אחוזי נכות כנגד שבר בקרסול

שבר בקרסול אמור להקנות אחוזי נכות לצמיתות לפחות של 10%. כל אורטופד יתאים את הנכות למצב הרפואי הקיים על בסיס טבלת אחוזי נכות שקיימת מאז 1964. אלא שבטבלה קיימת סתירה.

סתירה בתקנות הנכות בשבר בקרסול

מדוע? כי קיים סעיף ספציפי המתייחס לשבר בקרסול, סעיף 48(3)(א) הקובע כי אפילו במקרה של הגבלה ניכרת בתנועות הקרסול, הנכות תעמוד על 10% בלבד. מומחים לא נדיבים לא מוצאים "הגבלה ניכרת" ולכן קובעים 0% נכות. וודאי לא אם השבר מתאחה בצורה תקינה ללא עיוות ובלי תזוזה של העצם. 

הפתרון הוא להפנות לסעיף 35(1)(ג) נוסף שמתייחס לשברים. הוא מתייחס באופן כללי לשברים, ולאו דווקא בקרסול. משום מה סעיף זה רחב לב יותר. הסעיף מעניק 10% נכות אפילו בהשפעה קלה על כושר הפעולה. 

נכות מותאמת

ישנם מומחים הסבורים שבשבר פשוט יש לחצות את אחוזי הנכות. אכן, יש להם סמכות להעניק, לדוגמא, 5%. אין מניעה חוקית לעשות זאת ומנגד יש להתווכח על כך כי התקנות לא מדברות על קפיצות נמוכות מ-10%.

שבר בקרסול בפטישון הפנימי

השבר יכול להופיע משני צידיו של פרק הקרסול, בפטישון החיצוני ובפטישון הפנימי הנקרא גם שבר בפטישון המדיאלי. מבחינת האורטופדים שבר פנימי הוא שבר תוך מפרקי ולכן חמור יותר והוא סיבה טובה להעניק אחוזי נכות גבוהים יותר. שבר בשני צדי הקרסול ייקרא שבר בימלאולרי Bimalleolar fracture אז גם סביר שההגבלה בתנועות תהיה חמורה יותר. אולי אפילו תענה להגדרה "הגבלה ניכרת".

שבר בקרסול עם תזוזה

בשבר בקרסול עם תזוזה, שוודאי יגרור ניתוח לשם החזרת העצמות למקום וקיבוען בעזרת מתכות, תיקבע נכות מינימלית של 10-20% וסכום הפיצוי יאמיר. גם כאשר מתלווה לשבר פריקה הנכות גבוהה יותר. ב"חוסר שליטה בקרסול" וכשקיים קשיון - מצב בו הקרסול מקובע ללא תזוזה בעמדה נוחה להליכה, ללא כיפוף אפשרי הנכות אז תהיה בהכרח גבוהה יותר. סעיף 48(3) מתאר מצב של קשיון נוח וקובע 20% ואחר קובע גם 30%.

חישוב הפיצויים בנזקי גוף

נזקי גוף נאמדים בעין משפטית בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. בתאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה ובדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. קרא עוד..

בין אחוזי הנכות לפיצוי

כאשר לא נקבעת נכות, יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש"ח-50,000 ש"ח. זהו סכום נמוך משמעותית מנכות של 10% שם הפיצוי כבר יגיע למאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים.
קרא עוד
שבר-בקרסול

שבר בקרסול

אורן בושרי, עו"ד

מי קובע את אחוזי הנכות?

מי קובע את הנכות? אורטופד. בתאונת דרכים יש לבקש מינוי אורטופד מטעם ביהמ"ש. בתאונת עבודה, בדר״כ וועדה של המוסד לביטוח לאומי תקדים ותקבע את הנכות. 

שבר בקרסול אצל ילדים

 אצל ילדים נדרש זמן ארוך יותר עד קביעת נכות. נהוג לאפשר למצב הרפואי להתגבש. אצל מבוגרים מבקשים המומחים האורטופדים לערוך בדיקה אחר שנה. אצל ילדים יש לבדוק כיצד הגדילה משפיעה על השבר, ואם יש פגיעה בלוחית צמיחה לרבות התקצרות. נכות מוקנית רק לקיצור מעל ל – 2 ס"מ. ולדעת מומחים לא נדיבים במיוחד כל קיצור נמוך מכך – אינו מקנה נכות.

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...