שיתוק מוחין

שיתוק מוחין (CP, מאנגלית: לCerebal Palsy) מתאר פגיעה נוירו-התפתחותית ותנועתית. בדרך כלל גם הפרעות קוגניטיביות, הפרעות קשב וריכוז, אבל לא בהכרח ליקוי שכלי. 

שיתוק מוחין בראי תביעות רשלנות רפואית

כיצד ביהמ״ש מכריע בשאלה אם הנזק מטעות בלידה או בגלל היות התינוק פג?

פלט המוניטור כ״ראיית זהב״

ראשית יש להוכיח תנודות במוניטור אליו בטן האם מחוברת. פלט המוניטור מתעד את קצב הלב של העובר. קפיצות בפלט המוניטור הן ההוכחה לטראומה בלידה. 

שיתוק מוחין אטקסי

לא כל סוג של cp ניתן לקשור ללידה. שיתוק מוחין אטקסי מחזק את הטענה שהנזק הוא מחוסר חמצן בלידה. סוג זה כולל גם פגיעה במנגנון שווי המשקל והיציבות, רעד ושיבוש בתכנון התנועה לצד קוגניציה נמוכה, איחור בדיבור, ודיבור איטי ולא רציף. ועדיין צריך להוכיח שהיו בלידה לא בהכרח פרכוסים אבל בעיה כלשהי בהכרה, ובעיית טונוס, כיווץ ומתח שרירים.

כיצד זה שהפגיות המשוכללות דווקא הגדילו את ריבוי הלוקים בשיתוק מוחין?

בשנת 1862 רופא בריטי זיהה שלילדים עם הלקויות האופייניות לעיל, רקע משותף של טראומה בלידה. כיום, משום השרידות הטובה של הפגים ומשום הפגיות המשוכללות, התרבו המקרים של יילודים השורדים את הלידה אך נותרים עם הנזק האמור.  

שיתוק מוחין בפגים

אם בעבר היה קושי להוכיח את הקשר שבין הטראומה בלידה לנזק, כיום הדרישות התרככו. פגיעה מוחית בדקות הראשונות איננה תנאי הכרחי. גם לא PH ואפילו לא נזק נוירולוגי קשה. שינוי הכרתי או פרכוסים מיד לאחר הלידה יחזקו הטענה לקשר סיבתי. בעבר כל תביעת פגים נידונה לכשלון כי פגות היא סיבה לכשעצמה לשיתוק מוחין, אבל היום מבינים שנזקי פגות אינם בהכרח הגורם לשיתוק. 

צהבת

צהבת לא מטופלת יכולה אף היא לגרום ל-cp. טיפלנו בעבר בתביעה של יילוד שסבל משיתוק מוחין בשל צהבת שעלתה לערכים גבוהים. היא עלתה בשל חוסר תשומת לב מצד צוות הפגיה. דיסטוניה – ליקוי בתנועה המתבטא בכיווץ לא רצוני של שרירים – אופייני לנזק שנגרם בעקבות עליית בילירובין (hyperbilirubinaemia).

טיפול בקור

לאחרונה מוכר טיפול מיוחד, שנועד לצמצם את הנזק המוחי. במשך שלושה ימים התינוק יולבש בחליפה מיוחדת, שתשמור שחום גופו לא יעלה על 34 מעלות. טיפול ימנע את התפתחות הנזק. הקירור אינו מונע מוות ונכויות קשות אבל הוא יכול לשפר קוגניציה. 

הארכת רקמות מקוצרות / הארכת גידים מקוצרים

ניתוחים לאחר גיל 5 ואילך מהווים חלק מתהליך השיקום של ילדים עם המחלה. הניתוחים כוללים – הארכות גידים בכדי לשפר תנועה (בעיקר גיד אכילס) או העברת גידים. גיד שהשריר ״שלו״ מתפקד מועבר למיקום בלי שריר מתפקד. 

שיתוק מוחין

גורמים לשיתוק מוחין המהווים בסיס לתביעת רשלנות מול גורמים שאינם בשליטת בית החולים

דילוג לתוכן