רשלנות באיבחון סרטן

רשלנות באבחון סרטן הזינה מס׳ לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית.

גילוי מאוחר

בגילוי מאוחר, יטען התובע שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, ולא ניתן היה להקרינו או להסירו. כך, במקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, הוא מצא עצמו בסכנת מוות מוחשית. השאלה היא האם אבחון מוקדם יותר היה משנה את הטיפול. יש עוד להוכיח כי סבירותו של המטופל לשרוד הייתה טובה משמעותית לו היה מאובחן הסרטן קודם לכן.

רשלנות רפואית בגילוי סרטן

רשלנות רפואית בגילוי סרטן מתארת פספוס של סימפטום אופייני מצד הרופא. למעשה, הרופאים אמורים להכיר את הסימפטומים האופיינים לכל סוג של סרטן:
דם בשתן (המטוריה) קשור לסרטן שלפוחית השתן, הערמונית והכליות;
דם בצואה קשור לעיתים קרובות לסרטן המעי הגס;
שיעול דם (המופטיזציה) קשור לסרטן ריאות.  

טעות פענוח

טעות פענוח מתארת עבודה רשלנית מצד הרדיולוג. הרדיולוג יכול לזהות ממצא תקין כחולני, לא לזהות ממצא קיים, או לא להכיר כשל טכני של האמ אר איי (“ארטיפקטים”). הוא עלול לפענח בצורה מוטעית, לזהות הצטלקויות, דלקות או מחלות זיהומיות כגידול סרטני. קורה גם שקיימים ממצאים מרובים והרופא המפנה ממקד את הרדיולוג ״בכיוון הלא נכון״.
אבחנות של סרטן השד מועדות לטעות. איכשהו תאים ממאירים ברקמת השד מתפספסים יותר על ידי רדיולוגים.

תביעות כנגד תכנון לא נכון של שדה הקרינה

גם בלי רשלנות באבחון, התביעה יכולה להתנצח עם מלאכת הטיפול. נניח אם הרופא לא תכנן נכון את ממדי השדה בקרינה והזיק לאיבר בריא סמוך, כשהוא לא היה אמור להזיק.

טעות בביופסיה

אם הגידול נדיר או אם הדו”ח הפתולוגי מתאר ממצא כ”לא-אופייני”, או כשקיים קושי להגיע לאבחנה, תיתכן טעות בפענוח או טעות בביופסיה. בית החולים יטען כי הטענה לרשלנות היא חכמה שבדיעבד אבל הפסיקה קובעת שאם הרופאים חלוקים בדעותיהם עליהם לעדכן את המטופל שקיימת ביניהם מחלוקת. כך יכול הוא בעצמו לחקור ולגלות, אולי אפילו לפנות לרופא מעבר לים. 

סרטן שחזר

רשלנות יכולה להיות גם בשלב שאחרי הריפוי, עם חזרה של הגידול. רופא רשלן הוא זה למשל שלא בודק את מצב בלוטות הלימפה בבית השחי אחרי סרטן שד.

סכומים

הסכומים משתנים מתיק לתיק. כמובן שהמשתנה החשוב ביותר הוא הגיל. ככל שצעירים יותר הסכומים גבוהים יותר כי קיצור תוחלת החיים ארוך יותר. מעבר לכך תהא תלויה במשך ההחלמה, אגרסיביות הטיפול, במשך קיצור תוחלת החיים או בנכות הרפואית שנותרה וביכולת לחזור למעגל העבודה. גם בשאלה אלו נזקים רפואיים נגרמו והתווספו בשל האיחור או בשל הטיפול.

5/5
דילוג לתוכן