• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

שבר בחוליה בגב או בצוואראחוזי נכות רצויים

שבר בחוליה מעצם קיומו יקנה 5% נכות במינימום. אם קיימת בנוסף גם ״הגבלה בתנועות״ הנכות תעלה מ-5%.  אחוז הנכות הוא בלא שוני בין גב (חוליות המתחילות באות D בגב עליון ובאות L באזור המותן) וצוואר (חוליות המתחילות באות C). 

כדי לקבוע את אחוזי הנכות עורך הדין יפנה למומחה אורטופד מומחה לעמוד שדרה ובתאונת דרכים ימונה כזה על ידי ביהמ״ש.

שבר בעמוד שדרה

עמוד השדרה בנוי משרשרת של חוליות מצוואר ועד עצם הזנב. שרשרת החוליות מגנה על חוט השדרה, אם הוא נפגע הפגיעה העצבית היא בלתי הפיכה.

הגבלת תנועות בעמוד שדרה

אפילו הגבלה קלה תואמת 10% לפי סעיף 37(7)(א) לתקנות. השאלה היא איך בודקים ״הגבלה בתנועות״? איך בודקים את טווח התנועה?

בביטוח לאומי קורה לא מעט שהוועדה לא מפרטת אם מצאה הגבלות בכל ששת מישורי התנועה, קדימה אחורה ולצדדים וכדאי לדעת שבתיק ב”ל 21767-12-15 שרביט נ’ המל”ל, נקבע שאין די בפירוט של שני מישורי תנועה ויש צורך לפרט את כל ששת המישורים.

רופאים קמצנים במיוחד שמוצאים הגבלה מזערית להבדיל מ״קלה״ פוסקים 5% נכות ויש להילחם בתופעה זו. כי ביהמ״ש יקבע שבגין הגבלה קלה בתנועת עמוד השדרה המותני קיים פריט ליקוי ספציפי (סעיף 37(7)א בעוד שכנגד מזערית לא, וידרוש להבהיר את האבחנה בין הגבלה קלה לבין הגבלה מזערית שאינה מזכה ב-10% נכות.

שבר בזיז חוליה

בשברים בזיזים צדדיים של החוליה (להבדיל מגוף החוליה) רופאים לא נדיבים לא פוסקים אחוזי נכות כי אין חובה לפסוק אחוזי נכות. לכן חשוב להיאבק בהכרה של הגבלה בתנועות כי כזכור, אחוזי הנכות הם הפקטור המרכזי בקביעת הפיצוי הסופי.

ניכוי נכות בשל מצב קודם/ ״הלכת מרגוליס״

אם התיעוד הרפואי מהעבר דל, ואין בו ציון של מגבלות בעמוד השדרה אסור להתיר למומחה לנכות אחוזי נכות בגין מצב קודם. 

בית הדין הארצי לעבודה (היושב כערכאת ערעור על ועדות ביטוח לאומי) קבע במה שידוע כ״הלכת מרגוליס״ כי מותר לנכות בגין “מצב  קודם”, רק אם מצאה הועדה בתיק הרפואי רישום היסטורי של הגבלה בתנועות. נקבע שלא די ברישום סתמי של “כאבי גב”. 

האם מותר לנכות נכות בגלל אוסטאופורוזיס?

אוסטאופורוזיס (דלילות העצם) אם קיים אכן מהווה סיבה רפואית להיווצרות שבר בחוליה. משפטית, אין לו משמעות. הכלל הוא שרק הטריגר נלקח בחשבון והטריגר הוא התאונה הנזיקית. כלל זה נקרא במשפט הישראלי ״עקרון הגולגולת הדקה״.  

שבר בחוליה בגב או בצוואר
דילוג לתוכן