• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

תאונות אופנייםתאונה עם אופניים

תאונה עם אופניים (לא חשמליים) בהתנגשות עם רכב מנועי מהווה את המצב המשפטי הפשוט ביותר. תאונה שכזו מחייבת בפיצוי. כמוה כתביעה שבין הולך לרגל לרכב.

ההתייחסות לרוכב היא כאל הולך רגל. ניתן להגיש את התביעה כנגד חב׳ הביטוח של הרכב הפוגע ואם אין חברת ביטוח אז כנגד ״קרנית״. 

כשהתאונה עצמית בגלל מפגע בכביש, ניתן להגיש תביעה כנגד העירייה או כנגד המועצה המקומית. 

תאונת אופני כביש

כשהתאונה היא בדרך בינעירונית בגלל מפגע, בדר”כ עם אופני כביש, לא ניתן לתבוע את המועצה המקומית או את העירייה כי התאונה אירעה בשטח שהוא אינו באחריותה.

על כן תובעים את מע”צ, המכונה כיום “חברת נתיבי ישראל” בע”מ, שמס’ הח.פ. שלה הוא 513467209 וכתובתה בשדרות אריאל שרון 3, אור יהודה.

יש לשים לב כי גם “נתיבי ישראל” מאצילה סמכויות ומטילה על חברות בת את עבודות הפיקוח והתחזוקה בכבישים. משכך, יש להוסיף ולצרף לתביעה גם את חברת הבת. בצפון למשל, באזור עמוס רוכבים כמו בנימינה -עמיקם-גבעת עדה, מדובר בחב’ נתיבי הצפון תפעול ואחזקה בע”מ, ח.פ. 514384155 ולכל אזור גיאוגרפי חברה אחרת.

תאונה עם אופניים חשמליים, האם מהווה תאונת דרכים?

תאונות אופניים הן נושא בוער משום סתירה בין פסקי דין הנוגעים לאופניים חשמליים. מחד קיימת פסיקה לפיה אופניים חשמליים מהווים רכב מנועי. משמעו של דבר, כי היחס אל רוכב אופניים צ”ל כאל נוהג באופנוע ללא ביטוח. מאידך קיימת פסיקה הפוכה שיש לראות ברוכבים הולכי רגל. על כן, עד שתגיע הבהירות המשפטית כדאי להמתין.

ביטוח תאונות אישיות

ביטוח תאונות אישיות הוא אופציה כל עוד נסיעה ברכב “דו גלגלי” לא הוחרגה בפוליסה.

תאונת אופניים בדרך לעבודה

תאונת אופניים בדרך לעבודה או בדרך חזרה ממנה, תוכר כתאונת עבודה לכל דבר ועניין ותאפשר מיצוי זכויות בביטוח לאומי: דמי פגיעה, מענק נכות, אולי אף קצבת נכות.

פגיעת אופניים בהולך רגל

הולך רגל שנפגע מאופניים יוכל לתבוע את הרוכב אם הוא לא נהג לפי חוקי התעבורה. אלה אוסרים על רכיבת אופניים במדרכה.

אם ביהמ״ש יקבע בסוף שאופניים חשמליים הם כלי רכב מנועי כמו אופנוע, יוכל הולך רגל בעתיד (גם על תאונה שבעבר) לתבוע גם בלי להוכיח שהרוכב עבר על חוקי התעבורה, אלא מעצם המגע עמו.

האם פוליסת ביטוח תלמידים רלבנטית בתאונות אופניים?

תלמיד שנפגע בתאונת אופניים יוכל לתבוע את חברת הביטוח שביטחה את כלל תלמידי בית הספר שלו בפוליסת ביטוח תלמידים. 

אבל, שימו לב: הפוליסה מחריגה תאונות דרכים ולכן תיתכן בעיה בתאונה עם אופניים חשמליים, אם יהיה כאמור שינוי במצב המשפטי הקיים היום. מדוע? כי אם ביהמ״ש יקבע בסוף שמדובר בכלי רכב מנועי יחול החריג ולכן אולי כדאי להקדים תביעה. 

דילוג לתוכן