רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה מתארת נזק ליילוד – מוחי בדר״כ – בעקבות אדישות מצד הצוות למצוקה עוברית. הנזק המוחי, שיתוק מוחין, נגרם משום מצב של חוסר חמצן (תשניק) טרם מעברו של היילוד בתעלת הלידה. יחד עם זאת, המונח רשלנות רפואית בלידה מתארת גם טעויות אחרות: במהלך לידה או אחריה, כפי שנראה להלן.

הטענה המשפטית הקלאסית בתביעות רשלנות רפואית בלידה

הטענה במקרה של מצוקה עוברית היא בדר״כ אחת: שהצוות לא שם לב למצוקה העוברית ולא העביר את היולדת בדחיפות לניתוח קיסרי, כדי לחלץ את העובר. 

מחלוקת של קשר סיבתי: האם הנזק בגלל האיחור בכניסה לקיסרי או בכלל בגלל מום מולד?

המחלוקת האמיתית בתביעות הללו היא של קשר סיבתי. כלומר: האם הנזק לנולד (מוחי או אחר) קשור אך ורק בו, כמו מום מולד וסיבוכי פגות. או שמא הוא נזק אופייני לטראומה, למשל, היפרדות שליה וחבל טבור שנכרך סביב הצוואר. אז אולי קיימת רשלנות מצד בית החולים. בגלל כאמור איחור בכניסה לניתוח קיסרי במצב טראומטי דחוף. 

רשלנות רפואית בלידה
רשלנות רפואית בלידה
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

האם אירע אירוע טראומתי בלידה?

כגון היפרדות שליה או חבל טבור כרוך סביב הצוואר

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

האם הצוות התרשל כשלא שם לב למצוקה העוברית?

ולא העביר את היולדת בדחיפות לניתוח קיסרי

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

האם הנזק המוחי אופייני לטראומה?

למשל, פגיעה בחומר הלבן באמ אר איי מח

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

רשלנות

רשלנות רפואית בתינוקיה

מוכרת רשלנות רפואית גם לאחר הלידה, של הצוות המטפל בתינוקיה או בפגיה. רטינופתיה של פגות (מחלת רשתית העין) מהווה דוגמא לנזק שנוצר לאחר הלידה. למשל, בלידה מוקדמת: אז עשוי להיפגע תהליך הגדילה של כלי הדם ברשתית. לכן לפני שבוע 30-32, ב- 1500 גרם או פחות נדרשת צריבה בלייזר של כלי הדם, או אווסטין כדי שהרשתית לא תתנתק מגלגל העין ותגרום לעיוורון. אם לא עושים זאת מתרשלים. 

גם צהבת שלאחר הלידה עלולה לגרום לשיתוק מוחין אם הערכים במהלך ההשגחה בתינוקיה מטפסים מעלה ללא טיפול. 

רשלנות רפואית בלידה שלא קשורה בתשניק

רשלנות רפואית בלידה שלא קשורה בבעית חמצן לתינוק ונזק מוחי, מוכרת פחות פחות אך קיימת: למשל, בעת ניתוח קיסרי, בהפעלת כח פיזי חריג (בלידה בשיטת קריסטלר). גם באי אבחון הרפס גניטלי, קרדיומיופטיה (מעמסה על הלב) והערכות משקל שגויות. אלה גורמות לכליאת כתף לעובר ולקרעים אצל ההרה. 

תינוק שנדבק בהרפס

תינוק שנדבק בהרפס בלידה הוא דוגמא לרשלנות רפואית שהעמידה את התינוק במצב מסכן חיים. זאת שכן קורה שהצוות ״מפספס״ זיהום פעיל שהיה מחייב התוויה לניתוח קיסרי.

רשלנות רפואית בלידה שגרמה לכליאת כתף

כליאת כתף מוכרת בעובר בעל משקל גדול (בסוכרת הריון בדר”כ) ובמצבים קלים נגרם שבר בכתף. במצבים חמורים נגרם שיתוק ארב ERB. בתביעות אלה, עולה הטענה כי היה צריך להעדיף לידה קיסרית. זאת בגלל הערכת המשקל של העובר טרם הלידה לרבות סטיית התקן שבטעות ההערכה. 

קרדיומיופתיה - מעמסה פתאומית על הלב בשלב באחרון של הלידה

השלב הסופי של הלידה המתאפיין במעמסה פתאומית על הלב מסוכן בעיקר לאשה עם מחלת לב (קרדיומיופתיה). אצלן מתחייב צילום חזה, בדיקות מעבדה ובדיקת אקו לב. אם נגרם נזק בלתי הפיך ללב מבלי זאת, יש לבדוק כיוון של רשלנות.

רופא יימצא רשלן גם אם לא חזה סיכון להתפתחות קרדיומיופתיה בלידות הבאות. או אם הוא לא המליץ להימנע מהריונות נוספים בלי מעקב הדוק של צוות קרדיולוגי.

לידת בית ברשלנות

המגמה ללדת בסביבה טבעית הביאה לגידול בלידת בית ברשלנות. לאחר מקרה של יילוד שנולד עם חבל טבור מלופף סביב הצוואר הומלץ לשקול שימוש בלידות בית במוניטור בעל יכולת הקלטה ורישום רציף.

5/5
דילוג לתוכן