שבר מרוסק

שבר מרוסק משמעו שבר בו העצם נשברת ליותר משני חלקים, ובצילום רנטגן לא יתגלה פס שבר יחיד אלא יתגלו מס’ פסים. השבר מורכב יותר לתיקון בניתוח. זאת בשל הקושי באיחוי. הדגמה ניתן לראות בסרטון כאן.  

נכות

שבר מרוסק מותיר לרב נכות, בדר”כ בגלל עיוות שנותר והיעדרו של חיבור מלא. אם מדובר בשבר מרוסק שהוא גם מפרקי, ההגבלה תהא ניכרת ואחוזי הנכות יהיו גבוהים עוד יותר.

שבר מרוסק בקרסול למשל, מעצם היותו במפרק גורר תהליך החלמה ארוך יותר.  קיים צורך אז בשכיבה ברגל מורמת. ימי מחלה מרובים יותר ועל כן הנכות הזמנית שתיקבע אמורה לשקף זאת. 

שבר מרוסק פתוח עם זיהום

שבר מרוסק פתוח נחשב לשבר עם יותר משתי פיסות עצם כאמור, אבל עם ניקוב של העור באזור השבר. כך שהאזור פתוח וגלוי. מכאן הסיכון המיידי לזיהום.

במקרים אלה, אחרי ההחלמה כמובן, יש לשים לב גם לנכות הפלסטית הנפסקת. בדר”כ הצלקת תהיה בולטת יותר. כדאי להזכיר לפוסק שיקבע נכות צמיתה אז, בדר״כ אחרי שנה, שהשבר היה בהתחלה שבר פתוח. 

אחוזי הנכות בכסף

נכון שהנכות נקבעת לפי מידת ההגבלה בתנועות אבל מומחים אינם נשארים אדישים לריסוק גם אם אין הגבלה. ״בקריצה״ הם יקבעו נכות גבוהה. נזקי גוף נאמדים בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. אצל אדם צעיר, אפילו נכות של 10% תביא לפיצוי במאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים. 

שבר מרוסק
5/5
דילוג לתוכן