• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמוניתהערמונית (הפרוסטטה) היא בלוטת מין בה נוצר רוב נוזל הזרע. היא נקראת כך כי היא דומה בצורתה לפרי עץ הערמונים. רשלנות באבחון סרטן הערמונית הזינה מס׳ לא מבוטל של תביעות, כ״יאה״ לסרטן השכיח בישראל בקרב גברים. גם מהסיבה שסיכויי ההחלמה באבחון מוקדם מלאים מה שמבטיח ריפוי מלא. מכאן ניתן להבין מדוע תביעות רבות מוגשות באבחון מאוחר.

ערכי PSA גבוה

הנחיות משרד הבריאות אינן כוללות המלצה לבדיקות סריקה כלליות באוכלוסיה לגילוי סרטן הערמונית ורב התביעות הן על נורת אזהרה שהיתה קיימת ולא זכתה להתייחסות מצד הרופא. כמו למשל ערכי PSA גבוהים:

סימנים לסרטן הערמונית כוללים בעיקר ערכי PSA (חלבון המופרש מהערמונית) גבוהים וזיהומים בדרכי השתן. על הרופא  לפעול לבירור של רמזים אלו. אם הערכים גבוהים ואין הפניה לביופסיה דומה הדבר לרשלנות של שומר שאינו בודק מדוע צפצפה האזעקה, והוא מכבה אותה על סמך הנחה (גם אם סבירה) כי מדובר באזעקת שווא.

בין עורך הדין לאונקולוג

אנחנו המשפטנים בודקים עם אונקולוג מתי היה מקובל להמליץ על ביופסיה של הערמונית בערכי PSA גבוהים בזמן הרלבנטי ואם הטיפול ניתן לפי המקובל. נטען שבהיעדר אבחנה ראויה מצד הרופא או בפענוח שגוי, הגידול המשיך וגדל, כבר לא ניתן היה להקרינו או להסירו, (או לטפל טיפול ביולוגי שקיים היום או בפלזמה איזוטופים שהוא חומר רדיואקטיבי בזריקה לוריד שיוצר הקרנה ״מבפנים״ או ברכיתרפיה ישירות לערמונית). בלעדי אחד מהטיפולים הללו המטופל, במקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, מצא עצמו בסכנת מוות. 

טיפול פוקאלי

משום שקיים החל בשנת 2019 טיפול פוקאלי שהוא למעשה ״סיכול ממוקד״ של הגידול תיתכנה תביעות כנגד אי המלצה או אי יידוע מצד הרופא בדבר האופציה החדשה הזו. האופציה הטיפולית הזו משמרת רקמות חשובות כמו עצבי זיקפה.  

סרטן ערמונית גרורתי

המקרה ״הקלאסי״ הוא של איחור באבחון סרטן ערמונית גרורתי. גרורות שכיחות בסרטן הערמונית הם העצמות וקשריות הלימפה. 

10 אחוזים מהחולים מאובחנים בשלב גרורתי והם שצריכים לבדוק ראשונים היתכנות של רשלנות רפואית. כי כאמור גילויו בשלב מוקדם הוא בר ריפוי, או בניתוח כריתת ערמונית (Prostatectomy) או בקרינה מכוונת לערמונית. 

סרטן ערמונית גרורתי עמיד לסירוס

כאן יש לבדוק אם הטיפול שניתן תואם את הטיפול החדש. החל בשנות האלפיים סרטן הערמונית גרורתי העמיד לסירוס, כולל טיפול הורמונלי מתקדם וקרינתי תוך ורידי. טיפול בסרטן גרורתי של הערמונית עמיד לסירוס (CRPC) נכנס לסל התרופות בשנת 2014 בחולים עם גרורות בעצמות.

תוחלת חיים

בסרטן ערמונית גרורתי, תוחלת החיים החציונית היא חמש שנים. כלומר מחצית מהחולים חיים יותר ממנה ומחצית פחות ממנה.

גרורות בכבד סרטן המעי הגס
דילוג לתוכן