תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים עם נפגעים תוביל את משטרה לגבות עדויות מהנהגים המעורבים, נוסעים ועדים מחוץ לרכבים. התיק יכלול ממצאי בוחן תנועה שביקר בזירת התאונה, חישב את מהירות כלי הרכב, מצא סימני בלימה ועוד.

הייתכן שהמשטרה לא מתעדכנת בתיק הרפואי?

הגליון הרפואי של הנפגעים מועבר לאחר כמה ימים מבית החולים למשטרה. רק שלא תמיד הנזק במלואו מתגלה מיד בבית חולים. פריצת דיסק למשל תתגלה רק לאחר כמה חודשים, כי במיון לא ממהרים להפנות לסי טי אותה בדיקה שמדגימה את הבעיה.

כך קורה שהמשטרה לא שומרת על קשר עם הולך הרגל והתובע המשטרתי עומד מול השופט בלי תיק רפואי מעודכן. אף אחד לא דואג לעדכן את התוצאות בתיק המשטרתי והנהג יוצא נשכר.

עדות במשטרה לאחר תאונת דרכים עם נפגעים

לפני עדות במשטרה לאחר תאונת דרכים עם נפגעים כדאי להתייעץ עם עו”ד ולהתכונן לחקירה, לקבל מושג על זכות השתיקה או ללמוד כיצד להסביר לתאר את התאונה. לכשיוגש האישום, יש לצלם את חומר החקירה וללמוד את יתר עדויות התביעה, עוד בטרם המשפט החל. אם הנכם מיוצגים, עורך הדין יעשה זאת. או מישהו מטעמו.

מה העונש?

העונש בגין תאונת דרכים עם נפגעים תלוי במידת הפגיעה שנגרמה ובמידת הסיכון שנטל הנהג. נהג עם ותק וללא הרשעות יכול לצאת מזה גם בלא פסילה, ונהג עם הרשעות מרובות שגרם לאדם לנכות יכול לסיים במאסר בפועל.

עונש על פגיעה בהולך רגל במעבר חציה

העונש על פגיעה בהולך רגל במעבר חציה אינו חייב לכלול פסילה. הכל תלוי בנסיבות. יותר מכך: פגיעה בהולך רגל במעבר חצייה לא בהכרח מצביעה על אשם מוחלט של הנהג. אם הנהג לא יכול היה להבחין בהולך הרגל אלא רק בעת שהוא אכן ממש על שפת מעבר החצייה, ומהירות נסיעתו סבירה הוא יזוכה. וודאי אם הולך הרגל הלך מהר או רץ. גם אם נגרמו לו שברים והנזק רב.

פגיעה בהולך רגל בנסיעה לאחור

לא תמיד יהא נהג אשם בעת פגיעה בהולך רגל בנסיעה לאחור. נהג בנסיעה לאחור חייב לכוון מבטו כל העת אל השטח המת ואם אין שליטה במבט בשטח אשר אל כיוונו הרכב נע, עליו לבקש ממישהו לכוונו. זאת אומרת שהתשובה תלוית נסיבות. רק אם שדה הראייה אפסי פגיעה בהולך רגל ברברס כמוה כנסיעה בעיניים עצומות וחובה עליו להיעזר במכוון. 

פגיעה מאחור

בפגיעה מאחור תמיד הנהג שמאחור אשם. הוא חייב לשמור מרחק מהרכב שלפניו ואם אירעה תאונה, חזקה שהוא לא שמר מרחק. כל זאת גם אם מדובר בתאונת שרשרת והעצירה של הרכב שלפניו היתה בלתי צפויה.  

שכר טרחה

נק׳ אחרונה חשובה בהקשר של שכר טרחה: נהגים רשאים לבקש מחברת הביטוח שביטחה ב”מקיף” החזר של שכר הטרחה שהם שילמו לעורך הדין. אם חב׳ הביטוח מתמהמהת בהחזר הפתרון הוא תביעה קטנה לבית המשפט.

איך קובעים מי אשם בתאונה?

דילוג לתוכן