מות עובר בלידה

דלקת מעי נקבית

אורן בושרי, עו"ד

דלקת מעי נמקית ביילוד

אבחנה מבדלתדלקת מעי נקבית אצל פגים מוזכרת בהקשר של רשלנות רפואית בדר״כ עם איחור באבחון וכפועל יוצא איחור בטיפול הגורם נזק.

סימנים מקדימים צריכים להוביל לאבחון ומכאן השאלה מה אם האבחון נעשה באיחור. סימנים מקדימים הם של ירידה בחום ושינוי בצבע ובהתנהגות. האבחנה המבדלת של דלקת במעי הגס היא ספסיס והיא דורשת טיפול אנטיביוטי ומעקב בלבד, להבדיל מדלקת המעי הגס הדורשת ניתוח בגלל החשש מפרפורציה (נקב) של המעי. מכאן עלול להגיע האיחור. אם צוות הרופאים היה שבוי בקונספציה של מחלה אחת ולא חשב על אחרת, הרי שהטעות באבחון היא רשלנות. 

הפגיעה עלולה לגרום לנמק (ומכאן השם דלקת מעי נמקית) של חלקים של המעי הגס עם צואה חופשית בחלל הבטן. בניתוח יוסר קטע המעי אשר עבר נמק. כך פגים נותרים עם סטומה – מעין שקית המחוברת לבטן ומנקזת יציאות.  

 

דלקת במעי הגס הגורמת לנזק מוחי

לדעת מומחים, אירוע קשה של NEC – אותה דלקת מעי נקבית, שקרוב לוודאי כללה שינויים מטבוליים קשים מעלה סבירות רבה להנחה שהמחלה גורמת לנזק מוחי. לדעת אותם מומחים, הנזק המטבולי שנגרם למוחו של היילוד בגין האירועים הכרוכים עם ה- NEC עלולים להוביל לפגיעה מוחית גם של שיתוק מוחין קשה. כי המחלה תגרום לזיהום, להפסקות נשימה וירידה בלחץ דם שתפגע במוחו של הפג. כמו בהרבה מתיקי הרשלנות רפואית, רשומות רפואיות חסרות עלולות להיות הקלף המנצח. כאן תהיה זו בדיקת לחץ דם ובדיקת דם לגזים. הופעתן בחסר, וייטה ביהמ״ש לחשוב מניין נגרם נזק מוחי.

No votes yet.
Please wait...