ניתוח החלפת ברך, נכות ורשלנות רפואית

ניתוח החלפת ברך כורך בתוכו גם היבטים משפטיים של אחוזי נכות ופיצויים בגין רשלנות רפואית.

זהו ניתוח להחלפת מפרק הברך בשתל תותב. הברך עצמה מעולם לא מוחלפת. זהו פתרון עבור הסובלים מנזק כרוני במפרק. לפחות אלה שלא שפר גורלם באמצעות טיפול שמרני, תרופות, פיזיותרפיה וכו׳. אין להם ברירה אלא להחליף את משטח המפרק הפגוע במפרק מלאכותי. הניתוח אמור להקל על הכאב ולשפר את תנועתיות הברך.  

במהלך הניתוח מחליפים עצם וסחוס שנפגעו בחלקים עשויים מתכת ופלסטיק. אם רק חלק אחד של הברך פגום, המנתחים יכולים לרוב להחליף רק את החלק הזה. אם יש צורך להחליף את כל המפרק, קצוות עצם הירך ועצם השוק עוברים צורה מחדש והמפרק כולו קם מחדש. אם רצועות הברך אינן חזקות מספיק כדי להחזיק את המפרק לבד, המנתח יתאים את השתל לרצועות.

רשלנות רפואית בניתוח החלפת ברך​

ניתוח החלפת מפרק ברך הוא אחד המוצלחים הקיימים, ועדיין רשלנות רפואית יכולה להתרחש. בדר״כ בקשר עם הצבת חלקי התותב בצורה לא נכונה, זיהום התותב והפרה של התוויות נגד (כלומר איסור מלכתחילה) לביצוע הניתוח. הסיכונים כוללים:

הטענות המשפטיות

הטענות המשפטיות הן רשימה פתוחה, אבל בדר״כ הן כוללות:

מיומנות טכנית לקויה

הצבת חלקי התותב בצורה לא נכונה. בגלל חוסר מיומנות או בלא שימוש בשיטה רובוטית

אי יידוע

אי יידוע על אפשרות לניתוח החלפת ברך רובוטי שיתרונותיו דיוק והפחתה בסיכון לסיבוכים

זיהום

זיהום, בדר”כ בהתווית נגד לביצוע ניתוח

אי התאמה של התותב

בגלל היעדר התייחסות למצב הרצועות, והיעדר בדיקה של טווחי תנועה.

החלפת ברך בניתוח רובוטי

בישראל מבצעים ניתוחי החלפת ברך רובוטיים (דה וינצ׳י) משנת 2020. יתרונו בדיוק והפחתה בסיכון לסיבוכים. מנתחים בשיטה הישנה שלא מיידעים על שיטת ניתוח ברובוט, בבעיה. כי בעבר קבע ביהמ״ש שיש ליידע על פרוצדורות אחרות, גם אם על פי הפרקטיקה אין התוויה ברורה לבצען, וגם אם אלה נערכו רק באופן פרטי (ת.א. 2314/00 פלומבה נ’ קופ״ח כללית). גם החלפת חצי ברך היא פתרון שיש לדון בו. זו מקצרת את הניתוח ואת זמן ההחלמה ומפחיתה את שיעור הסיבוכים.

שיטה רובוטית

אחוזי נכות לאחר ניתוח החלפת ברך​

באשר לנכות יש להביא בחשבון גיל וצפי עתידי/ החלפות עתידיות לפי אורך חיי התותב משך 10-15 שנים. קיימים שלושה מסלולים מקבילים לקביעת אחוזי נכות לאחר ניתוח החלפת ברך:

לפי השפעה על כושר הפעולה

השפעה על כושר הפעולה, לפי סעיף 35 ג׳ ו-ד׳:
(ג) בינונית:  20%
(ד) ניכרת:    30%

מה ההבדל בין בינונית לניכרת?צליעה, הגבלה בהליכה, כאבים במנוחה, וסימנים לכך שהתותב רופף או מזוהם.

לפי מידת היציבות של הברך

אפשרות שנייה היא על פי אי יציבות הברך לפי סעיף 48 לתקנות:

(א) אי-יציבות         20-30%
(ג) קשיון נוח         30%
(ד) קשיון לא נוח     50%

 
קשיון

אפשרות זאת כמעט ולא מיושמת בגלל התוצאות הטובות של ניתוחי החלפות מפרק. האופציה נוכחת בתקנות כי התקנות משנת 1964.

ניתוח החלפת ברך בגיל צעיר​

בגיל צעיר קיים סיכון מוגבר יותר לכך שהתותב יתרופף או יזדהם בגלל מרוצת השנים. אורך חיי התותב בין 10- 15 שנים ובמחזור חיים של 80 שנים מגיעים לכמה ניתוחים. החלפת תותב היא ניתוח יותר קשה טכנית והתוצאות פחות טובות מהניתוח הראשון. 

מה רופאים העידו?

רופאים העידו בביהמ״ש כי צפויה שוב התדרדרות לאחר כ- 7-8 שנים. אצל מבוגרים אין לכך משמעות כי הם ממילא בסוף תוחלת החיים, אבל בצעירים יש להביא בחשבון ניתוח עתידי. אולי לא אחד. 

ניתוח החלפת מפרק ברך הוא אחד המוצלחים שיש אבל ניתוח שני להחלפת תותב היא ניתוח יותר קשה טכנית והתוצאות פחות טובות מהניתוח הראשון.

תמונת מחבר

עו״ד אורן בושרי

נהיגה אחרי ניתוח

כל שינוי במצב הבריאותי מחייב הודעה למשרד התחבורה וכך גם נהיגה אחרי ניתוח החלפת ברך. גם הרופאים מדווחים. במקרה שכזה יזומן הנהג לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. סביר שהאיסור מלנהוג יהיה זמני. על ההחלטה ניתן לערער. 

תג נכה

במקביל, החלפת ברך מאפשרת פנייה למשרד התחבורה במטרה להוציא תג חניה לנכהאין צורך לעמוד בפני ועדת ניידות ואין תנאי לזכאות לפי החלטת הוועדה. כלומר, מספיק לשלוח מסמכים רפואיים ואפשר אונליין. 

5/5