שבר בחוליה בגב או שבר בצוואר

שבר בחוליה בגב או בצוואר זוכה ליחס מיוחד מצד רופאים. 33 החוליות מגינות על חוט השדרה, ואם חוט השדרה נפגע, שיתוק הוא בלתי נמנע. 

המעמד המיוחד של שבר בחוליה בתקנות הנכות

השבר זוכה למעמד מיוחד בתקנות הנכות. התקנות קובעות שמעצם נוכחות השבר יש לקבוע נכות של 5%. זאת כמינימום ואם קיימת בנוסף גם הגבלה בתנועות הנכות עולה. אחוז הנכות לא שונה בין גב עליון (חוליות D), בין גב תחתון (חוליות באות L) ובין צוואר (חוליות באות C). 

אחוזי נכות כשקיימת גם הגבלה בתנועות

שבר בחוליה שהותיר הגבלה קלה בתנועות יקנה 10% נוספים לפי סעיף 37(7)(א) לתקנות. רופאים קמצנים במיוחד שמוצאים הגבלה מזערית להבדיל מ״קלה״ פוסקים 5% נכות. מה לטעון כנגדם? שלהגבלה קלה בתנועת עמוד השדרה המותני קיים פריט ליקוי ספציפי (סעיף 37(7)א בעוד שלמזערית לא. יש לדרוש ממי שקבע להבהיר את האבחנה בין הגבלה קלה לבין הגבלה מזערית.

שבר בזיז חוליה

בשבר בזיז חוליה (להבדיל משבר בגוף החוליה) רופאים לא נדיבים לא פוסקים אחוזי נכות. פשוט כי אין חובה לפסוק. לכן חשוב להיאבק בהכרה של הגבלה בתנועות, כי כזכור, אחוזי הנכות הם הפקטור המרכזי בקביעת הפיצוי הסופי.

שבר בצוואר

שבר בצוואר מוכר יותר בקרב נפגעי תאונות דרכים במנגנון צליפת שוט. למעשה, כמחצית מהחבלות בעמוד השדרה הן באזור הצוואר, בחוליות המתחילות באות c. תיתכן אח״כ הרגשת נימול לידיים.

שבר בעצם הזנב

מומחים אורטופדים לא הגונים שמתייחסים אליו אחרת ולא פוסקים אחוזי נכות. אם תיגרם בנוסף גם ״הגבלה בתנועות״ הנכות תעלה ועבודה בישיבה ממושכת אף היא תילקח בחשבון. וודאי בתק׳ ההחלמה הראשונית. ​

שבר שהצריך קיבוע

אם השבר הצריך קיבוע בעמוד השדרה הנכות עולה מעלה. 

איך בודקים את מידת ההגבלה בתנועות?

איך בודקים ״הגבלה בתנועות״? בודקים טווח בששת מישורי תנועה קדימה, אחורה ולצדדים. קורה לא מעט שבביטוח לאומי הוועדה לא מפרטת אם מצאה הגבלות בכל ששת מישורי התנועה. כדאי לדעת שבתיק ב”ל 21767-12-15 שרביט נ’ המל”ל, נקבע, שאין די בפירוט של שני מישורי תנועה. נקבע שיש צורך לפרט את כל ששת המישורים.

אוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס (דלילות העצם) אם קיים אכן מהווה סיבה רפואית להיווצרות שבר בחוליה. משפטית, אין לו משמעות. הכלל הוא שרק הטריגר נלקח בחשבון והטריגר הוא התאונה. עקרון משפטי זה נקרא במשפט הישראלי ״עקרון הגולגולת הדקה״.  

הלכת מרגוליס: ניכוי מצב רפואי קודם, אימתי?

אם התיעוד הרפואי מהעבר דל, ואין בו ציון של מגבלות בעמוד השדרה אסור להתיר למומחה לנכות אחוזי נכות בגין מצב קודם. בית הדין הארצי לעבודה (היושב כערכאת ערעור על ועדות ביטוח לאומי) התייחס לכך, במה שידוע כ״הלכת מרגוליס״. הוא קבע כי מותר לנכות בגין “מצב  קודם”, רק אם מצאה הועדה בתיק הרפואי רישום היסטורי של הגבלה בתנועות. שכן על הגבלה מוענקת נכות. עוד הוא קבע שלא די ברישום סתמי של “כאבי גב”. 

5/5
דילוג לתוכן