• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

שבר בקלביקולהשבר בקלביקולה (שבר בעצם הבריח) הוא השבר הנפוץ ביותר (כ 5% מהשברים). רוב השברים נגרמים בשליש האמצעי של העצם. טיפול ״שמרני״, יתבסס על קיבוע, והוא מהווה את הרב המוחלט של הטיפולים. גישה חדשה  מדברת גם בעד ניתוח.

אחוזי נכות

אחוזי נכות כנגד שבר בקלביקולה אינם מחוייבי המציאות. סעיף 39(1) לתקנות קובע 0% נכות לחיבור ללא התקצרות. סעיף 39(2) מקנה 10% נכות במקרה של אי התאחות, אבל זה בדר”כ אינו המצב אלא והשבר הוא שבר עם תזוזה. מומחה לא נדיב במיוחד יכול לקבוע כי השבר כלל לא הותיר נכות צמיתה ומומחה אחר נדיב מעט יותר יקבע נכות מותאמת של 5%.

נזק קוסמטי ופגיעה בדימוי העצמי

בשל מהותו של השבר בקדמת הגוף התאחות רעה תשפיע על המראה הכללי. לכן יש לטעון כי הנזק, אם לא התיר אחוזי נכות בתחום האורטופדיה, הוא גרם לנזק קוסמטי ולפגיעה בדימוי העצמי.

קיצור

אם קיימת הגבלה בתנועות יש להפנות לכתוב בסעיף 41 העוסק בהגבלות בתנועה. ואם לא קיימת הגבלה, לטעון שעיוות קל או קיצור העצם מתאים לסעיף 39(2), המקנה 10 אחוזי נכות לאור קיצור העצם.

מה אם אין קיצור של העצם?

מומחים נדיבים שלא מוצאים קיצור של העצם ומרגישים שלא יהא הוגן לא להעניק נכות בשבר בעצם כה מאסיבית, מוצאים פתרון אחר: הם מפנים לסעיף 35(1)(ג) שמתייחס לשברים באופן כללי, לא לפי מיקומם, ולאו דווקא בעצם הבריח. סעיף זה מקנה 10% נכות כשיש בסך הכל ״השפעה קלה״ על כושר הפעולה. 

שבר בקלביקולה בלידה

שבר בקלביקולה בלידה אופייני לנזק אצל תינוק בעל משקל גדול (בסוכרת הריון בדר”כ) שלא צולח בקלות את תעלה הלידה. במצבים קלים נגרם שבר בכתף, במצבים חמורים נגרם נזק עצבי הידוע בשם שיתוק ע״ש ארב (ERB).

לתביעות אלה יש לצרף שתי חוות דעת. בתחום הגניקולוגי לביסוס הטענה כי היה צריך להעדיף לידה קיסרית, בגלל טעות בהערכת המשקל של העובר טרם הלידה. ובתחום האורטופדי בדבר הנכות האורטופדית שנותרה. 

שבר בעצם הבריח

שבר בקלביקולה

אורן בושרי, עו"ד
דילוג לתוכן