• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

קיבוע עמוד שדרהאחוזי נכות

אחוזי נכות כנגד קיבוע עמוד שדרה מוגדרים בסעיף 37 לתקנות.

הם משתנים לפי מיקום: צוואר, גב עליון צוואר ומותן (גב תחתון). נכויות גב עליון נמוכות בהשוואה לצוואר וגב תחתון. בקיבוע יותר מחוליה אחת רופאים מסוימים נוטים לראות סיבה להגדיל את הנכות.

הגבלה בתנועות

הקביעה היא גם תלויית הגבלה בתנועות. מבחינת הנפגע, הסתמכות על עצם הקיבוע עצמו מהווה רק נתיב אחד. נתיב אחר מאפשר לטעון להגבלה בתנועות עמוד השדרה ולדרוש אחוזי נכות על בסיס ההגבלה הזו.
מהי הגבלה בתנועות? בדיקה שהיא משחק של זוויות והטיות במעלות.

קיבוע עמוד שדרה צווארי

אחוזי נכות אחר כנגד קיבוע עמוד שדרה צווארי (חוליות המתחילות באות c) מוגדרים בסעיף 37 לתקנות: קיבוע שהותיר זווית נוחה מקנה 30% נכות וזווית שאינה נוחה, נכות של 50%.

קיבוע עמוד שדרה גבי

השוואה בין הנכויות המתייחסות לצוואר ולגב עליון מראה שוני בולט לטובת הצוואר: קיבוע עמוד השדרה הגבי (חוליות המתחילות באות D) יקנה 10% נכות בזווית נוחה ו-30% בלבד ב״זווית שאינה נוחה״.

קיבוע עמוד שדרה מותני

גם ביחס לקיבוע עמוד שדרה מותני קיימת העדפה למותני (דהיינו חוליות L) על פני הגבי. קיבוע עמוד השדרה המתני במצב נוח יעניק 30%, במצב בלתי נוח 40% ובמצב של דפורמציה (עיוות) קשה עם הפרעה בולטת ביציבה 50%.

נכות זמנית

נכות זמנית, קרי אחוזי נכות עד להתגבשות הנזק, בדר״כ שנה, נקבעת לפי חומרת הניתוח ולפי מידת ההחלמה. יש לטעון בפני הגורם הקובע לסיבות רבות לנכות זמנית גבוהה של 100%. בדר״כ:

  • בגלל הצורך בלבישת מחוך לקיבוע.
  • בגלל הצורך בהגבלת פעילות עד איחוי מלא של החוליות.
  • בגלל האיסור הרפואי על כיפוף או סיבוב הגב בחודשים הראשונים לאחר הניתוח, ועל פעילות ספורט בחצי שנה עד השנה הראשונה שלאחר הניתוח.
קיבוע
דילוג לתוכן