• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

רשלנות באיבחון סרטןמה מעניין את ביהמ״ש?

רשלנות באבחון סרטן הזינה מס׳ לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית. לא מספיק להוכיח שהאבחון מאוחר ויש לענות על שתי שאלות קריטיות להליך:

א. האם האיחור באבחון החמיר את הנזק, או תרם להידרדרות?
ב. האם האיחור גרם לקיצור תוחלת חיים או לנכות או שינה את אופי הטיפול שהיה מתוכנן אלמלא האיחור, או את מס’ ההקרנות?

תלונות שלא נבדקות ואנמנזה רעה

סרטן שמתגלה רק בשלב 4 שהספיק בינתיים לשלוח גרורות דרך מחזור הדם הוא נורת אזהרה ראשונה לקיומה של רשלנות רפואית. אנו המשפטנים נבדוק התעלמות מתלונות בעטיה הגידול המשיך וגדל, שלח גרורות, לא הוסר, ונק’ האל חזור הוחמצה. 

תביעות כנגד תכנון לא נכון של שדה הקרינה

גם בלי רשלנות באבחון, התביעה יכולה להתנצח עם מלאכת הטיפול. נניח אם הרופא לא תכנן נכון את ממדי השדה בקרינה והזיק לאיבר בריא סמוך.

טעות בביופסיה

אם הגידול נדיר או אם הדו”ח הפתולוגי מתאר ממצא כ”לא-אופייני”, או כשקיים קושי להגיע לאבחנה, תיתכן טעות בפענוח או טעות בביופסיה. בית החולים יטען כי הטענה לרשלנות היא חכמה שבדיעבד אבל הפסיקה קובעת שאם הרופאים חלוקים בדעותיהם עליהם לעדכן את המטופל שקיימת ביניהם מחלוקת. כך יכול הוא בעצמו לחקור ולגלות, אולי אפילו לפנות לרופא מעבר לים. 

סרטן שחזר

רשלנות יכולה להיות גם בשלב שאחרי הריפוי, עם חזרה של הגידול. רופא רשלן הוא זה למשל שלא בודק את מצב בלוטות הלימפה בבית השחי אחרי סרטן שד.

סכומים

הסכומים משתנים מתיק לתיק. כמובן שהמשתנה החשוב ביותר הוא הגיל. ככל שצעירים יותר הסכומים גבוהים יותר כי קיצור תוחלת החיים ארוך יותר. מעבר לכך תהא תלויה במשך ההחלמה, אגרסיביות הטיפול, במשך קיצור תוחלת החיים או בנכות הרפואית שנותרה וביכולת לחזור למעגל העבודה. גם בשאלה אלו נזקים רפואיים נגרמו והתווספו בשל האיחור או בשל הטיפול.

סרטן

מה התובע יטען?

שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, שלא ניתן היה להקרינו או להסירו, והמטופל, במקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, מצא עצמו בסכנת מוות מוחשית.

מה קופת החולים תטען?

שלא ניתן היה לאתר קיומו של תהליך סרטני. ממילא, בהתחשב בסוג הסרטן האלים, שבו מדובר - לא היו סיכויים לריפוי או שהם נמוכים ביותר.
פסק דין
דילוג לתוכן