• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

שבר אולקרנוןאולקרנון

אולקרנון הוא החלק הבולט של המרפק. האולקרנון הוא הקצה של עצם האולנה אשר ביחד עם עצם ההומרוס מהווים את המרפק. מיקומו הופך אותו לפגיע לטראומה ישירה.

שברי אולקרנון עם תזוזה מטופלים בניתוח. הם אינם יכולים להיות מטופלים בגבס, מכיוון ששריר הזרוע האחורי מושך את העצם מהמקום.  

ניתוח שחזור פתוח וקיבוע פנימי - ORIF

שברים רבים באולקרנון נעקרים ולכן מטופלים בניתוח קיבוע פנימי (ORIF). ניתוח זה הוא דו שלבי. בשלב הראשון מתבצע ארגון מחדש של העצמות השבורות תוך חיתוך העצם וישורה מחדש ובחלק השני מתבצע קיבוע עם מתכת, ברגים, וסיכות תילי קירשנר.

זמן ההחלמה הוא בין 3 חודשים ל-12 חודשים. הניתוח משמש לקיבוע שברים לא רק במרפק אלא בכל המפרקים ובעיקר בנקודות חיבור של יותר מעצם אחת, בכתף, בפרק כף היד, בירך, בברך ובקרסול. 

אחוזי נכות

מצב אחרי שבר במרפק שהתרפא, עם שינוי בזוויות או הוצאת ראש הרדיוס, ללא הגבלת בתנועות יקנו 10% נכות. הגבלת תנועה חמורה יותר תקנה 30%-40% אבל ברפואה הטובה של היום כמעט לא יהיו מצבים כאלו.

אם אין שינויי זווית, וראש הרדיוס לא הוצא:
הגבלות בכיפוף וביישור המרפק יכתיבו את קביעת אחוזי הנכות. ברב הפגיעות, הנכות היא עד 15%. במקרים עם הגבלות ביישור ובכיפוף גם יחד, כשכל הגבלה כשלעצמה אינה מצדיקה קביעה של יותר מ–0% נכות, ייקבעו 10% נכות. 

בשל קרבתו של האולקרנון לעצב האולנאר, שבר עלול לגרום גם לפגיעה עצבית ולנזק נוירולוגי עד לאצבע הרביעית והחמישית. אז כמובן יש להתייעץ עם נוירולוג ביחס לאחוזי נכות נוירולוגית בנוסף. לפי מידת הפגיעה בעצב. 

אפשר לומר שהנכות היציבה תלויה בכמה משתנים כגון איכות העצם (אוסטיאופורוזיס לדוגמה), גיל ומידת המעורבות המפרקית של השבר.

נכות זמנית צריכה לקחת בחשבון שרק לאחר 3 חודשים מותרת חזרה לפעילות, ופעילות מלאה לאחר שנה. 

דילוג לתוכן