אחוזי נכות

שבר בקרסול אמור להקנות אחוזי נכות מינימליים של 10%. מי קובע את הנכות? אורטופד. בתביעת תאונת דרכים אין זכות להגיש חוות דעת. יש לדרוש מינוי אורטופד מטעם ביהמ"ש. בתאונת עבודה, בדר״כ וועדה של המוסד לביטוח לאומי תקדים ותקבע את הנכות. 

מדוע קיימת אנומליה בתקנות הנכות?

שבר-בקרסול

שבר בקרסול

אורן בושרי, עו"ד

כל אורטופד יתאים את הנכות למצב הרפואי הקיים על בסיס טבלת אחוזי נכות שקיימת מאז 1964. אלא שבטבלה קיימת אנומליה.

מדוע? כי קיים סעיף ספציפי המתייחס לשבר בקרסול, סעיף 48(3)(א) הקובע כי גם במקרה של הגבלה ניכרת בתנועות הקרסול, הנכות תעמוד על 10% בלבד. קיימים מומחים לא נדיבים במיוחד שלא מוצאים "הגבלה ניכרת" ולכן קובעים 0% נכות. וודאי לא אם השבר מתאחה בצורה תקינה ללא עיוות ובלי תזוזה של העצם. 

פתרון

הדרך הראויה לעקוף זאת היא להפנות לסעיף כללי אחר – 35(1)(ג) שמתייחס לשברים באופן כללי, לא לפי מיקומם, ולאו דווקא בקרסול. משום מה סעיף זה רחב לב יותר. סעיף 35 קובע 10% נכות אפילו רק כשיש ״השפעה קלה על כושר הפעולה הכללי״ (!). קל לנחש איזה סעיף מבין השניים רופאים של חברות הביטוח מצטטים יותר. 

נכות מותאמת

ישנם מומחים הסבורים שהפציעה קלה מדי ביחס לסעיף ועל כן יש לחצות את אחוזי הנכות. אכן, יש להם סמכות לעשות להעניק, לדוגמא 5%. אין מניעה חוקית להעניק רק מחצית מאחוזי הנכות הקבועים בסעיף אבל צריך תמיד להתווכח על כך כי התקנות לא מדברות על קפיצות נמוכות מ-10%. מכל מקום, כדי לדעת אם מומחה ביהמ״ש קיפח אתכם או לא עדיף להתייעץ עם אורטופד. כזה שמתמחה ברגל ולא בגב. 

פיצויים

חישוב הפיצויים בנזקי גוף

נזקי גוף נאמדים בעין משפטית בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. בתאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה ובדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. קרא עוד..

בין אחוזי הנכות לפיצוי

כאשר לא נקבעת נכות, יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש"ח-50,000 ש"ח. זהו סכום נמוך משמעותית מנכות של 10% שם הפיצוי כבר יגיע למאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים.
קרא עוד

שבר בפטישון הפנימי

השבר יכול להופיע משני צידיו של פרק הקרסול, בפטישון החיצוני ובפטישון הפנימי הנקרא גם שבר בפטישון המדיאלי. מבחינת האורטופדים שבר פנימי הוא שבר תוך מפרקי ולכן חמור יותר והוא סיבה טובה להעניק אחוזי נכות גבוהים יותר. שבר בשני צדי הקרסול ייקרא שבר בימלאולרי Bimalleolar fracture אז גם סביר שההגבלה בתנועות תהיה חמורה יותר. אולי אפילו תענה להגדרה "הגבלה ניכרת".

שבר בקרסול עם תזוזה

בשבר בקרסול עם תזוזה, שוודאי יגרור ניתוח לשם החזרת העצמות למקום וקיבוען בעזרת מתכות, תיקבע נכות מינימלית של 10-20% וסכום הפיצוי יאמיר.  גם כאשר מתלווה לשבר גם פריקה מדובר בנכות גבוהה יותר. 
ב"חוסר שליטה בקרסול" וכשקיים קשיון – מצב בו הקרסול מקובע ללא תזוזה בעמדה נוחה להליכה, ללא כיפוף אפשרי הנכות אז תהיה בהכרח גבוהה יותר. סעיף 48(3) מתאר מצב של קשיון נוח וקובע 20% ואחר קובע גם 30%.

שבר בקרסול אצל ילדים

 אצל ילדים נדרש זמן ארוך יותר עד הבדיקה לשם קביעת נכות. נהוג לאפשר למצב הרפואי להתגבש. אצל מבוגרים מבקשים המומחים האורטופדים לערוך בדיקה אחר שנה. אצל ילדים יש לבדוק כיצד הגדילה משפיעה על השבר, ואם יש פגיעה בלוחית צמיחה לרבות התקצרות. נכות מוקנית רק לקיצור מעל ל – 2 ס"מ. ולדעת מומחים קשים כל קיצור נמוך מכך – אינו מקנה נכות.

עורך דין נזיקין בחדרה

המשרד

המוטו
המשרד נוסד לפני 18 שנים והוא מונה עו"ד בכיר אחד כך שהמלאכה המשפטית מתבצעת על ידי עורך הדין עמו הלקוח נפגש. באופן זה, התיק לא "מתגלגל" לעו"ד זוטר או מתמחה.
עורך דין נזקי גוף בחדרה

כרטיס ביקור

פרסטיז'
עו"ד אורן בושרי שימש כפרשן משפטי של YNET ועיתון הארץ באירועי נזיקין מתוקשרים, בפרשת דודו טופז, דליפת הגז ובפרשת המוקש ברמה"ג. ברדיו שימש פרשן בתחנת 103FM.
אורן בושרי

אודות עורך הדין

נסיון ומוניטין
עו"ד אורן בושרי מתמחה בנזיקין ורשלנות רפואית עם מוניטין בכל הערכאות, לרבות נצחונות משפטיים בבית המשפט העליון ובבית הדין הארצי לעבודה.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...