רשלנות רפואית שיניים

תביעות רשלנות רפואית שיניים צריכות לגלם בתוכן דרישת השבה של כל ההוצאות הרפואיות העתידיות, ולהביא בחשבון טיפול מתקן מחזורי וקבוע. שהרי ההוצאות הרפואיות הדרושות לתיקון אינן בסל הבריאות.

על כן התביעה תתחשב במס׳ המחזורים לתיקון ויהא תלוי בתוחלת החיים. שתל ומבנה יש להחליף כל 15 שנים בממוצע וכתרים מדי 10 שנים. לפי 2,500 ₪ לכתר.

מדובר בטיפולים מורכבים שגורמים כאב וסבל ואובדן ימי עבודה. כל סדרת טיפולים תהא גם כרוכה בהיעדרות מהעבודה.

טיפול שורש מיותר

אחדות מהמחלוקות בתיקי רשלנות רפואית שיניים מתייחסות לטיפול שורש מיותר בגינו גבה הרופא כסף אבל לא היה בו שום צורך.

לפי נייר העמדה של המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת שיניים, ההחלטה על ביצוע טיפול שורש תתבסס על: (1) אבחנה אנדודונטית מלאה לרבות מצב המוך (עצב השן), (2) עדות לפגיעה בלתי הפיכה במוך השן או בקיומה של דלקת.

ביצוע טיפולי שורש בשיניים שכאלה הנו טיפול יתר בלתי נחוץ ובניגוד לפרקטיקה הסבירה.

טיפול שורש, צעד אחר צעד בסרטון שכאן:

דלקת אחרי טיפול שורש

טיפולי שורש שבוצעו בצורה לקויה ובניגוד למקובל אצל רופא סביר יגרמו לדחיסה חלקית ובלתי מספקת של התעלות, ולכן מתפתח תהליך דלקתי בעצם, סביב שורשי השיניים או מורסה וכד׳.   

גם בכתרים אם נותרו מרווחים בין הכתרים לשיניים המאחזות ולשתלים, אם הכתרים עבים, מגושמים, לוחצים על החניכיים החניכיים סביב הכתרים יהפכו נפוחות ומדממות. כתוצאה מהמרווחים שנותרו תתפתח עששת שתגרום לנזק ממשי.  

פרפורציה בשן

נזק מוכר אחר במהלך טיפול שורש המרמז על רשלנות רפואית הוא פרפורציה בשן. דהיינו, נקב בין שורש השן לתוך העצם בלסת. כשזה קורה מתפתחת דלקת בעצם והמטופל יסבול מכאבים וצורך לעקור את השן.

גרימת פרפורציה הינה טיפול לקוי הגובל בחוסר זהירות ו/או חוסר מיומנות והינו בניגוד לפרקטיקה המקובלת.

הבעיה היותר חמורה היא עם רופאי שיניים שגילו כי גרמו לניקוב ולא טיפלו בו. כי משעה שנגרם ניקוב בשן חובה לסתום מיידית את הנקב על מנת למנוע חדירה של חומרים מגרים וחיידקים לאזור הניקוב ולגרימת דלקת וספיגת עצם. הזמן שחולף מהתרחשות הניקוב ועד לאיטום הוא גורם חשוב בהצלחת הריפוי והצלת השן.

המטופל המסכן יצטרך לעבור ניתוח לעיבוי הרכס באמצעות עצם מלאכותית וממברנה למילוי הפגם שנוצר בעצם בעקבות הדלקת, והחדרת שתל תוך גרמי (3,500 ש״ח) שיתמוך מבנה וכתר חרסינה (2,500 ש״ח).

שתלים

אם שתלים הוחדרו בניגוד למקובל לא ניתן לבנות כתרים תפקודיים ויש צורך לעקור את השתלים (כ-1200 ש״ח) ולהחדיר במקומם שתלים חדשים לאחר השתלת תחליפי עצם. לפעמים צריך אף לבצע ניתוח להרמת סינוס (כ-10,000 ש״ח).

האם רופאי שיניים חייבים לתעד רשומות רפואיות?

בהחלט. הם חייבים להסביר את נחיצות הטיפול, את אופן הטיפול, כמויות וכו. רופאים שמטפלים בשיניים בריאות לחינם או רשלניים בכלל גם בדר״כ לא דואגים לתקינות הרשומות הרפואיות. הרשומות הרפואיות אצלן לקויות ואינן מבטאות את מהלך הטיפול.

רשלנות ביישור שיניים

רשלנות רפואית שיניים
5/5
דילוג לתוכן