קרע במיניסקוס

ההשלכה התפקודית של קרע במיניסקוס

קרע במיניסקוס: אחוזי נכות גם בלי מגבלה

ייחודו של קרע במיניסקוס מבחינת אחוזי הנכות בכך הוא שמקנה נכות גם בלי מגבלה. 10% אחוזי נכות מעצם קיומו, גם בלי ליקוי תפקודי נילווה או הגבלה בתנועות הברך. כלומר אדם עם קרע במיניסקוס יכול לרוץ מרתון ולהיות בעל נכות. אם קיימת בנוסף גם הגבלה בתנועות הברך, הנכות עשויה להיות גבוהה יותר, אבל 10% הם המינימום.

קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס

האם ניתוח קרע במיניסקוס גורם לאבד את אחוזי הנכות?

הבעיה היא שתקנות הביטוח הלאומי ישנות. הן קובעות שאם בוצע ניתוח להוצאת המיניסקוס הנכות אובדת. התקנות הן משנת 1964, עוד בטרם הכירו בחשיבות המיניסקוס בייצוב הברך. רבים מהרופאים ההגונים נוטים להתעלם מהסעיף ולהעניק 10%, אבל לא תמיד מולנו רופא הגון. דחיית הניתוח לא תמיד אפשרית.

השתלת מיניסקוס

השתלת מיניסקוס מלאכותי כבר נעשית (ראו ראיון בנושא אצל פרופ׳ קרסו). לכן כדאי ל״הוציא״ מהמומחה שימונה אמירה ביחס להתאמה לניתוח החדש. אחרי כן לדרוש בתביעה את העלות הכספית הכרוכה בניתוח פרטי שאינו בסל הבריאות. את המניסקוס משתילים במרווח בין שתי העצמות, והוא נע יחד עם המפרק. הוא לא נדחה על ידי הגוף ומונע את השחיקה של הסחוס.  

קרע הוריזונטלי בקרן האחורית​

בא לתאר את הכיוון האופקי של הקרע מאחור. 

״חשד לנזק מניסקיאלי״: ספק קרע במיניסקוס

חשד לנזק מניסקיאלי דורש אמ אר איי. צילום רנטגן לא מדגים מניסקוס. MRI גם ידגים פציעות נוספות בברך שמלוות פעמים רבות קרע ושרנטגן לא. למשל, נזק לסחוס או קרעים ברצועה הצולבת. 

קרע מדיאלי במניסקוס

אספקת הדם מגיעה מחלקים חיצונים. קרע חיצוני יכול להחלים וניתן לתפור. לעומתם קרעים רדיאליים קשה לתפור וקרעים באמצע ולכן הרופא ישאף לכרות את המיניקוס. קרעים גדולים במיוחד מקצה לקצה יכולים להפוך לקרע ידית דלי.  

כשביטוח לאומי טוען שהקרע במיניסקוס הוא ניווני

קרע ידית דלי
קרע ידית דלי

קרע ידית דלי

נקרא כך כי העצם מושכת את המיניסקוס כלפי מעלה (כמו קשת ידית דלי) וגורמת לקריעתה. חלק מהמניסקוס הקרוע נע מצירו ומתקפל - דבר העלול להוביל לנפיחות וכאבים ולהגבלה משמעותית ביישור הברך. קרע ידית דלי תמיד דורש ניתוח מכמה סיבות. גם כי הוא לא נרפא מעצמו וגם כי החלק הקרוע הפנימי יכול להתהפך קדימה ואחורה כמו ידית דלי. את מרבית הקרעים האורכיים האופקיים, ארוכי השנים או הניוונים - אלה הנגרמים על ידי בלאי של שנים - אי אפשר לתקן. אצל אלה כנראו יסירו את המניסקוס. 

5/5
דילוג לתוכן