דימום מוחי

דימום מוחי

דימום מוחי הוא החשש הגדול ביותר ברפואה דחופה. משום שהמוח “כלוא” בתוך קופסה (גולגולת) הצטברות של דם נספג תנפח את הרקמות ותיצור לחץ על המוח. משום שאין לדם דרך לצאת, נוצר נזק מוחי. ניקוז מוקדם של הלחץ, משחרר את המוח מהלחץ המצטבר, ומונע את הנזק הנוירולוגי. בניקוז מהיר, החולה יישאר עם כאבי ראש כרוניים אבל לא עם נזק חמור. 

דימום בראש ממכה

דימום בראש ממכה אחרי תאונה יכול להיות נטול סממן חיצוני. הדרך היחידה לדעת האם מטופל סובל מדימום תוך מוחי הינה לבצע הדמייה של המוח. באמצעות סי טי ראש או אמ אר איי. 

דימום בראש עקב נפילה

דימום בראש אחרי נפילה מחייב עבודה לפי פרוטוקולים מנחים של משרד הבריאות. בכל נפילה מגובה של יותר מ-92 ס״מ (במקור 3 רגל) בית החולים מנוע מלשחרר הביתה חולה עם חבלת ראש קלה, גם בלי אבדן הכרה, אבדן זכרון או בלבול. אלא ובוצע סי טי. אם הוא נשלח הביתה ושם ממשיך מצבו ומידרדר, אזי מדובר ברשלנות רפואית. אגב, שמכילה בתוכה גם הפרה של הנחיה של משרד הבריאות.

תביעות רשלנות רפואית לאחר דימום מוחי כנגד בתי חולים ששחררו הביתה בלי סיטי

טענות הגנה: ״מה בית החולים יטען״?

דימום בראש אחרי נפילה: מתי אסור לשחרר הביתה חולה לאחר חבלת ראש בלי סי טי?

בכל חולה עם חבלת ראש קלה, וללא אבדן הכרה, אבדן זכרון או בלבול, יש לבצע סי טי במקרים הבאים:
1. ירידה כלשהי בהכרה שעתיים לאחר האירוע
2. כל סימן המחשיד בשבר בבסיס הגלגלת
3. אבדן זכרון של האירועים ב30 הדקות שלפני החבלה
4. מנגנון פציעה בסיכון גבוה, כשהכוונה היא: הולך רגל שנחבל על ידי כלי רכב, נוסע שנפלט מרכב נוסע, או נפילה מגובה של יותר מ3 רגל (92 ס”מ).

דימום מוחי עקב נפילה

שימת לב מיוחדת בדוגמא למעלה לדימום מוחי עקב נפילה מגובה. נפילה מגובה של יותר מ3 רגל (92 ס”מ) מחייבת הפניה לסי טי. בלחץ הזמן בתי חולים לא מקפידים על כך תמיד. התוצאה היא שמשחררים את החולה הביתה בלי סי טי ובלי אבחנה של דימום. 

מתי אסור לשחרר הביתה חולה בלי סי. טי ראש גם בלי חבלה?

אסור לשחרר חולים הביתה שאיבדו הכרה או שיש להם אבדן זיכרון [מהאירוע] גם בלי חבלת ראש בהתקיים לפחות אחד מהתנאים הבאים:

1. ירידה קלה ביותר בהכרה (15 נקודות לפי מדד גלזגו
2. גיל מעל 60
3. חשיפה לסמים או אלכוהול
4. קשיים בזכרון לטווח קצר
5. סימן לחבלה מעל הכתף
6. פרכוס (אפילפסיה) לאחר החבלה
7. חסר נוירולוגי מוקדי (כגון חולשה ביד)
8. הפרעה ידועה בקרישת הדם

דימום פנימי בראש אחרי תאונת דרכים

כל האמור לעיל נכון בהחרגה אחת: תאונות דרכים. דימום פנימי בראש אחרי תאונת דרכים שלא נוקז לא יגרור תביעת רשלנות. כי בתאונות דרכים אם היתה רשלנות רפואית בטיפול, חב׳ הביטוח תישא בנזק שנוצר ברשלנות רפואית. אי אפשר לתבוע את בית החולים.

דימום מוחי תת עכבישי

דימום מוחי תת עכבישי מתאר דימום בשכבה שהכי קרובה למח והכי רחוקה מהגולגולת. האבחון מתבצע גם דרך דיקור מותני של נוזל חוט השדרה. דימום תת עכבישי שמתגלה ללא חבלה יגרור צנתור מוחי אבחנתי לחיפוש אחר מפרצת. 

 
דימום מוחי
5/5
דילוג לתוכן