תסחיף מי שפיר

תסחיף מי שפיר (באנגלית: Amniotic fluid Embolism Syndrome) מתאר מצב שבו חלקיקים ממי השפיר חודרים לרחם. אלה מסעירים את מערכת החיסון וגורמים לשוק, עד להידרדרות מסיבית של הריאות ודום לב. התהליך מודגם בסרטון שכאן. הוא יכול להתרחש במהלך הלידה או בסמוך ללידה. 

זהו מצב נדיר. אך משום היותו קטלני, הוא גורם ל-10% ממקרי התמותה של אמהות אחר לידה. הוא לא רק עלול להיות קטלני לאם אלא לגרום לבעיית חוסר חמצן אצל היילוד ולנזק של שיתוק מוחין

הדרך היחידה לעצור תסחיף מי שפיר

מדוע תסחיף מי שפיר נפוץ בתביעות רשלנות רפואית?

תסחיף מי שפיר נפוץ בתביעות רשלנות רפואית כי קורה שהתסחיף לא מאובחן או לא מטופל. קורה שבדיקת קרישיות יתר (כאמור אחד הסימנים) מאחרת להגיע מהמעבדה, או שתורן המעבדה לא טורח ליידע את הצוות. אז קריש הדם כבר הגיע ללב ולריאות.

כיצד קרה ששיעור התמותה ירד בעשור האחרון?

בעבר שיעור התמותה היה גבוה, אך נוכח כניסה של מערכות טיפול נמרץ מתקדמות לבתי חולים מרכזיים, ירד שיעור התמותה לכ-25%. בעבר הוא עמד על 90%. עם זאת, הסיכון של נזק עצבי לאם וליילוד עדיין קיים. 

תסחיף מי שפיר בפסיקה

בע״א 7326/00 אנה פינטו נ’ שירותי בריאות כללית נדון אירוע של תסחיף מי שפיר שגרם לתשניק (היפוקסיה – חוסר אספקת חמצן) ושהביא לפגיעות הקשות לתינוקת בביה״ח ״העמק״ בעפולה.  

לאם הוזלף פיטוצין על-מנת לזרז את הלידה. כשעה לאחר פקיעה של קרום השפיר ויציאת מים מקוניאליים הזלפת הפיטוצין הופסקה. זאת בעקבות האטה בדופק העוברי. ביהמ״ש הסכים שמעטים הם הסימנים המקדימים אבל כאן היה חשד לגבי האפשרות של אירוע תסחיף. בית המשפט עמד על כך, שהאֵם, לא היתה נתונה להשגחה רציפה, כמתחייב אצל יולדת המטופלת בפיטוצין. גם לאחר שהופסק מתן הפיטוצין. יותר מכך: נקבע שגם מים מקוניאליים אמורים לעורר את חשדם של הרופאים, ולהביא למעקב צמוד. מהעדויות הסיק ביהמ״ש כי אבחון התסחיף – בעת ההחייאה – היה מאוחר מדי.  

האם בכך די? לא. כי ביהמ״ש היה צריך לדון בשאלה האם ניתן היה לנקוט באמצעים לסיום מוקדם של הלידה ולמנוע את הנזק. אולם בעניין זה מוטל הנטל על ביה״ח. מה פירוש? אם קיים תיקו בראיות בעניין זה התביעה זוכה. מפאת הנזק הראייתי שנגרם מעצם היעלמותו של המוניטור התביעה התקבלה גם בנקודה הזו. המוניטור יכול היה – כך נפסק – להצביע על מהלך הלידה, על המועד המדויק בו נקלע העובר למצוקה, ובעקבות זאת גם על היחס בין ההתרשלות, התסחיף והנזק.

תסחיף מי שפיר
5/5
דילוג לתוכן