לאלצהיימר.

מסקנה? רופא גריאטרי לא תמיד בא כתחליף לבדיקה של רופא נוירו-גריאטרי טוב. ניקח דוגמא אדם אחר, בן 72 עם הפרעת שפה, דיבור ספונטני לא מובן, אבל חוזר מצוין על מילים, מסוגל להגיד שמות עצם אבל לא פעלים. נוירו-גריאטר טוב לא יאבחנו כסובל מדמנציה ויזהה את גורם הבעיה בלחץ דם נמוך. הוא יפנה לקרדיולוג שלו, יתאמו ביחד עליה בלחץ הדם, והבעיה הרפואית תסתדר. גריאטר רשלן יחשוב על דמנציה ויהיה צפוי לתביעה.

אפאזיה

אפאזיה היא דוגמא נוספת. גם אפזיה עלולה להיגרם מטראומה, וכן משום הימצאות גידול מוחי. היא מזכירה אלצהיימר אבל אינה זהה לה.  מאפיינה העיקרי – אם נראה לפציינט שעון הוא לא יזהה את החפץ, אבל אם השעון יונח לו על היד, הוא יזהה. גם תסמין זה לא מופיע בדמנציה. “פייס המינגלקט” הוא תסמין נוירולוגי הקשור בבעיה בעיבוד הפנים בגלל פגיעה מוחית אחרי חבלת ראש. אם הפגיעה בראש בימין הפציינט לא יאבחן צד שמאל של תמונה. אבחון שגוי של גריאטר יביא את הנפגע למצב חרדתי. במקרים אחרים יביא לפספוס של גידול ממאיר. אבחון נכון יסגיר סרטן.

פרפזיה

ניקח עוד כדוגמא מקרה אמיתי: אדם בן 70 עם תפקוד אינטלקטואלי גבוה, שרוי בדכאון עם הפרעת שפה. גם הוא נחשד באלצהיימר. הוא מטופל בשתי מרפאות זכרון, אך ממשיך בתפקוד רגיל. מאפיין בולט בדיבור: הוא אומר “אולשן” במקום “שולחן”. זהו סימן נוירולוגי שנקרא פרפזיה. הצליל דומה, אך הדיבור המוזר מאפיין הנזק מסגיר פגיעה נוירולוגית. לא אלצהיימר. גם כאן, אולי דווקא גידול.

אלצהיימר
5/5
דילוג לתוכן