• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

רשלנות באבחון דלקת קרום המוחדלקת קרום המח היא מחלה חריפה עם שיעור תמותה גבוה המגיע עד 10% בילדים ואבחונה המהיר מציל חיים. מכאן שרשלנות באבחון דלקת קרום המוח עלולה להשפיע השפעה מרחיקת לכת. 

מותה של בת 5 מדלקת קרום המח לאחר שביקרה במוקד רפואי

בת.א. 1222/03 נדון מקרה מצער של ילדה בת 5 שהובאה תחילה למוקד רפואי עם חום ופריחה. הרופא הסיק שמדובר בוירוס, ובנתיחה שלאחר המוות נקבע כי מותה נגרם מדלקת קרום המוח שמקורה בסטרפטוקוקוס (מנינגיטיס). זיהומולוג מטעם המשפחה הסביר כי הרופא במועד התעלם מהופעת כתמים אדומים על העור האופיינית לדלקת קרום המח ובית המשפט קיבל זאת. 

הרפס אנצפליטיס כשבתי החולים לא טיפלו בזמן

הרפס אנצפליטיס היא סוג אחר של דלקת קרום המח. היא ממקור ויראלי, של הרפס, וסימניה דומים לאלו של שפעת וכוללים חום גבוה, אי שקט וחוסר תיאבון. בגלל ה”טריקיות” של המחלה היא בסיס לתביעות רשלנות רפואית.

בעוד ששפעת דורשת הקלה סימפטומטית, חשד להרפס אנצפליתיס, דורש טיפול תרופתי. למעשה, נדרש עירוי ורידי עוד לפני קבלת התוצאות הסופיות של הבדיקות. 

במצבים בהם בתי חולים לא טיפלו בזמן בהרפס אנצפלטיס נגרמו סיבוכים חמורים כמו שיתוק וחולשת שרירים, איבוד זכרון ואפילו מוות.

דלקת קרום המח

מדוע נשים עם הרפס יעדיפו ניתוח קיסרי?

מוכרת גם פרקטיקה של ניתוח קיסרי אצל נשים בהיריון עם הרפס. אלה יועדפו לניתוח קיסרי כדי שלא לחשוף את העובר לווירוס בתעלת הלידה. החשיפה עלולה לגרום לאנצפליטיס. מוכרים גם מקרים של הידבקות לאחר ברית. אם שמגיעה למיון עם תינוק בן מספר ימים, לאחר ברית, עם חום גבוה ופרכוסים הוא מקרה מוכר אחר.

דילוג לתוכן