רשלנות בקופת חולים

רשלנות בקופת חולים היא למעשה גם של גורמים בתוך קופת החולים שאינם רופאים. רשלנות רפואית בקופת חולים מתכתבת למעשה גם עם נהלי עבודה.  

כשל בתקשורת בין הרופא המפנה לרופא המבצע

הדוגמא הבולטת מכולם מתייחסת לכשל בתקשורת. למשל בין רופא המפנה לבדיקה לבין הרופא המבצע את הבדיקה. או בין הרופא לתורן מעבדה שלא מזדרז לדווח אם מצא בעיה אקוטית. 

הסיבה לריבוי תביעות רשלנות בקופות חולים

הסיבה לריבוי תביעות רשלנות בקופות חולים היא יותר מאחת:

בדיקות סקר

סיבה שנייה לכך כנראה היא שהקופות אחראיות גם לבדיקות סקר תקופתיות, ועליהן מוטלת אחריות כבדה לזימון המטופלים.

איחור באבחון

רשלנות בקופת חולים חוזרת ונידונה רבות כי שם מושא התלונה הראשון. כל תסמין מחייב את הקופה לשלול את הגרוע מכל באמצעות המשך בירור שכן אחרת, קופת החולים מסכנת את המטופל, ומסכנת את עצמה בתביעת רשלנות.

עלייה במתן שירותים

מרכזים רפואיים של קופות חולים נחזים היום כבתי חולים והם מבצעים יותר ויותר פעולות כירורגיות עצמאיות.

תכתובת "מעל הרדאר של החולה"

פן אחר ברשלנות יכול להיות קשור בתשובה של הרנטגנולוג לרופא המפנה אליו. לעתים ההתכתבות היא כזו שכלל לא ברור ממנה מה יש לחולה. לא כי החולה אינו מבין או דל שפה. אלא כי שפתם של הרופאים היא רפואית "מעל הרדאר של החולה" והמטופל לא תמיד מכיר מושגים בסיסים ברפואה. הרופא סבור מתוך שאננות כי אם הרנטגנולוג כתב אז גם המטופל.

"תהליך תופס מקום"

כבר קרה בעבר שבהתכתבות בין השניים נרשם "תהליך תופס מקום". הלקוח כלל לא הבין שמדובר בסרטן. המקרה הנפוץ יותר הוא כשרנטגנולוג כותב "להמשך בירור" כשנמצא גוש, למשל גוש בריאה הימנית, או גוש בבלוטת יותרת הכליה, והמשך הטיפול מתמסמס.

ספק אם זוהי רשלנות מכון הרנטגן או שמא רשלנות קופת החולים שאמורה לעקוב. בדר"כ במדובר באותו גוף שנתבע. זהו ממצא חריג. בלי ביופסיה, הזמן יחלוף, הגוש כבר יגדל למימדים. הגוש לא יהא ניתן לריפוי. במקרה השני יתפוס את הכליה והטחול, וכך נקודת האל חזור הוחמצה, והפציינט ימות.

זו רשלנות רפואית בקופת החולים המתייחסת לנהלי עבודה. היא מתבטאת בהליכי עבודה של הרופאים ושל מכון חיצוני היא נגרמת בגלל הפוליטיקלי קורקט והדיבור המקצועי מדי שלא מגלה דבר לחולה. ההמלצה המשפטית בכל מקרה כזה היא לפתוח בבירור מדיקו-לגאלי.

רשלנות רפואית בקופת חולים

רשלנות רפואית בקופת חולים

אורן בושרי, עו"ד

רשלנות של קופת חולים בבחירת אכסניה לטיפול

קופות החולים מנסות להגדיל הכנסה במתן שירותי רפואה נוספים ועולה השאלה האם הדבר בא על חשבון המטופל. מוכר לא מזמן מקרה של מוות בבדיקת קולונוסקופיה, ונקבע שהתנאים בקופת החולים היו רעים וכי הבדיקה הייתה צריכה להיערך במרכז רפואי גדול בו קיימת אפשרות להיעזר בצוות רפואי נוסף, במיוחד במקרה של דום נשימה שהיא בעיה מאד נפוצה בחולים עם השמנת יתר. 

No votes yet.
Please wait...