• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

רשלנות באבחון גידול מחהסימן הכי שכיח לגידול מח, הוא כאב ראש: בעיה לכשעצמה בהתחשב בעובדה שזהו סימפטום מוכר ונפוץ גם ללא תהליך גידולי. כאבי ראש אופייניים לגידול הם אלה המופיעים בבוקר, כאשר החולה מתעורר “עם זה” או “בגלל זה” כאשר מוקד הכאב פרונטאלי, ממש במצח, כאשר הוא מלווה בבחילות או הקאות בבוקר וכאשר הכאב נמשך לאחרי כן. גם הטיית ראש, פזילה, הקאות ועוד. המאפיינים הללו מוכרים לרופאים והתעלמות מהם לאורך זמן תוביל לתביעה משום רשלנות באבחון.

כשהרופא מתעלם מתלונות

בגלל לחץ תוך גולגולתי שיוצר הגידול יימצאו סימנים. רופא המשפחה, רופא הילדים, נוירולוג או רופא עיניים צריכים לחשוב בכיוון של גידול על פי התלונות. אז להפנות לבדיקת ניקור מותני המגלה את מידת הלחץ התוך גולגולתי אשר תציף חשד ממשי יותר לגידול.

היעדר אבחנה (וטיפול), כשנק’ האל חזור הוחמצה, כשהגידול כבר לא בר טיפול, תצמיח כנראה עילה לתביעה.

חוות דעת

נפנה לאונקולוג או לנוירוכירורג בכדי לבל ממנו חוות הדעת. הן לעניין היכולת לאבחן מוקדם והן ביחס לסיכויי ההחלמה לו היה הגידול מאובחן נכונה. 

אפנדימומה

לכל גידול סימנים משלו. אפנדימומה עלולה ליצור חוסר יציבות בהליכה, קשיי קואורדינציה, ואצל תינוקות – היקף ראש גדול. אבחון יגרור ניתוח שיכלול בדיקה מיקרוסקופית, ואולי גם הקרנות וכימותרפיה. משום סיכויי ההחלמה הטובים, באבחון מאוחר, הגידול מהווה בסיס לתביעה.    

המינגיומה

המינגיומה אינה אלימה אבל יש לה נטייה לגדול אצל צעירים. ניתוח, בהנחה שהמיקום מאפשר יביא לריפוי.  הקרנות יינתנו במקרים בהם הגידול לא נגיש או אם אובחן באיחור.

מודולובלסטומה

גידול זה מאד ממאיר והוא נוטה להופיע יותר בילדים. סימנים ראשונים כוללים הקאות, כאבי ראש, ממצאים תוך עינים ונוירולוגים ובלא טיפול, מופיע מוות תוך מספר חודשים. משום אלימות הגידול והיכולת לאבחן מוקדם, הגידול הוא מושא של תביעות רשלנות רפואית.

אסטרוציטומה

גם אסטרוציטומה אם אובחנה כשצריך היה לאבחן ניתנת להסרה במלואה. בדרגה 2 לא ניתן להסיר לחלוטין את הגידול. באסטרוציטומה דרגה 4 (גליובלסטומה מולטיפורמה, GBM) כבר סיכויי ההישרדות נמוכים מאוד. 

גרורות

הסוגים שתוארו לעיל הם ראשונים. אם הגידול התוך מוחי הוא למעשה גרורה, כלומר גידול שניוני, הרי שמדובר בנורת אזהרה ראשונה לקיומה של רשלנות רפואית לאיחור באבחון גידול במקום אחר. 

דילוג לתוכן