שברים אצל ילדים

שברים אצל ילדים דורשים קפדנות יתירה. בייחוד אצל ילדים בני פחות משנה וחצי. הסיבוכים הנפוצים כוללים נמק של כלי דם והפרעה בגדילה.  

פגיעה בלוחיות צמיחה

שברים אצל ילדים עלולים לפגוע בלוחיות הצמיחה שבעצמות. פגיעה שכזו תגרום להפרעה בגדילה. זו הסיבה הראשונה מדוע עורכי דין טובים לא יסלקו את התיק מהר. גם לא בערכים גבוהים מבלי לבדוק עניין זה עד תומו. זאת באמצעות מעקב אחר צילומי רנטגן תקופתיים ובפרט אחר לוחיות הצמיחה. אם התיק נסגר, אי אפשר לפתוח אותו שוב.

שבר בקרסול אצל ילדים

שבר בקרסול אצל ילדים עובר תמיד דרך לוחיות הצמיחה. אז דרוש מעקב הדוק אחרי לוחיות הצמיחה מחשש לפגיעה בהן ולעיוות כתוצאה מכך. תיקון עצמי של העיוות באזור לוחיות הצמיחה אפשרי. יחד עם זאת, תהיינה זוויות ותזוזות שמחייבות ניתוח. גם נוכח פרק הזמן המוגבל עד סיום הצמיחה. 

החלקה של ראש עצם הירך

החלקה של ראש עצם הירך ראויה לטיפול מהיר. ראש עצם הירך מחליק ממקומו דרך לוחית צמיחה סמוכה באופן שמזכיר שבר דרך לוחית הצמיחה. התופעה גורמת לצליעה ניכרת, כאב והגבלה בתנועות.

הבעיה נפוצה בקרב בנות בגיל 12, ואצל בנים שנה שנתיים מאוחר יותר. בייחוד בקרב אלה בעלי משקל עודף. ילדים אלה יתלוננו על כאב וצליעה באופן שבו כף הרגל נוטה ״החוצה״. אבחון מוקדם טרם “קריסת” המשטח המפרקי הכרחי. מנגד, ״פספוס״ של הרופא את האבחנה, כלומר אבחון מאוחר, יגרום לסיבוכים קשים. כמו עיוות, שחיקה, והחלפת מפרק ירך עם שתל מלאכותי.

רוב האורטופדים בדעה שיש לקבע בדחיפות לפני ״נמק אווסקולארי של ראש  עצם הירך” (Avascular Necrosis). זאת כדי לאפשר למפרק הירך להיבנות מחדש.  

נמק אווסקולרי של ראש הירך (AVN)

נמק אווסקולרי של ראש עצם הירך (פגיעה באספקט הדם לעצם הגורמת להיחלשות העצם) עשוי להתפתח עד כ-50% מהמקרים השייכים לקבוצה הלא יציבה של החלקת ראש עצם הירך. אלה המקרים המגיעים לתביעה משפטית. 

מבחינה משפטית מעניין עוד לדעת שהנמק יכול להיות תוצאה של שימוש ממושך בפרדניזון (סטרואידים). סיבוך אחר הוא קונדרוליזיס (Chondrolysis) של ראש עצם הירך – שבה החלק הסחוסי של ראש עצם הירך נפגע.

שברים אצל ילדים
5/5
דילוג לתוכן