תאונת דרכים בדרך לעבודה

תאונת דרכים בדרך לעבודה תוביל לשתי תביעות פיצויים מקבילות. האחת בביטוח לאומי והשנייה בבית משפט. יש קשר בין התביעות, ולכן דרוש לעתים תזמון טקטי בהגשתן. 

הגדרה

תאונת דרכים בדרך לעבודה היא תאונה בה היה מעורב רכב מנועי, ש"אירעה תוך כדי נסיעתו או הליכתו של המבוטח לעבודה ממעונו… ועקב נסיעתו או הליכתו זו" [סעיף 79 ו-80 (1) לחוק הביטוח הלאומי]. 

ביטוח לאומי

הכרה מצד ביטוח לאומי בתאונה כתאונת עבודה מקנה זכויות רבות. בהן דמי פגיעה (תשלום במקום משכורת), מענק נכות (למעלה מ-19% קצבת נכות) והאפשרות להכיר בהחמרה עתידית. ראה עוד באתר המוסד. מיצוי זכויות בביטוח לאומי בא על חשבון תביעת הפיצויים כנגד חב׳ הביטוח אבל לא מייתר אותה. 

מה עדיף

מי משלם ימי מחלה? המעסיק או ביטוח לאומי?

אם המוסד לביטוח לאומי לא יכיר בתאונה כתאונה בדרך לעבודה העובד יבזבז ימי מחלה ממכסת ימי המחלה הכוללת שלו. החוק הגביל את המכסה הזו לפי ותק בדר״כ לכמות של 18 ימי מחלה בשנה.

מנגד, אם ביטוח לאומי הכיר בתאונה תאונת דרכים בדרך לעבודה אין הגבלה כזו על מס׳ ימי המחלה כי ביטוח לאומי משלם. לפחות עד המקסימום של 90 יום ואף יותר באישור ועדה רפואית

תאונת דרכים בדרך לעבודה תוך סטייה מהנתיב היום יומי

מי שנפגע בתאונת דרכים בדרך לעבודה בבעיה, אם הוא סטה סטייה של ממש מהנתיב היום יומי. ביטוח לאומי לא יכיר בו כנפגע עבודה. השאלה היא עד כמה הסטיה מהנתיב הייתה חריגה: 

תאונת דרכים בדרך לראיון עבודה

תאונת דרכים בדרך לראיון עבודה לא בהכרח מהווה תאונת עבודה. נכון שבתיק ב"ל 57880-11-12 הכיר בית הדין בתביעה להכרה בתאונת דרכים בדרך לראיון עבודה כתאונת עבודה. אבל שם, למעשה, היה התובע בתשאול אצל קצין הביטחון, אחרי שכבר עבר את שלב הריאיון. בתום הפגישה הסבירו לו כי בתוך שבוע שבועיים יקבל תשובה. 

תאונת דרכים בזמן העבודה

כשתאונת הדרכים היא בזמן העבודה וודאי היא תאונת עבודה. למעט חריג ההפסקה. הפסקה קצרה במהלך הטבעי של העבודה כן, נסיעה לשוק מרוחק לא. 

תאונה בדרך מהעבודה הביתה

תאונה בדרך מהעבודה הביתה מבחינה משפטית זהה לתאונת דרכים בדרך לעבודה. לחברות הביטוח וביטוח לאומי הסכמים המשנים את התמונה באשר להלוך או חזור, אבל לתובע אין זה משנה. 

שני ההליכים, בבית משפט ובביטוח לאומי, מתנהלים במקביל. או בתזמון טקטי אחר. כשנתחיל בבימ״ש, ננסה להזדרז עם מינוי מומחה, נקבל חוות דעת, נשוב לביטוח לאומי ונציג אותה שם. אם נתחיל בביטוח לאומי, הקביעה של הנכות תחייב גם בבית המשפט אבל לא ההיפך.

Author picture

עו״ד אורן בושרי

מסלול נסיעה שיוכר כתאונת עבודה

מסלול נסיעה שלא יוכר

5/5