רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים

ההגיון אל מול החוק

הדין המתייחס לרשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים מנותק מכל הגיון בריא. כי למעשה ההלכה קובעת כי חב’ הביטוח שביטחה את הרכב תישא בפיצוי גם עבור נזק שנגרם ברשלנות והתווסף בבית החולים.

ייחוד העילה

הטעם לכך קשור בחוק הפלת״ד המסדיר את הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים. החוק מעניק חסינות מפני גורמי נזק. מע”צ למשל לעולם לא תתבע בגין נזקי גוף. גם אם הניחה ברשלנות קוביית בטון מסוכנת לצד הדרך. גם לא מהנדסים, בוני גשרים ומתכננים. פטור מלא לכולם. לאלה בשטח, ולכן גם לבית החולים. 

פסקי דין

בעניין עיזבון מלמד נגד רותם חב’ לביטוח, ניתן עירוי דם ברשלנות, נגוע בחיידקי צהבת, שהוביל למוות ובית החולים לא חויב. חב’ הביטוח שביטחה את הרכב הפוגע פיצתה את היורשים. 

בעניין אכרם חוסיין נ’ ד”ר טורם, הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים נותח ועקב אבחון רפואי לקוי רגלו נקטעה. גם שם, המבטח של הרכב נותר הכתובת הבלעדית.  

חריגים

בפרשת ליפשיץ סולקה תביעת הנפגע מול חברת הביטוח ובניתוח להוצאת המתכות, שנה אחר כך, אירעה רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים שגרמה לנכות. בית המשפט מצא כי היות וחוק הפיצויים הוא חוק סוציאלי יש לאפשר לנפגע בכ”ז, בניגוד לכלל האמור לעיל, לתבוע את הרופא.

רשלנות רפואית אחרי תאונת עבודה

רשלנות רפואית אחרי תאונת עבודה היא כבר עניין אחר. חישוב הנזק ״יתפצל״ לשניים. שכן יהיו מקרים שמעביד ידרוש מביהמ״ש להכיר ברשלנות בית החולים כדי להסיר מעצמו אחריות לתוצאה הסופית. במקרה ונגרם לעובד קרע בגיד למשל, יכולה חב׳ הביטוח של המעביד לטעון שהמעביד אולי אחראי לקרע, אבל משום האיחור בכניסה לניתוח לשם תפירת הגיד, בית החולים אחראי לחלק מהנזק. 

5/5
רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים
רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים
5/5
דילוג לתוכן