• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

דימום מוחידימום מוחי

דימום מוחי הוא החשש הגדול ביותר ברפואה דחופה. משום שהמוח “כלוא” בתוך קופסה (גולגולת) הצטברות של דם נספג תנפח את הרקמות ותיצור לחץ על המוח. משום שאין לדם דרך לצאת, נוצר נזק מוחי. ניקוז מוקדם של הלחץ, משחרר את המוח מהלחץ המצטבר, ומונע את הנזק הנוירולוגי. בניקוז מהיר, החולה יישאר עם כאבי ראש כרוניים אבל לא עם נזק חמור. 

דימום בראש ממכה

דימום בראש ממכה אחרי תאונה יכול להיות נטול סממן חיצוני. הדרך היחידה לדעת האם מטופל סובל מדימום תוך מוחי הינה לבצע הדמייה של המוח, באמצעות סי טי ראש או אמ אר איי. 

דימום בראש עקב נפילה

דימום בראש אחרי נפילה מחייב עבודה לפי פרוטוקולים מנחים של משרד הבריאות. בכל נפילה מגובה של יותר מ-92 ס״מ (במקור 3 רגל) בית החולים מנוע מלשחרר הביתה חולה עם חבלת ראש קלה, גם בלי אבדן הכרה, אבדן זכרון או בלבול, אלא ובוצע סי טי. אם הוא נשלח הביתה ושם ממשיך מצבו ומידרדר, אזי מדובר ברשלנות רפואית שמכילה בתוכה גם הפרה של הנחיה של משרד הבריאות.

תביעות רשלנות רפואית לאחר דימום מוחי

  • תביעות רשלנות רפואית לאחר דימום מוחי שמוגשות כנגד בתי חולים ש"שחררו את החולה הביתה" בלי סי טי תעסוקנה בשאלות עיקריות אחדות:
  • האם החולה צריך היה להיות מופנה לסי טי ראש או שסביר היה לשחרר אותו הביתה? התשובות בספרות ובנייר העמדה של איגוד הנוירולוגים.
  • האם היה צריך לבצע ניתוח דחוף לניקוז הדם?

מה בית החולים יטען?

  • בית החולים יטען שגם אם התובע היה מאובחן כהלכה לא היה מה לעשות ושאותו נזק היה נגרם גם אם החולה היה מאובחן 5 דקות לאחר אירוע הדמם; אכן, אם הטענה תתקבל, התביעה תידחה ועל כן יש להתמקד ב-:
  • הסבר מדוע היה צריך לנקז
  • טיעון כי ההנחייה היא להקטין את לחץ הדם לפחות מ-140
  • טיעון לפיו מחקר מצא כי גם נטילת תרופות נוגדות יתר לחץ דם מביאה לשיפור בתוצאות.

מתי אסור לשחרר הביתה חולה לאחר חבלת ראש בלי סי טי?

בכל חולה עם חבלת ראש קלה, וללא אבדן הכרה, אבדן זכרון או בלבול, יש לבצע סי טי במקרים הבאים:
1. ירידה כלשהי בהכרה שעתיים לאחר האירוע
2. כל סימן המחשיד בשבר בבסיס הגלגלת
3. אבדן זכרון של האירועים ב30 הדקות שלפני החבלה
4. מנגנון פציעה בסיכון גבוה, כשהכוונה היא: הולך רגל שנחבל על ידי כלי רכב, נוסע שנפלט מרכב נוסע, או נפילה מגובה של יותר מ3 רגל (92 ס”מ).

מתי אסור לשחרר הביתה חולה בלי סי. טי ראש גם בלי חבלה?

אסור לשחרר חולים הביתה שאיבדו הכרה או שיש להם אבדן זיכרון [מהאירוע] גם בלי חבלת ראש בהתקיים לפחות אחד מהתנאים הבאים:

1. ירידה קלה ביותר בהכרה (15 נקודות לפי מדד גלזגו
2. גיל מעל 60
3. חשיפה לסמים או אלכוהול
4. קשיים בזכרון לטווח קצר
5. סימן לחבלה מעל הכתף
6. פרכוס (אפילפסיה) לאחר החבלה
7. חסר נוירולוגי מוקדי (כגון חולשה ביד)
8. הפרעה ידועה בקרישת הדם

דימום פנימי בראש אחרי תאונת דרכים

כל האמור לעיל נכון בהחרגה אחת: תאונות דרכים. דימום פנימי בראש אחרי תאונת דרכים שלא נוקז לא יגרור תביעת רשלנות. כי בתאונות דרכים אם היתה רשלנות רפואית בטיפול, חב׳ הביטוח תישא בנזק שנוצר ברשלנות רפואית. אי אפשר לתבוע את בית החולים.

דימום מוחי תת עכבישי

דימום מוחי תת עכבישי מתאר דימום בשכבה שהכי קרובה למח והכי רחוקה מהגולגולת. האבחון מתבצע גם דרך דיקור מותני של נוזל חוט השדרה. דימום תת עכבישי שמתגלה ללא חבלה יגרור צנתור מוחי אבחנתי לחיפוש אחר מפרצת. 

 
דימום מוחי
דילוג לתוכן