• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

כאב וסבלכאב וסבל הוא ראש נזק בתביעת פיצויים. הפיצוי בעד “כאב וסבל” בתאונות דרכים מוגבל. שם נערך חישוב מתימטי על פי נוסחה. בתביעות נזיקין אחרות, לביהמ”ש סמכות רחבה לקבוע את גובהו, אך בגישור ובפשרה, השתרש נוהג לפיו מוסכם סכום של פי 2-3 מהסכום שהיה נפסק לו היה מדובר בתאונת דרכים.

בתאונות דרכים החישוב תלוי בשלושה משתנים:

א. שיעור הנכות הרפואית שהמומחה קבע. על כל אחד מאחוזי הנכות הרפואית יינתן פיצוי בשיעור של אחוז אחד מן הסכום המקסימלי שנקבע בחוק. הסכום המקסימלי עומד היום על סך של כ-180,000 ₪.

ב. גילו של הנפגע. על כל שנה מעל גיל 30, מפחיתים מסכום הפיצויים אחוז ששיעורו מספר השנים מעל גיל 30. למשל: אם הנפגע הוא בן 50 הוא זכאי לפיצוי בשיעור אחוזי הנכות X אחוז אחד מן הסכום המקסימלי X  80 אחוז.

ג. מספר לילות האשפוז. עבור כל ליל אשפוז ייפסק שני פרומיל מהסכום המקסימלי.

כאשר לא נקבעה כל נכות, רשאי בית המשפט לפסוק פיצוי בגין כאב וסבל לפי שיקול דעתו עד 10% מן הסכום המקסימלי. הסך המקסימלי ייפסק כאשר בדר”כ שבר מתאחה בצורה טובה, בלא להותיר נכות, או כאשר התאונה היא בזמן הריון, שוב, ללא נכות, וההרה זקוקה למעקב והשגחה.

הסכום מוגבל גם ביחס לניזוק שנהרג בתאונה. בני המשפחה יכולים לתבוע פיצוי בשיעור 25% מן הסכום המקסימלי, קרי קרוב ל-45,000 ש”ח. לזה יש להוסיף את הפסדי השתכרותו בעתיד של המנוח, לו המשיך לחיות, ואז כמובן מדובר במאות אלפי שקלים בדר”כ. שלא בתאונות דרכים, נפסקים סכומים של 300,000 ש”ח עד 750,000 רק עבור כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים. כשמדובר בילד צעיר אף יותר.


דילוג לתוכן