שיתוק מוחיןשיתוק מוחין (CP) אינו בהכרח מצב טבעי והוא עלול להיות קשור ברשלנות אך גם להיות קשור לזיהום, היותו של התינוק פג או למום מולד, עניינים שאינם בשליטתו של בית החולים. 

פלט המוניטור 

אז ראשית יש להוכיח תנודות במוניטור אליו בטן האם מחוברת. פלט המוניטור מתעד את קצב ליבו של העובר וקפיצות בפלט המוניטור הן ההוכחה לטראומה בלידה. אם בית החולים התעלם מהמוניטור והשתהה בהכנסה מהירה של היולדת לניתוח קיסרי, תימשך המצוקה נשימתית וזו הרשלנות הקלאסית המוכרת.

תסמינים של שיתוק מוחין המסגירים רשלנות בלידה

אם בעבר היה קושי להוכיח את הקשר שבין הטראומה בלידה לשיתוק מוחין, כיום הדרישות מעט התרככו. פגיעה מוחית בדקות הראשונות איננה תנאי הכרחי. גם לא PH ואפילו לא נזק נוירולוגי קשה. שינוי הכרתי או פרכוסים מיד לאחר הלידה יחזקו הטענה לקשר סיבתי.

שיתוק מוחין אטקסי 

שיתוק מוחין אטקסי כולל גם פגיעה במנגנון שווי המשקל והיציבות, רעד ושיבוש בתכנון התנועה לצד קוגניציה נמוכה. גם איחור בדיבור, ודיבור איטי ולא רציף. קיומם או היעדרם של המאפיינים הללו עלול לצלוח או להכשיל תביעה. צריך שיהיו לא בהכרח פרכוסים ומספיק בעיה כלשהי בהכרה אבל כן חייבת להיות בעיית טונוס כיווץ ומתח שרירים.

צהבת

שיתוק מוחין יכול להיגרם גם לאחר הלידה. טיפלנו בעבר בתביעה של יילוד שסבל משיתוק מוחין בשל צהבת שעלתה לערכים גבוהים בשל חוסר תשומת לב מצד צוות הפגיה. 

טיפול בקור

לאחרונה מוכר טיפול מיוחד, שנועד לצמצם את הנזק המוחי כך שבמשך שלושה ימים הוא יולבש בחליפה מיוחדת, שתשמור שחום גופו לא יעלה על 34 מעלות. 
אי טיפול לא ימנע את התפתחות הנזק. הקירור אינו מונע מוות ונכויות קשות אבל הוא יכול לשפר קוגניציה. 

שיתוק מוחין

שאלה מס' 1

האם היו קפיצות במוניטור?​

שאלה מס' 2

האם התסמינים המוכרים של שיתוק מוחין כפגיעה הקשורה בטראומה בלידה מתקיימים?

דילוג לתוכן