היפרדות שליה בלידה

הגדרה

היפרדות שליה (מאנגלית: placenta abruption) מתארת התנתקות של השליה מהרחם בטרם עת, לפני הלידה, כאשר התינוק עדיין בבטן האם. תפקיד השליה להוות צינור הזנה לעובר, ותזמון התנתקותה מהרחם אמור להיות רק לאחר מעבר העובר בתעלת הלידה. 

כיצד מזהים היפרדות שליה בלידה?

מלבד דימום, סימני המצוקה יתבטאו בתנודות במוניטור אליו מחוברת בטן האם. זאת שכן כי קצב הלב יגבר בעטיה של המצוקה. המוניטור בודק למעשה את קצב ליבו של העובר. לכן, חריגה שתופיע במוניטור (טכיקרדיה – הגברה בקצב הנשימות) מהווה אינדיקציה טובה להיפרדות שליה. 

היפרדות שליה

הנזק העלול להיגרם לתינוק במקרה של היפרדות שליה בלידה

היפרדות שליה עלולה לגרום למצוקה אצל התינוק ולבסוף נזק מוחי בגלל אספיקציה. כי יילוד לא מסוגל להיות זמן ממושך בלי חמצן ובלי התערבות חיצונית (כניסה מהירה לניתוח קיסרי) ולכן היפרדות שליה שסופה בנזק ליילוד עולה לדיון בתביעות רשלנות רפואית רבות. רשלנות רפואית יכולה להתבטא בכמה מישורים:

היעדרו של מעקב אם קיים חשד להפרעה בשליה

אי אבחון או אבחון מאוחר של היפרדות שליה

עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי

גורמי סיכון

הסיבה העיקרית האפשרית להיפרדות שליה היא טראומה לבטן. גורמי סיכון להיפרדות שליה ממקור מתמשך הם היפרדות קודמת, ריבוי מי שפיר, ורעלת הריון. כשניתן לצפות את ההיפרדות, הטיפול יש לשקול מתן סטרואידים להבשלת ריאות העובר ומגנזיום להגנה פוטנציאלית על מוחו.  

מה היה על הצוות המיילד לעשות?

מצב של היפרדות שליה מחייב כניסה מהירה לניתוח קיסרי. התעלמות מהאטות במוניטור ואיחור בכניסה לניתוח קיסרי עלולים לגרום לנזק נוירולוגי קשה.

מה בית החולים יטען להגנתו?

בית החולים בדר״כ יטען להגנתו ש-:

  • שלא היה איחור בכניסה לניתוח קיסרי
  • שהנזק הנוירולוגי ליילוד הוא בכלל תוצאה של מום מולד או פגות. זאת ללא קשר לחוסר חמצן. או שבית החולים יטען שמדובר בלחץ דם אם שנפל, או כלי דם במוח שהתפתח למום מולד וכהנה.

שליה נעוצה

שלייה נעוצה נובעת מהשרשה לא תקינה של השלייה אל דופן הרחם, ניתן לחשוד בה כבר באולטרה סאונד ולהיערך. נשים עם שלייה נעוצה הן בסיכון גבוה יותר לדימום. על כן הממצא דורש ניתוח קיסרי דחוף כתלות בסימפטומים. 

5/5
דילוג לתוכן