• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

שבר ללא תזוזהאחוזי נכות

שבר ללא תזוזה משמעו שבר פשוט יותר בלי תזוזה של העצמות בנק׳ השבר. בשבר שכזה גדולים הסיכויים להתאחות בצורה טובה. לכן, קיים סיכוי שלא תיקבע נכות. במקרה כזה יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש”ח-50,000 ש”ח. אם תיקבע נכות נאמוד את הפיצוי בעשרות ובמאות אלפי שקלים (ראה עקומה למטה).

שבר עם תזוזה משמעו שהעצם נשברה ונעה הצידה. לכן במקרה של שבר עם תזוזה, ניתן לעיתים להבחין בעיוות (דפורמציה). זו סיבה טובה לנתח. אז גם הסיכון נמוך יותר לאיחוי טוב של העצם בציר ישר וזו כבר סיבה להעניק אחוזי נכות גבוהים.

שבר בראש הרדיוס במרפק ללא תזוזה

אם השבר הוא ללא תזוזה אבל מיקומו בתוך מפרק, קיים סיכוי טוב לנכות. שבר בראש הרדיוס במרפק ללא תזוזה יקנה בדר”כ  אחוזי נכות גם בלי תזוזה. שבר בקרסול, מרפק ברך או בכתף שהם מפרקים יותיר נכות בדר״כ. בהנחה שקיימת נכות מינימלית בגובה 10%, הנחה התואמת שבר פשוט, הפיצוי כבר יגיע ל- 100,000 – 300,000 ש”ח.

מי קובע את הנכות? כדי לקבוע את אחוזי הנכות יש לפנות למומחה אורטופד. בתביעת תאונת דרכים הזכות להגיש חוות דעת אינה קיימת. מתבצע מינוי מומחה אורטופד מטעם ביהמ”ש. אם מדובר בתאונת עבודה, וועדה של המוסד לביטוח לאומי תקבע את הנכות וגם אז יש דרך לעקוף אותה.

שבר בפטישון החיצוני ללא תזוזה

שבר בפטישון החיצוני גם אם ללא תזוזה אמור להקנות נכות. נכון שבתקנות קיים סעיף ספציפי המתייחס לקרסול, סעיף 48(3)(א) לפיו רק במקרה של הגבלה ניכרת בתנועות הקרסול, הנכות תעמוד על 10% אבל זהו סעיף מקפח. הדרך הראויה לעקוף זאת היא להפנות לסעיף כללי אחר, 35(1)(ג) שמתייחס לשברים באופן כללי, לא לפי מיקומם, ולאו דווקא בקרסול.

שבר ללא תזוזה

שבר ללא תזוזה גדולים סיכוייו להתאחות בצורה טובה. לכן, קיים סיכוי שלא תיקבע נכות. במקרה כזה יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש”ח-50,000 ש”ח. אם תיקבע נכות נאמוד את הפיצוי בעשרות ובמאות אלפי שקלים.

שבר עם תזוזה משמעו שהעצם נשברה ונעה הצידה. לכן במקרה של שבר עם תזוזה, ניתן לעיתים להבחין בעיוות (דפורמציה). זו סיבה טובה לנתח עם מתכות. אז גם הסיכון נמוך יותר לאיחוי טוב של העצם בציר ישר. זו כבר סיבה להעניק אחוזי נכות גבוהים.

שבר בפיקה

  • שבר בפיקה של הברך ללא תזוזה ואיחוי טוב, בלי צליעה נפיחות וקושי בתנועה, יגרור אחוזי נכות שבין 0 ל-10%. עצם הפיקה בברך נקראת גם פטלה (באנגלית: Patella).
  • ראו כיצד ד״ר קליגמן שמונה כמומחה מטעם ביהמ״ש בת.א 11368/02-19 קבע 0% נכות,
  • בעוד שמומחה אחר ד״ר בצלאל פסקין קבע בת.א. 55071/02-16 10% על שבר דומה שאף הוא לא הותיר מגבלה. פשוט ד״ר פסקין מצא לנכון ליישם את סעיף 35(1)(ג) לתקנות המתייחס לשברים באופן כללי, לאו דווקא בברך, הקובע 10% אפילו רק כשיש ״השפעה קלה על כושר הפעולה״. כמובן שאם קיימת בעיה אחרת, חוסר יציבות מגבלת תנועה ואח׳, או קיים נזק לגיד השריר הארבע ראשי הנכות תגדל.

אחוזי נכות בגין שבר תוך מפרקי

אם השבר הוא ללא תזוזה אבל מיקומו בתוך מפרק, קיים סיכוי גבוה יותר לנכות. שבר בקרסול, ברך או בכתף שהם מפרקים יותיר נכות בדר״כ. בהנחה שקיימת נכות מינימלית בגובה 10%, הנחה התואמת שבר פשוט בקרסול, הפיצוי כבר יגיע ל- 100,000 – 300,000 ש”ח.

מי קובע את הנכות? כדי לקבוע את אחוזי הנכות יש לפנות למומחה אורטופד. בתביעת תאונת דרכים הזכות להגיש חוות דעת אינה קיימת. מתבצע מינוי מומחה אורטופד מטעם ביהמ”ש. אם מדובר בתאונת עבודה, וועדה של המוסד לביטוח לאומי תקבע את הנכות וגם אז יש דרך לעקוף אותה.

לגבי קרסול, קיים סעיף ספציפי המתייחס לקרסול, סעיף 48(3)(א) הקובע כי גם במקרה של הגבלה ניכרת בתנועות הקרסול, הנכות תעמוד על 10% בלבד. זה סעיף מקפח. הדרך הראויה לעקוף זאת היא להפנות לסעיף כללי אחר, 35(1)(ג) שמתייחס לשברים באופן כללי, לא לפי מיקומם, ולאו דווקא בקרסול.

שבר בלי תזוזה

שבר ללא תזוזה

אורן בושרי, עו"ד

 

 

 


 

דילוג לתוכן