תאונות עם אופניים חשמליים בהיבט המשפטי

תאונה עם אופניים חשמליים בהתנגשות עם רכב

תאונה עם אופניים חשמליים בהתנגשות עם רכב כמוה כתאונה שבין הולך לרגל לרכב. זאת נוכח הכרעה חדשה של ביהמ״ש העליון מיום 12/10/20. ראה גם להלן

פסקי דין בעבר וההלכה החדשה של העליון מאוקטובר 2020

בתי משפט שלום אחדים קבעו בעבר כי תאונות הנגרמות כתוצאה משימוש באופניים חשמליים זהות בנסיבותיהן ובתוצאותיהן לתאונות בהן מעורבים אופנועים ללא ביטוח.

ביום 12/10/20 נעשה סדר כשביהמ”ש העליון איחד את הדיון בכמה תיקים ופסק הלכה מחייבת לפיה אין מדובר ברכב ואין לשלול פיצויים ממי שרכב באופניים ונפגע מרכב. באחד מהתיקים מדובר היה בתיק מוות והאלמנה הגישה תביעה נגד הנהג הפוגע ונגד הכשרה חברה לביטוח. “הכשרה” ביקשה להעלות את הטענה שאופניים חשמליים עונים להגדרה של “רכב מנועי”, ומשכך המנוח הוא בבחינת מי שנהג ברכב חסר ביטוח חובה ואין לאלמנה לכן עילת תביעה כנגד “הכשרה” לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (חוק הפלת״ד).

תאונה עם אופניים חשמליים משופרים

עוד קבע ביהמ”ש שאותה הלכה תישאר גם לעת תאונה עם אופנים חשמליים משופרים, כלומר שאינם תקניים. הכוונה בניתוק חוט חשמל כזה או אחר, או החלפת סוללה שהיא סוללה “נשלפת”, “שדרוג” האופניים לא הופך אותם מאופניים ל”רכב מנועי”, כפי ששינוי לא חוקי בשלדת רכב של משאית, לא משנה את סיווגה כ”רכב מנועי”. וכל זאת על אף שמדובר בעבירה פלילית.

תאונה עם אופניים חשמליים בגלל מפגע בדרך: את מי תובעים?

כשהתאונה בגלל מפגע בכביש, ניתן להגיש תביעה כנגד העירייה או כנגד המועצה המקומית. יש לצלם את המפגע לפי ההוראות שכאן ולהתנהל כאילו מדובר בתביעת נפילה.

דילוג לתוכן