רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית (באנגלית: Prostate Cancer), מילאה את דפי הפסיקה בתביעות פיצויים. אולי כי רופאים מתעלמים מתוצאות בדיקת דם, כי רבות הטעויות ב״ביופסיה טיפשה״, וגם כי ברפואה הציבורית לא מציעים את כל קשת הטיפול האפשרית.

הערמונית היא בלוטה קטנה, בגודל של תמר. משקלה פחות מ-30 גרם, ותפקידה ייצור נוזל הזרע. היא צמודה לשלפוחית השתן ולא נגישה. סרטן הערמונית הופך שכיח בגברים מעל גיל 50 והוא הגורם השני בשכיחותו למוות בסרטן גברים אחרי סרטן הריאות.  

סימני האזהרה לסרטן הערמונית ידועים לרופאים והם אמורים לזהות אותם:

  • כאב ו/או צריבה במתן שתן
  • הטלת שתן תכופה, במיוחד בלילה.
  • הפרעה במתן שתן.
  • הפרעת זיקפה פתאומית.
  • דם בשתן או בזרע.

מאבחנים סרטן ערמונית באמצעות בדיקה של PSA (חלבון המופרש מהערמונית לדם), ובערך גבוה ממשיכים לביופסיה, שהיא דגימה מהגידול לבדיקה תחת המיקרוסקופ. PSA גבוה הוא 3.0 ומעלה ו-4.0 ננוגרם למ״ל ומעלה מעל מגיל 50. 

על מה אפשר לתבוע ומתי?

סיכויי החלמה ​

סיכויי החלמה באבחון מוקדם גבוהים מ-99%. מנגד, רק 1/3 מהגברים ישרוד באבחון מאוחר בסרטן ערמונית גרורתי. כלומר קיים נזק ממשי בר תביעה. מבחינה משפטית, צריך להוכיח, כי באבחון מוקדם, הסיכוי לצאת מהמחלה היה טוב בהרבה או שהטיפול היה קל יותר. 

המשמעות של ניתוח להסרת הערמונית בגלל אבחון מאוחר

המשמעות של ניתוח להסרת הערמונית היא שצריך לחתוך את צינור השתן ולחבר אחר כך את שני חלקיו. הניתוח כולל הסרת בלוטות הזרע ולאחריו יבואו בעיות זקפה וקיצור פין. אצל חלק גדול הוא גם לא ימנע הקרנות. 15% מהמנותחים יסבלו מהפרעה במתן שתן. דליפת שתן אחרי ניתוח ערמונית היא בין המחרוזות החוזרות בחיפוש בגוגל. 

ניתוח
ניתוח הסרת ערמונית

טענת הגנה אפשרית

טענת ההגנה אפשרית היא שלעתים רמות PSA עשויות להיות מוגברות זמנית בשל מחלות חולפות, בעיקר זיהום. עם זאת, צריך למסור לחולה את המידע על הסמן המחשיד ולהציע לו להתייעץ או להבדק. מומחה שכתב חוו״ד בתיק של המשרד התייחס לכך וכתב: ״כמו כל אזעקה אחרת, שלעתים אין היא מדויקת, אין היא עקבית ואין היא באמת חיובית גם זו מחייבת את שלילתה של האזהרה״.  

אבחון מאוחר שגרם למחלת סרטן ערמונית גרורתי

את עשרת האחוזים מהחולים מאבחנים רק בשלב מאוחר, של סרטן ערמונית גרורתי. אלה הם שצריכים לבדוק ראשונים היתכנות של רשלנות רפואית. 

באתר של פרופ׳ ברגר ניתן ללמוד על הטיפול העדכני לחולי סרטן הערמונית ובעיקר על התרופה טקסוטר

פיצויים שיק תביעה נגד בית חולים וקופת חולים
״תביעה לפיצויים תלויה בעיקר במועד הגילוי״.

באחת מהתביעות שהגשנו כתב המומחה: "התעלמות מ-PSA גבוה דומה לשומר שאינו בודק מדוע צפצפה האזעקה ומכבה אותה על סמך הנחה שמדובר באזעקת שווא״. התביעה בינתיים סולקה בפשרה.

Author picture

עו״ד אורן בושרי

מדוע בלוטת הערמונית קרויה כך?​

הערמונית (הפרוסטטה) היא בלוטת מין המייצרת את נוזל הזרע. היא קרויה כך כי היא דומה בצורתה לפרי עץ הערמונים. היא ממוקמת עמוק בתוך הגוף ומצדה האחורי דבוקות בלוטות הזרע. 

מדד גליסון

הכלי הנפוץ לדירוג חומרת המחלה הוא מדד גליסון, אשר מעריך את רמת הממאירות של הסרטן ע״פ הביופסיה. מדד גליסון 8, 9, ו-10 מגדיר מחלה אגרסיבית ואלימה. גליסון 6 הוא הציון הנמוך האפשרי.

5/5