אנצפליטיס

הרפס אנצפליטיס היא סוג של דלקת קרום המח. דלקת קרום המח היא מחלה חריפה עם שיעור תמותה גבוה המגיע עד 10% בילדים. אבחונה המהיר מציל חיים. רשלנות באבחון דלקת קרום המוח עלולה להיות בעלת השפעה מרחיקת לכת. 

מותה של בת 5 מדלקת קרום המח לאחר שביקרה במוקד רפואי

בת.א. 1222/03 נדון מקרה מצער של ילדה בת 5 שהגיעה תחילה למוקד רפואי עם חום ופריחה. הרופא הסיק שמדובר בוירוס. בנתיחה שלאחר המוות נקבע כי מותה נגרם מדלקת קרום המוח שמקורה בסטרפטוקוקוס (מנינגיטיס). זיהומולוג מטעם המשפחה הסביר כי הרופא במועד התעלם מהופעת כתמים אדומים על העור. לדבר חשיבות יתירה כי הכתמים אופייניים לדלקת קרום המח. 

אבחנה שגויה בבית החולים

גם כהשמטופל מגיע לבתי חולים לא בטוח שהאבחנה תהא נכונה. אם טמ׳ הגוף ממשיכה לעלות כי מטפלים רק באקמול ובנוזלים, בלי טיפול של אנטיביוטיקה, הכיוון הוא הרסני.  

הרפס אנצפליטיס כשבתי החולים לא טיפלו בזמן

אנצפליטיס היא דלקת קרום המח ממקור ויראלי, של הרפס, וסימניה דומים לאלו של שפעת וכוללים חום גבוה, אי שקט וחוסר תיאבון. בגלל ה”טריקיות” של המחלה היא בסיס לתביעות רשלנות רפואית.

בעוד ששפעת דורשת הקלה סימפטומטית, חשד להרפס אנצפליטיס, דורש טיפול תרופתי. למעשה, נדרש עירוי ורידי עוד לפני קבלת התוצאות הסופיות של הבדיקות. 

במצבים בהם בתי חולים לא טיפלו בזמן בהרפס אנצפלטיס נגרמו סיבוכים חמורים כמו שיתוק וחולשת שרירים, איבוד זכרון ואפילו מוות.

טיפול נכון באנצפליטיס

הרופאים ישאפו להדמיית המוח, ניקור מותני, בדיקות דם, ואולי גם בדיקת EEG לאיתור הפרעה חשמלית ברקמת המוח. הטיפול כולל החלפת פלסמה – תהליך של סינון דם כדי להוציא את הנוגדנים שפועלים ב”טעות” כנגד הגוף. 

אנצפליטיס
5/5
דילוג לתוכן