רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

הערמונית (הפרוסטטה) היא בלוטת מין בה נוצר רוב נוזל הזרע. היא נקראת כך כי היא דומה בצורתה לפרי עץ הערמונים. רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית הזינה מס׳ לא מבוטל של תביעות. בעיקר בשל אבחון מאוחר.

רשלנות רפואית

ערכי PSA גבוה

הנחיות משרד הבריאות אינן כוללות המלצה לבדיקות סקירה כלליות באוכלוסיה לגילוי סרטן הערמונית. רב התביעות הן על נורת אזהרה שהיתה קיימת ולא זכתה להתייחסות מצד הרופא. כמו למשל ערכי PSA גבוהים:

ערכי PSA (חלבון המופרש מהערמונית) גבוהים וזיהומים בדרכי השתן הנם סימני אזהרה. על הרופא לפעול לבירור של אלה. אם הערכים גבוהים ואין הפניה לביופסיה דומה הדבר לרשלנות של שומר שאינו בודק מדוע צפצפה האזעקה, והוא מכבה אותה על סמך הנחה (גם אם סבירה) כי מדובר באזעקת שווא.

בין עורך הדין לאונקולוג

אנחנו המשפטנים בודקים עם אונקולוג מתי היה מקובל להמליץ על ביופסיה של הערמונית בערכי PSA גבוהים בזמן הרלבנטי ואם הטיפול ניתן לפי המקובל. נטען שבהיעדר אבחנה ראויה מצד הרופא או בפענוח שגוי, הגידול המשיך וגדל וכבר לא ניתן היה להקרינו או להסירו. או לטפל טיפול ביולוגי שקיים היום או בפלזמה – חומר רדיואקטיבי בזריקה לוריד שיוצר הקרנה ״מבפנים״ או ברכיתרפיה ישירות לערמונית.  

טיפול פוקאלי

משום שקיים החל בשנת 2019 טיפול פוקאלי שהוא למעשה ״סיכול ממוקד״ של הגידול תיתכנה תביעות כנגד אי המלצה או אי יידוע מצד הרופא בדבר האופציה החדשה הזו. האופציה הטיפולית הזו משמרת רקמות חשובות כמו עצבי זיקפה.  

סרטן ערמונית גרורתי

המקרה ״הקלאסי״ הוא של איחור באבחון סרטן ערמונית גרורתי. גרורות שכיחות בסרטן הערמונית הם העצמות וקשריות הלימפה. 

10 אחוזים מהחולים מאובחנים בשלב גרורתי והם שצריכים לבדוק ראשונים היתכנות של רשלנות רפואית. כי כאמור גילויו בשלב מוקדם הוא בר ריפוי. או בניתוח כריתת ערמונית (Prostatectomy) או בקרינה מכוונת לערמונית. 

סרטן ערמונית גרורתי עמיד לסירוס

כאן יש לבדוק אם הטיפול שניתן תואם את הטיפול החדש. החל בשנות האלפיים סרטן הערמונית גרורתי העמיד לסירוס, כולל טיפול הורמונלי מתקדם וקרינתי תוך ורידי. טיפול בסרטן גרורתי של הערמונית עמיד לסירוס (CRPC) נכנס לסל התרופות בשנת 2014 בחולים עם גרורות בעצמות.

תוחלת חיים

בסרטן ערמונית גרורתי, תוחלת החיים החציונית היא חמש שנים. כלומר מחצית מהחולים חיים יותר ממנה ומחצית פחות ממנה.

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית
רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית
5/5
דילוג לתוכן