כיצד לבסס רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית מזינה מס׳ לא מבוטל של תביעות. בייחוד בגיל השלישי. למעשה, ב-2/3 מהניתוחים שלאחר המוות אצל בני למעלה מ-80, נצפה סרטן הערמונית.  

סימנים מקדימים

המקרה ״הקלאסי״ הוא של פציינט שמופנה לבדיקת סי טי באיחור. אז כבר נראה הגידול ואולי כבר שלח גרורות. כדי לצלוח תביעת רשלנות רפואית צריך להצביע על הנקודה שבה הרופא היה צריך לפעול אחרת. יש לחפש בתיק הרפואי היכן תלונות החולה היו בגדר תמרורי אזהרה מבהבהים:

ירידה ניכרת במשקל

כאב גב ללא חבלה

רמות PSA מוגברות

זיהום בדרכי השתן

 רמות PSA, זיהומים בדרכי המין והשתן ותת משקל מחייבים תכנית בירור ומעקב קפדנית. רמות PSA חריגות לבדן מחייבות ביופסיה של הערמונית.

הגנה בתביעות רשלנות רפואית של סרטן הערמונית

טענות הגנה בתביעות רשלנות רפואית של סרטן הערמונית קשות מתקשות להתקבל. השכיחות של המחלה תקשה לקבל טענת הגנה מצד הרופא, והסימנים אינם סימנים קשים לגילוי. אנמנזה ובדיקה קלה תגלה אותם.  

התביעה תתייחס לכאב וסבל שהיה כרוך בחיים עם המחלה בקיזוז הזמן הראשוני שאינו קשור ברשלנות.  למעשה הטענה תהא שעם טיפול נכון הסבל היה קצר יותר. בכלל זה יש להביא כנתון את העובדה ש20-70 אחוז מהלוקים בסרטן הערמונית סובלים גם בפגיעה בתפקוד המיני ואם כך, התביעה צריכה לדרוש פיצוי גם על נזק מתווסף זה.

הניזוק המת

אם לא מאובחנת המחלה בשלב בו ניתן היה לרפאה, והמטופל מת ביסורים, התביעה תכלול התייחסות לאובדן חיים. 

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

אורן בושרי, עו"ד

מה התובע יטען?

שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, שלא ניתן היה להקרינו או להסירו, והמטופל, ובמקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, מצא עצמו בסכנת מוות מוחשית.

מה קופת החולים תטען?

שגם לו נערכה מיד עם תחילת התלונות, בדיקת קולונוסקופיה, לא ניתן היה לאתר קיומו של תהליך סרטני. ממילא, הם יטענו, בהתחשב בסוג הסרטן האלים, שבו מדובר - לא היו סיכויים לריפוי או שהם נמוכים ביותר.
פסק דין
No votes yet.
Please wait...