סרטן הערמונית

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית הזינה מס׳ לא מבוטל של תביעות, כ״יאה״ לסרטן הכי שכיח בישראל. בייחוד בקרב מטופלי הגיל השלישי. למעשה, ב-2/3 מהניתוחים שלאחר המוות אצל בני למעלה מ-80, נצפה סרטן הערמונית. רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית מוכרת גם טרם הגילוי וגם בטיפול שלאחריו.  

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית / הסימנים המקדימים

המקרה ״הקלאסי״ הוא של איחור בגילוי. אז כבר נראה הגידול ואולי כבר שלח גרורות. כדי לצלוח תביעת רשלנות רפואית צריך להצביע על הנקודה שבה הרופא היה צריך לפעול אחרת. יש להצביע על התלונות מתוך העבר הרפואי שהיו בגדר תמרורי אזהרה לקיומו של הגידול:

ירידה ניכרת במשקל

כאב גב ללא חבלה

רמות PSA מוגברות

זיהום בדרכי השתן/ טפטוף

רשלנות רפואית בטיפול בסרטן הערמונית

שיקולי ממון בהפניה לניתוח​

גם כשאבחון הגידול נעשה בזמן, המערכת הרפואית אינה נקייה משיקולי ממון. בהימצא גידול, רופאים ממהרים להמליץ על ניתוח ישר אחרי ביופסיה גם כשסיכויי ההצלחה נמוכים.

ביופסיית פיוז׳ן (ביופסיה חכמה)

היחס לחולים טכני והרופאים לא מיידעים תמיד על אופציות אחרות. למשל על ביופסיית פיוז'ן (ביופסיה חכמה) שמתבססת על MRI במקום ״לדקור על עיוור עם אולטרא סאונד״.

גם לא שניתוח יותיר את המטופל עם בעיות זיקפה, אין אונות, שתן וקיצור פין. דבר מאלה לא מסופר כי לכאורה הניתוח ״מציל חיים״. גם לא מסופר שניתוח לא עדיף על הקרנות במקרים בהם הגידול פורץ את הקופסית.

הניזוק המת

אם לא מאובחנת המחלה בשלב בו ניתן היה לרפאה, והמטופל מת ביסורים, התביעה תכלול התייחסות לאובדן חיים. 

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

אורן בושרי, עו"ד

סרטן הערמונית / מה התובע יטען?

שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, שלא ניתן היה להקרינו או להסירו, והמטופל, ובמקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, מצא עצמו בסכנת מוות מוחשית.

מה קופת החולים תטען?

שאי אפשר לשלוח את כולם לאמ אר איי. ממילא, הם יטענו, הניתוח אמנם הותיר את המטופל עם נזק אורולוגי אבל מדובר היה ב״סכנת חיים״.
פסק דין
No votes yet.
Please wait...