אחוזי נכות

שבר בחוליה יכול להקנות נכות מעצם מהותו ומעצם ההגבלה בתנועות הנלווית לו. אפילו הגבלה קלה בתנועות מעניקה 10% לפי סעיף 37(7)(א) לתקנות.  

מה אם אין הגבלה בתנועות?

שבר בגוף החוליה מקנה 5% נכות גם בלא הגבלה. עם תזוזה ניכרת ואפילו בלי הגבלת תנועה – 10%. 

כשפרוטוקול הועדה הרפואית לוקה בחסר

בביטוח לאומי, קורה לא מעט שפרוטוקול הועדה הרפואית לוקה בחסר, והוועדה לא מפרטת אם מצאה הגבלות בכל ששת מישורי התנועה.

בית הדין האיזורי לעבודה היושב כערכאת ערעור על ביטוח לאומי  קבע בתיק ב"ל 21767-12-15 שרביט נ' המל"ל, שאין די בפירוט של שני מישורי תנועה והחזיר את הדיון לוועדה כדי שתפרט עוד. נקבע שההחלטה לא נומקה באופן בו ניתן לעמוד אחר הלך מחשבתה.

שבר בזיז חוליה

שבר בזיז חוליה הוא ״האח החורג״. קורה רבות והשבר אינו בגוף החוליה אלא בזיזים צדדיים של החוליה. אז, רופאים לא נדיבים לא יפסקו אחוזים. מדוע? כי אין חובה לפסוק אחוזי נכות.

חשוב אז להיאבק בהכרה של הגבלה בתנועות. כזכור, אחוזי הנכות הם הפקטור המרכזי בקביעת הפיצוי הסופי.

שבר בחוליה בגב / שבר בחוליה בצוואר

שבר בחוליה יקנה אחוז נכות קבוע בלא שוני בין גב ((חוליות המתחילות באות D בגב עליון ובאות L באזור המותן) וצוואר (חוליות המתחילות באות C).

אבל, כשהנכות ניתנת בגין הגבלה בתנועות קיים הבדל. השוואה בין הנכויות המתייחסות לצוואר ולגב עליון מראה שוני בולט לטובת הצוואר. השוואה אחרת מוכיחה שקיימת עדיפות לעמוד שדרה מותני על פני גב עליון.  

שבר בחוליה

שבר בחוליה

אורן בושרי, עו"ד

ניכוי מצב קודם

אם התיעוד הרפואי הקודם דל, ואין בו ציון של מגבלות בעמוד השדרה אסור להתיר למומחה לנכות אחוזי נכות בגין מצב קודם ויש לחקור אותו בעניין. 

הפסיקה של בית הדין הארצי לעבודה (היושבת כערכאת ערעור על ועדות ביטוח לאומי) קבעה בדב"ע נ"ג/ 01-46 יצחק מרגוליס נ' המל"ל, כי מותר לנכות בגין "מצב  קודם", רק משמצאה הועדה בתיק הרפואי רישום היסטורי של הגבלה בתנועות. נקבע  שלא די ברישום סתמי של "כאבי גב". וודאי אם ההגבלה היא נילווית לשבר חוליה כמו L1 או L4. 

אוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס (דלילות העצם) אם קיים אכן מהווה סיבה רפואית להיווצרות שבר בחוליה. משפטית, אין לו משמעות. הכלל הוא שרק הטריגר נלקח בחשבון והטריגר הוא התאונה הנזיקית. כלל זה נקרא במשפט הישראלי עקרון הגולגולת הדקה.  

 

No votes yet.
Please wait...