כאב וסבל

כאב וסבל בתאונות דרכים

כאב וסבל הוא ראש נזק בתביעת פיצויים הנועד לאמוד את הכאב והסבל ואובדן הנאות החיים בתקופת הההחלמה, ואף מעבר לה, במידה והפגיעה הותירה נכות.

כאב וסבל ללא נכות

כאשר לא נקבעת כל נכות, רשאי בית המשפט לפסוק פיצוי בגין ראש הנזק לפי שיקול דעתו. בתאונות דרכים הסכום מוגבל עד 10% מן הסכום המקסימלי. כלומר עד 18,000 ש״ח. הסך הזה ייפסק בדר”כ בשבר שמתאחה בצורה טובה, כמו שבר בצלעות, שלא הותיר נכות. בתאונות שאינן תאונות דרכים בדר״כ ייפסק סכום מקסימלי של 54,000 ש״ח דהיינו עד פי 3.

תאונה קלה בהריון

פיצוי מקסימלי דלעיל יכול להשתלם כאשר מדובר בתאונה קלה בהריון. שוב, ללא נכות. שהרי ההרה זקוקה למעקב והשגחה, לניטור אחר תנועות העובר. ולכן בדר״כ לאשפוז. 

כאב וסבל

בתאונות דרכים

הפיצוי בעד "כאב וסבל" בתאונות דרכים מוגבל. שם נערך חישוב מתימטי על פי נוסחה והוא תלוי בשלושה משתנים: א. שיעור הנכות הרפואית שהמומחה קבע: כל אחוז נכות הרפואית מקנה אחוז אחד מן הסכום המקסימלי שנקבע בחוק. הסכום המקסימלי עומד היום על סך של כ-180,000 ₪. ב. מספר לילות האשפוז: עבור כל ליל אשפוז ייפסק שני פרומיל מהסכום המקסימלי. ג. גילו של הנפגע: על כל שנה מעל גיל 30, מפחיתים אחוז מסכום הפיצויים, לפי מספר השנים מעל גיל 30.

בתאונות אחרות

בתביעות נזיקין אחרות, לביהמ"ש סמכות רחבה לקבוע את גובהו, אך בגישור ובפשרה, השתרש נוהג לפיו מוסכם סכום של פי 2-3 מהסכום שהיה נפסק לו היה מדובר בתאונת דרכים. בשריפות, השחתות פנים, צלקות נוראיות, ושאר מרעין בישין בתי המשפט לא מיישרים קו לפי הנוסחה. ​

בתיקי מוות

בתאונות דרכים בני המשפחה יכולים לתבוע פיצוי בשיעור 25% מן הסכום המקסימלי, קרי קרוב ל-45,000 ש"ח. לזה יש להוסיף את הפסדי השתכרותו בעתיד של המנוח, לו המשיך לחיות, ואז כמובן מדובר במאות אלפי שקלים בדר"כ. שלא בתאונות דרכים, נפסקים סכומים של 300,000 ש"ח עד 750,000 רק עבור כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים. כשמדובר בילד צעיר אף יותר.​

5/5
דילוג לתוכן