רשלנות באבחון דלקת קרום המוח עלולה להשפיע השפעה מרחיקת לכת. דלקת קרום המח היא מחלה חריפה עם שיעור תמותה גבוה המגיע עד 10% בילדים ואבחונה המהיר מציל חיים. 

רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המח

דלקת קרום המח ממקור חיידקי

רשלנות באבחון דלקת קרום המוח הייתה מושא פסק דינו של השופט שנהב מבית משפט השלום בהרצליה (ת.א. 1222/03). שם למעשה הותוו כללים לקביעת רשלנות באבחון דלקת קרום המח. מדובר היה במותה של ילדה בת 5 שהובאה תחילה למוקד רפואי עם חום. הרופא הסיק שמדובר בוירוס, ובנתיחה שלאחר המוות נקבע כי מותה נגרם מדלקת קרום המוח שמקורה בסטרפטוקוקוס (מנינגיטיס).

טענות המשפחה

המשפחה הגישה תביעת רשלנות ותמכה טענותיה בחוות דעת של זיהומולוג. הוא הסביר כי סימני המחלה כוללים מלבד הקאות, חום, כאבי ראש והפרעה בהתנהגות גם הופעת כתמים אדומים על העור.

מקרה אבן בוחן - ת.א. 1222/03

ביהמ״ש אימץ את קביעותיו וקבע כי רופא המשפחה חייב היה להיות בעל מקדם חשד גבוה, וכי היה להפנות את הילדה במהירות להמשך בירור וטיפול בבי"ח. בין אם מדובר היה בדלקת קרום המח ובין אם מדובר היה בכל מחלה זיהומית אחרת המתפתחת במהירות גם ללא סימנים מנינגיאלים. זאת שכן חום גבוה, כאבי שרירים וחוסר ערנות הנם סימנים האופייניים למחלה קשה שיכולה להתפתח במהירות לאלח דם.
התביעה התקבלה

הרפס אנצפליטיס

דלקת קרום המח ממקור ויראלי

הרפס אנצפליטיס היא סוג אחר של דלקת קרום המח. היא ממקור ויראלי, של הרפס, וסימניה דומים לאלו של שפעת וכוללים חום גבוה, אי שקט וחוסר תיאבון. בגלל ה"טריקיות" של המחלה היא מוכרת בקרב עורכי דין המתמחים ברשלנות רפואית.

בעוד ששפעת דורשת הקלה סימפטומטית וטיפול תומך, חשד להרפס אנצפליתיס, דורש טיפול תרופתי. למעשה, נדרש עירוי ורידי עוד לפני קבלת התוצאות הסופיות של הבדיקות. 

במצבים בהם בתי חולים לא טיפלו בזמן בהרפס אנצפלטיס נגרמו סיבוכים חמורים כמו שיתוק וחולשת שרירים, איבוד זכרון ואפילו מוות.

הרפס תינוקות

מוכרת גם פרקטיקה של ניתוח קיסרי אצל נשים בהיריון עם הרפס. אלה יועדפו לניתוח קיסרי כדי שלא לחשוף את העובר לווירוס בתעלת הלידה. החשיפה עלולה לגרום לאנצפליטיס. מוכרים גם מקרים של הידבקות לאחר ברית. אם שמגיעה למיון עם תינוק בן מספר ימים, לאחר ברית, עם חום גבוה ופרכוסים הוא מקרה מוכר אחר.

רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המח

רשלנות באבחון דלקת קרום המוח

אורן בושרי, עו"ד
No votes yet.
Please wait...