רשלנות רפואית בניתוח פלסטי קלה יותר להוכחה. לרב מדובר בניתוחים אלקטיביים, שאינם דחופים, אינם מצילי חיים, וניתן להתכונן אליהם בזמן ראוי. משכך, ביהמ"ש קבע  כי חובת גילוי הסיכונים המוטלת על הרופא רחבה ביותר והיא כוללת גם סיכונים נדירים. לכן, גם בלי להוכיח רשלנות, אם לא סופק מידע מהותי התביעה תתקבל. מקצתה או במלואה. מתי מקצתה? אם ממילא היה הפציינט נכנס לניתוח, ובמלואה, אם יוכח כי אם מה שצריך להיות מוסבר, היה מוסבר, הפציינט לא היה נכנס לניתוח. 

אם ממילא היה הפציינט נכנס לניתוח, גם אם היו ניתנים ההסברים הנדרשים:
התביעה תתקבל במקצתה
אם התובע לא היה נכנס לניתוח אם מה שצריך להיות מוסבר, היה מוסבר:
התביעה תתקבל במלואה

כמובן שאם הרופא התרשל בעצם ביצוע הניתוח, בשיטת הניתוח, או בהתאמת סוג הניתוח כי אז התביעה תתקבל במלואה. 

דליפת שתן סיליקון

רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

אורן בושרי, עו"ד

דליפת שתל סיליקון

דליפת שתל סיליקון סיכון מוכרת בניתוחי שחזור חזה. דליפה של השתל גורמת להצטברות של סיליקון בבלוטות הלימפה ומכאן הצורך הטיפולי עד כדי כריתה  של בלוטות הלימפה,  מצב הצבירה הנוזלי של הסיליקון מקשה אף הוא. בשתלים עבים סכנת הדליפה כבר קטנה יותר אבל לא כולם משתמשים בהם. נותרה פתוחה שאלת היות השתלים מסרטנים ושאלת ההתאמה של השתל.

מוכר פסק דין של אשה בת 33 שטענה כי שתל הסיליקון, שנבחר עבורה אינו תואם לשתל המקורי, וכי לא נמסר לה מידע נדרש באשר לסוג השתלים הקיימים והשיקולים השונים בבחירת השתל המתאים להשתלה בגופה. 

הרופא המנתח הודה שלא שיתף אותה במידע באשר לסוג השתל. הוא עשה את הבחירה בעצמו, משום שלא ראה צורך ותועלת במסירת המידע. היו סוגי שתלים באותה עת עם יתרונות וחסרונות לכל אחד מהם, שונים בהתאמתם לשדה המשוחזר ובהשתלבות לצד השד הימני הטבעי. יחד עם זאת, היא לא הצליחה להוכיח קשר סיבתי כי אילו ידעה על סוג השתל שנבחר עבורה, לא הייתה מסכימה לניתוח, על כן, פוצתה בסה"כ בסכום של 35,000 ₪.

תביעה

מרינה נסימה נ' ד"ר פלדמן ג'ורג וכירורגיה אסתטיקה ולייזר בע"מ. מרינה נסימה עברה בלטביה ניתוח של שאיבת שומן מירכיה והזרקתם לשדיה שהשאירו אותה עם שקעים בירכיה. היא הגיעה לקליניקה והתקבלה לשיחה על ידי ד"ר בנט. זה הציע לבצע בנוסף לניתוח תיקון השקעים בירכיים, גם ניתוח מתקן להגדלה והרמת שדיה. רק בהיותה לבושה כבר בבגדי הניתוח, התברר לה שהמנתח הוא ד"ר פלמן ולא ד"ר בנט. היא חתמה על הטפסים שהוגשו לה על ידי הרופא המרדים ולא על ידי המנתח, בלא שתדע מה כתוב בהם, ובלא שקיבלה הסבר כלשהו. תוך כדי הניתוח, פקע אחד מגושי השומן שהוזרקו בניתוח הקודם, ותוכנו נשפך לתוך שדה הניתוח. לאחר הניתוח התפתח בשד זיהום, חלק מהפטמה והעטרה עברו נמק, וצלקת הניתוח נפערה. הפצע הניתוחי הגליד בצורה מכוערת, ונותרה צלקת רחבה ומכוערת על שדה השמאלי. כמו כן, פטמותיה לא היו בגובה זהה. היא נותרה עם 20% נכות צלקתית ו-5% נכות נפשית.

פסק הדין

התקבלה הטענה לפגיעה באוטונומיה. התברר שמשך הזמן שהוקדש לתובעת בקליניקה לפני הניתוח היה אפסי. עובדת הקליניקה שעברה בעצמה ניתוח מתקן בשדיה, הדגימה את שדיה ללקוחות, וכפי שהעידה בעצמה: "בוודאי שזה דבר מקובל שד"ר בנט מפנה פציינטיות פוטנציאליות אלי על מנת שאראה להן את תוצאותיו המוצלחות של הניתוח הפרטי שלי... כל מנותחת פוטנציאלית שרוצה לראות את הצלקת מקרוב, אני מתפשטת ומראה לה". בתיק הרפואי אף לא היו תיעוד לאיך טופל הזיהום, אם בכלל נלקחה תרבית, ובאיזה מינון ניתנה אנטיביוטיקה. בסופו של דבר נפסק לה סכום נטו של 320,856 ₪ בהם 230,000 ₪ בגין כאב וסבל ופגיעה באוטונומיה.
התביעה התקבלה

כוויות לאחר הסרת שיער בלייזר

כוויות לאחר הסרת שיער בלייזר הם עדות לרשלנות רפואית פר אקסלנס. הנתבעות מתגוננות ללא חשש ואולם כמעט תמיד טענותיהן נדחות. ראשית הן נתלות בטופס ההסכמה עליו חתם המטופל או המטופלת. כנגד החתימה יש לטעון כי לא תמיד הוא כולל נזקי כוויות לצמיתות. הטופס מתייחס בדר״כ רק לכתמי פימנטציה שיחלפו תוך ימים אחדים. שנית, טוענות הנתבעות המטופל מסתכן מרצון. כנגד טענה זו יש לטעון כי פקודת הנזיקין מעבירה את הנטל לחברות להוכיח שלא היתה רשלנות, כי הטיפול לא ניתן על ידי רופא אלא אדם נטול הכרה רפואית וכי לא בוצע טסט לפני תחילת טיפול.

No votes yet.
Please wait...