שבר בחוליה בגב או בצוואראחוזי נכות רצויים

שבר בחוליה מעצם קיומו יקנה 5% נכות, 10% בתזוזה ניכרת, אם קיימת בנוסף הגבלה בתנועות הנכות תעלה, ואפילו הגבלה קלה תואמת 10% לפי סעיף 37(7)(א) לתקנות.

שבר בחוליה יקנה אחוז נכות קבוע בלא שוני בין גב (חוליות המתחילות באות D בגב עליון ובאות L באזור המותן) וצוואר (חוליות המתחילות באות C).

כדי לקבוע את אחוזי הנכות עורך הדין יפנה למומחה אורטופד שהוא מומחה לעמוד שדרה ובתאונת דרכים ימונה כזה על ידי ביהמ״ש.

הגבלת תנועות בעמוד שדרה

השאלה היא איך בודקים את טווח תנועה.

בביטוח לאומי, קורה לא מעט שהוועדה לא מפרטת אם מצאה הגבלות בכל ששת מישורי התנועה, קדימה אחורה ולצדדים וכדאי לדעת שבתיק ב"ל 21767-12-15 שרביט נ' המל"ל, נקבע שאין די בפירוט של שני מישורי תנועה.

שבר בזיז חוליה

אם השבר בזיזים צדדיים של החוליה ולא בגוף החוליה רופאים לא נדיבים לא פוסקים אחוזים כי אין חובה לפסוק אחוזי נכות. לכן חשוב להיאבק בהכרה של הגבלה בתנועות כי כזכור, אחוזי הנכות הם הפקטור המרכזי בקביעת הפיצוי הסופי.

ניכוי נכות בשל מצב קודם/ הפחתת אחוזי נכות

אם התיעוד הרפואי מהעבר דל, ואין בו ציון של מגבלות בעמוד השדרה אסור להתיר למומחה לנכות אחוזי נכות בגין מצב קודם ויש לחקור אותו בעניין. 

בית הדין הארצי לעבודה (היושבת כערכאת ערעור על ועדות ביטוח לאומי) קבע במה שידוע כהלכת מרגוליס כי מותר לנכות בגין "מצב  קודם", רק משמצאה הועדה בתיק הרפואי רישום היסטורי של הגבלה בתנועות וכי לא די ברישום סתמי של "כאבי גב". 

וודאי אם ההגבלה היא נילווית לשבר חוליה כמו L1 או L4. 

שבר בחוליה בגב או בצוואר

אוסטואופורוזיס

אוסטאופורוזיס (דלילות העצם) אם קיים אכן מהווה סיבה רפואית להיווצרות שבר בחוליה. משפטית, אין לו משמעות. הכלל הוא שרק הטריגר נלקח בחשבון והטריגר הוא התאונה הנזיקית. כלל זה נקרא במשפט הישראלי ״עקרון הגולגולת הדקה״.  

חישוב הפיצויים בנזקי גוף

נזקי גוף נאמדים בעין משפטית בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. בתאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה ובדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. קרא עוד..

המשמעות של אחוזי הנכות בכסף

כאשר לא נקבעת נכות, יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש"ח-50,000 ש"ח. זהו סכום נמוך משמעותית מנכות של 10% שם הפיצוי כבר יגיע למאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים.
קרא עוד
דילוג לתוכן