שיתוק מוחין

שיתוק מוחין עלול להיות גזירת גורל / מעשה משמיים, או לקרות בגלל רשלנות רפואית של הצוות המיילד שגם תזכה בתביעת פיצויים.

CP או שיתוק מוחין (מאנגלית: Cerebal Palsy) הוא נזק נוירו-התפתחותי המתבטא במגבלות תנועה והפרעות קוגניטיביות, אבל לא בהכרח ליקוי שכלי. 

קיים קשר בין שיתוק מוחין לרשלנות רפואית בלידה בעקבות מצוקה עוברית או תשניק (Perinatal Asphyxia). המצוקה מסגירה בעיה באספקת החמצן לעובר. אם היו האטות במוניטור (שכנראה הצביעו על חנק), ללא מענה מצד הצוות הרפואי, והיה עיכוב בחילוץ התינוק בניתוח קיסרי, הצוות הרפואי בבעיה.  

‏שיתוק מוחין דיסקינטי הוא החמור ביותר והוא כולל פגיעה בארבעת גפים ובסבירות גבוהה אפילפסיה. פגיעה כזו מעלה את הסיכוי לרשלנות רפואית, מחמת חוסר באספקת חמצן למוח סביב הלידה.

שיתוק מוחין דיסקינטי מתאפיינת בפרכוסים, הפרעה במציצה, בליעת לשון, ותנועות עיניים. קושי בתנועות הלשון גורר בעיות באכילה ולכן חלק יוצאים מבית החולים עם גסטרוסטום, מעין צינור הזנה עוקף ישר לקיבה.

 

גורמים ברי תביעה

גורמים שלא מאפשרים תביעה

גורמים ברי תביעה מול גורמים שאינם

גורמים כמו לידה מוקדמת ופגות אינם תלויים בצוות ולכן אינם ברי תביעה. מנגד, גורמים ברי תביעה הם: תשניקהיפרדות שליה, קרע ברחם או סיבוך של חבל הטבור, כולם בבסיס האיחור בהכנסה מהירה לקיסרי. בסבירות נמוכה יותר נוכחים גם זיהומים במהלך ההריוןוירוס CMV, וצהבת

מדוע לבתי חולים אינטרס לערוך בירור נרחב אחרי הלידה?​

בתי חולים עורכים בירור מטאבולי, בדיקה גנטית ואמ אר איי מח (אקסום) אחרי הלידה כי בדיקות עזר אלו יכולות ״לנקות״ את בית החולים מאחריות. ניקוי מאחריות משמעו פטור מתשלום פיצויים. הכיצד?

כי אם בדיקות אלה יראו שגורם הנזק של שיתוק מוחין הוא אחר, למשל גורם מולד, הם ״נוקו״. אגב, MRI מח נותן הערכה של תזמון הפגיעה אבל ברמת ימים ולא שעות.

לידה

3 השאלות שהכי מעניינות את בית המשפט

1
רשלנות
האם היו ״קפיצות״ במוניטור ללא מענה מצד הרופאים שגרמו לעיכוב בניתוח קיסרי?
2
הנזק
האם מתקיימים התסמינים המוכרים של CP כפגיעה הקשורה בטראומה בלידה?
3
קשר סיבתי
האם יכול להיות הסבר אחר לנזק?

 

למשל אנצפלופתיה (פגיעה מוחית) בינונית עד חמורה. עדיף כבר ב-24 השעות הראשונות ללידה. גם נזק כלייתי ומאפיינים דיסקינטים. כדאי להוכיח גם ציון אפגר נמוך, וחמצת מטבולית חריגה בph טבורי (PH) אבל אלה אינם תנאים הכרחיים.

האם הנזק יכול להיגרם ב״תינוקיה״?

שיתוק מוחין קל

שיתוק מוחין קל (Mild Cerebral Palsy או Mild CP) מתאר לקות נוירו-התפתחותית תנועתית קלה. הפגיעה יכולה לבוא בצירוף הפרעות קוגניטיביות, קשב וריכוז והפרעות תפיסתיות במרחב. גם קושי במוטוריקה עדינה: בייחוד בדיוק וזריזות, אבל לא הפרעה שכלית. לא תמיד קל לבצע אבחנה אלא עד שהילד גדל. (לעוד קרא כאן)

בקרב מי מופיע שיתוק מוחין קל?

שיתוק מוחין קל מופיע בדר״כ בקרב אלה שלקו בשיתוק מוחין בגלל פגות מוקדמת או צהבת. לא בגלל תשניק. 

הדרישה להוכיח נזק קשה הכשילה בעבר לא מעט תביעות, אבל כיום הדרישות התמתנו. מצד שני, כיום אנחנו עורכי הדין יודעים שדיסטוניה (הפרעת תנועה) שלא בהכרח מופיעה בלידה, עלולה לצוץ בהמשך בגיל בגרות, וילדים פתאום עוברים מהליכון לכסא גלגלים. לכן למדנו להביא בחשבון משפטי גם הידרדרות עתידית.

Author picture

עו״ד אורן בושרי

הגורמים לשיתוק מוחין

הגורם שיעור ב-%
לא ידוע 50-75%
מום מולד במח 10-20%
זיהומים 5-10%
פגות 5-10%
אספיקציה בלידה 5-15%
פגיעות ראש 5%
שבץ <1%

בחן את עצמך

כיצד זה שהפגיות דווקא הגדילו את ריבוי הלוקים בשיתוק מוחין?

בשנת 1862 רופא בריטי זיהה שלילדים עם הלקויות האופייניות לעיל, רקע משותף של טראומה בלידה. רבים לא שרדו אז. כיום, משום הפגיות המשוכללות, התרבו המקרים של יילודים השורדים את הלידה אך נותרים עם הנזק.

5/5