רשלנות באבחון סרטן הזינה מס׳ לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית.

השאלה העיקרית היא האם האיחור באבחון החמיר את הנזק, או תרם להידרדרות. שאלה משנית היא, האם האיחור שינה את הטיפול שהיה מתוכנן אלמלא האיחור, למשל את הטיפול התרופתי או את מס' ההקרנות.

סרטן שמתגלה רק בשלב 4 שהספיק בינתיים לשלוח גרורות דרך מחזור הדם הוא נורת אזהרה ראשונה. 

ההשלכות של רשלנות באבחון סרטן

רשלנות באבחון סרטן מתכתבת עם התעלמות מתלונות. הימנעות הרופא מבדיקת תסמין אודותיו החולה מתלונן, תביא לכך שהגידול ימשיך ויגדל, ישלח גרורות, לא יוסר, ונק' האל תחזור תוחמץ. טעות באבחון גידול, במקרה המעט יותר טוב, תגרור שינוי בטיפול, אבל גם שינוי לרעה בטיפול יגרור כאב וסבל מתמשך אותו ניתן היה לחסוך. 

רשלנות בגילוי סרטן - השאלות שבמבחן מדיקו-לגאלי

שאלה ראשית
האם האיחור באבחון החמיר את הנזק, או תרם להידרדרות?
שאלה משנית
האם האיחור גרם לקיצור תוחלת חיים?
שאלה משנית אלטרנטיבית
האם האיחור גרם לשינוי בטיפול והשפיע למשל על מס' ההקרנות, סיכויי ההחלמה או הגברת סיכון?

מה התובע יטען?

שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, שלא ניתן היה להקרינו או להסירו, והמטופל, במקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, מצא עצמו בסכנת מוות מוחשית.

מה קופת החולים תטען?

שלא ניתן היה לאתר קיומו של תהליך סרטני. ממילא, בהתחשב בסוג הסרטן האלים, שבו מדובר - לא היו סיכויים לריפוי או שהם נמוכים ביותר.
פסק דין

התביעה

ההמלצה המשפטית היא לזנוח את המחשבה כי הנזק כולו הוא רק פרי הגידול. גם אם אין רופא שיחתום על רשלנות באבחון סרטן, תביעה יכולה להתנצח עם מלאכת הטיפול. נניח כי הרופא לא תכנן נכון את ממדי השדה בקרינה והזיק לאיבר בריא סמוך.

התביעה תהא תלויה במשך ההחלמה, בנכות הרפואית וביכולת לחזור למעגל העבודה. גם בשאלה אלו נזקים רפואיים נגרמו והתווספו בשל האיחור או בשל הטיפול.

סיכויי הצלחת התביעה גבוהים בכל סוגי הסרטן הידועים כניתנים לריפוי. בעבר, סרטן הריאות לא היה ניתן לריפוי, אבל כיום, תרופה כמו "קיטרודה" עשויה להיות מצילת חיים.


רשלנות באבחון סרטן

רשלנות באיבחון סרטן

אורן בושרי, עו"ד

מדוע רשלנות באבחון סרטן מזינה כיום תביעות מסוג שונה?

התפתחות הטיפול הרפואי גם הזינה תביעות מסוג שונה. לא רק של איחור באבחון, אלא של מיומנות בטיפול. מיומנות הרופא המקרין חשובה לתכנון נכון של שדה הקרינה. רופא שאינו מיומן יפגע באיברים בריאים סמוכים לגידול, שיותירו את החולה עם נכות תפקודית. 

לאבחון מאוחר ההשלכה המשמעותית מכולן. אבל רשלנות רפואית בסרטן מקפלת גם מקרים של טיפול שלא לפי החידושים האחרונים. היום אלה כוללים מזעור בכירורגיית השד וקיצור משך הטיפול הקרינתי. רשלנות יכולה להיות גם בשלב שאחרי הריפוי, עם חזרה של הגידול. רופא רשלן הוא זה למשל שלא בודק את מצב בלוטות הלימפה בבית השחי אחרי סרטן שד.


רשלנות באבחון סרטן
No votes yet.
Please wait...