פריצת דיסקפריצת דיסק - מהי?

פריצת דיסק היא פציעה בעמוד שדרה הגורמת לדיסק שבין חוליות עמוד השדרה לסטות מצירו, לכיוון חוט השדרה.  

פריצת דיסק תגרום ללחץ על חוט השדרה, עצבים סמוכים לו ושלוחות העצב היוצאות ממנו, ולכן הכאב ימשיך ויופיע גם במקומות מרוחקים מאזור הפריצה, במקום אליו מגיעים אותם עצבים פגועים.

לכן, הכאב האופייני בפריצת דיסק בעמ"ש מותני למשל יהא לאורך הצד האחורי של השוק ולא רק בגב.

פריצת דיסק - אחוזי נכות בתחום האורטופדי

לא ניתן לומר בצורה אריתמטית ודאית מה ידבר אל לבו של המומחה/הועדה הרפואית בהחלטתם לקבוע אחוזי נכות. ניתן לשער כי מס' פרמטרים משפיעים על הקביעה:

האם קיימת הגבלה בתנועות?
האם בוצע ניתוח, ניתוח דיסקטומיה רגיל או קיבוע?
האם קיימת פגיעה נוירולוגית בנוסף? למשל רגישות, חולשת גפיים, או חלילה שיתוק?
האם בmri תואר "לחץ ניכר על השק התקאלי" או שנכתב רק "בלט דיסק נושק לשק התקאלי"?​

פריצת דיסק כשלעצמה לא מחייבת קביעה של אחוזי נכות. מבחינת אורטופדים, אחוזי נכות נקבעים רק כאשר נמצאה בבדיקה פיזית הגבלה בתנועות. הבעיה: קיימים יותר מדי מומחים לא נדיבים שלא "מוצאים" הגבלה. כשקיימת פגיעה נוירולוגית, קשה יותר להתחמק מלקבוע נכות.  

פגיעה נוירולוגית נילווית לפריצת דיסק

הפתרון הוא להדגיש את הפגיעה הנוירולוגית, אם קיימת. שיתוק, חולשה, רגישות, זרמים, נימלולים וכיו"ב מזכים באחוז נכות בגינה. כדי שביהמ״ש ימנה נוירולוג, עלינו להכריח עצמנו להיות מטופלים אצל נוירולוג. זאת משום שהתפתח נוהג לטפל בפגיעות הללו רק על ידי אורטופד.

פרק אחוזי הנכות בתחום הנוירולוגי נדיב יותר: פגיעה נוירולוגית קלה בגלל פריצת דיסק צווארית למשל תקנה 10% נכות ואם היא "מקרינה" לפלג גוף דומינננטי (כלומר, היד שכותבים איתה) היא תקנה 20%. 

כדאי גם לבצע בדיקת EMG. זו בדיקה אלקטרו-פיזיולוגית ממוחשבת של הולכה עצבית, אע"פ שנטען לגביה שהיא לא מהימנה.

נכות נוירולוגית ואורטופדית בפריצת דיסק

נכות כפולה

בבג"צ 1634/04 בן ציון פנקס נ' בית הדין ואח' נקבע שאפשר וצריך לפסוק נכות בגין שני הליקויים גם יחד – נכות נוירולוגית לצד נכות אורתופדית.

כדי לקבוע את אחוזי הנכות עורך הדין יפנה למומחה אורטופד/ נוירולוג כדי שיכתוב חוות דעת רפואית. בתאונות דרכים הזכות להגיש חוות דעת אינה קיימת.  

 

פריצת דיסק אחוזי נכות

פריצת דיסק

אורן בושרי, עו"ד

חישוב הפיצויים בנזקי גוף

נזקי גוף נאמדים בעין משפטית בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. בתאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה ובדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. קרא עוד..

המשמעות של אחוזי הנכות בכסף

כאשר לא נקבעת נכות, יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש"ח-50,000 ש"ח. זהו סכום נמוך משמעותית מנכות של 10% שם הפיצוי כבר יגיע למאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים.
קרא עוד

רשלנות רפואית באבחון פריצת דיסק

רשלנות רפואית באבחון פריצת דיסק מוכרת בתביעות תסמונת זנב הסוס. לחוט שדרה פגוע אין פתרון רפואי, אבל אם הלחץ הוא על השורשים של חוט השדרה ניתן למנוע הידרדרות באמצעות טיפול רפואי. מכאן שאבחון מאוחר עלול להיות הרסני, ומכאן ברור מדוע בתביעות רשלנות רפואית רבות תסמונת זנב הסוס היא שבמוקד. 
אבחון מאוחר, בניגוד פריצת דיסק יחמיר את הנזק לחוט השדרה והתוצאה תהא שיתוק. 

השאלה העיקרית היא אימתי היה על הניתוח להתבצע. הספרות מדברת על הכרח לנתח תוך 48 עד 72 שעות מרגע הפגיעה, ועל צורך לנתח מוקדם ככל האפשר. מעבר להדמיה, המאפיין  העיקרי של התסמונת הוא הפרעה בהטלת שתן.

דילוג לתוכן