• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

רשלנות רפואית בלידה והריוןנזק אופייני לרשלנות בלידה

רשלנות בלידה מציבה שאלה ראשונה מהותית: האם הנזק לנולד (מוחי או אחר) קשור אך ורק בו, כמו מום מולד או סיבוכי פגות או שהוא נזק אופייני לרשלנות מצד בית החולים, כמו איחור בכניסה לניתוח קיסרי למשל בגלל היפרדות שליה. 

פנייה לנוירולוג ילדים כעד מומחה

נפנה תחילה לנוירולוג ילדים שאם ישיב כי מדובר בנזק אופייני למצוקה עוברית בלידה נמשיך לגניקולוג שיתייחס לרשלנות בית החולים, לאיחור בכניסה לניתוח קיסרי. זהו ״המקרה הקלאסי״.

טכיקרדיה

טכיקרדיה עוברית, שהיא למעשה קצב לב גבוה היא נורת אזהרה למצוקה אצל היילוד. סימני המצוקה יופיעו כתנודות במוניטור אליו מחוברת בטן האם. קצב לב גבוה רומז למצוקה אולי משום אי אספקת חמצן או סיבה אחרת, ומצוקה מחייבת חילוץ. כשאין חילוץ בזמן, כלומר כניסה באיחור לניתוח קיסרי, עולה לדיון השאלה בדבר רשלנות רפואית.

פגיעה נוירולוגית בלידה

פגיעה נוירולוגית בלידה נובעת מחסר אספקת חמצן בגלל טראומה. בעבר הדרישה להוכיח קשר בין הנזק לטראומה היתה מכבידה, אבל היום, קיימים מאמרים שמוצאים קשר סיבתי בין נזק מוחי לתשניק (חוסר חמצן) בקלות יותר: היום כבר לא חייבים להוכיח פגיעה נוירולוגית בדקות הראשונות של הלידה ואין תנאי לפרכוסים.

שלב שני - פנייה לגניקולוג

אם הנוירולוג ישיב כי מדובר בנזק משני לפגות ולא נזק האופייני למצוקה נשימתית בלידה אל לנו להלין על בית החולים אבל נשאל את הגינקולוג אם ניתן היה למנוע את נזקי הפגות. זוהי למעשה כבר רשלנות רפואית בהריון. ואם גם שם לא נמצא רשלנות נבדוק אז עם רופאי פגים כי רשלנות בלידה היא גם נחלתם של רופאי הפגים: בטיפול רשלני עלולה להיגרם לפג נזק תוך עיני לצמיתות או שיתוק מוחין כתוצאה מצהבת לא מטופלת.

רטינופתיה של פגות

רטינופתיה של פגות (מחלת רשתית העין) מהווה דוגמא לכך. לידה מוקדמת עשויה לפגוע בתהליך הגדילה של כלי הדם ברשתית ולכן לפני שבוע 30-32, עם משקל לידה של 1500 גרם או פחות נדרשת צריבה בלייזר של כלי הדם או אווסטין כדי שהרשתית לא תתנתק מגלגל העין ותגרום לעיוורון. 

גם צהבת עלולה לגרום לשיתוק מוחין אם הערכים מטפסים מעלה ללא טיפול והמסקנה המתבקשת היא שאם התשובה מהנוירולוג היא שלילית צריך להתייעץ עם מומחה פגים.

רשלנות בחדר לידה

רשלנות בחדר לידה מתכתבת עם כח אדם חסר בחדר לידה. מוכרת יולדת בת 36 שאיבדה את עוברה וועדת בדיקה מצאה פגם בכך שרק 3 תורנים איישו את המערך המיילדותי/ גינקולוגי. 

רשלנות רפואית בלידה מוקדמת

כיום יודעים הרופאים להשהות את ההיריון ולמנוע נזקי פגות דרך סטרואידים וטיפול במגנזיום כך שאם זה לא ניתן יש לשאול לאפשרות לתביעה.

כליאת כתף בלידה

כליאת כתף מוכרת בעובר בעל משקל גדול (בסוכרת הריון בדר”כ) ובמצבים קלים נגרם שבר בכתף. במצבים חמורים נגרם שיתוק ארב ERB.

בתביעות אלה, עולה הטענה כי היה צריך להעדיף לידה קיסרית, בגלל הערכת המשקל של העובר טרם הלידה לרבות סטיית התקן שבטעות ההערכה. 

קרדיומיופתיה אחרי לידה

השלב הסופי של הלידה המתאפיין במעמסה פתאומית על הלב מסוכן בעיקר לאשה עם מחלת לב (קרדיומיופתיה). אצלן מתחייב צילום חזה, בדיקות מעבדה ובדיקת אקו לב. אם נגרם נזק בלתי הפיך ללב מבלי זאת, יש לבדוק כיוון של רשלנות.

רופא יימצא רשלן גם אם לא חזה סיכון להתפתחות קרדיומיופתיה בלידות הבאות או המליץ להימנע מהריונות נוספים בלי מעקב הדוק של צוות קרדיולוגי.

לידת בית ברשלנות

המגמה ללדת בסביבה טבעית הביאה לגידול בלידת בית ברשלנות. לאחר מקרה של יילוד שנולד עם חבל טבור מלופף סביב הצוואר הומלץ לשקול שימוש בלידות בית במוניטור בעל יכולת הקלטה ורישום רציף.

אפידורל

יתרונו של האפידורל בהורדת לחץ הדם הוא גם חסרונו אצל נשים עם לחץ דם נמוך. במעבר בין חדר לידה לניתוח קיסרי החסרון הוא סיכון.

בעיות אחרות קשורות בגב בצקתי, טעות במינון, אלרגיות ונזק עצבי. גם החדרת המחט לחלל האפידוראלי אצל חולים הנוטלים תרופות נוגדות קרישה אסורה שכן היא עלולה לפגוע בחוט שדרה.

דילוג לתוכן