פיצוי בתביעות נזיקין

ביהמ״ש יחשב פיצוי בתביעות נזיקין בשונה מנפגע לנפגע. זאת לפי פרמטרים של שכר, נכות, תק׳ אי כושר, הוצאות רפואיות, ותלות בעזרת הזולת. לפי ראשי נזק הבאים:

כאב וסבל

הסכום עבור ״כאב וסבל״ תלוי במהות הפגיעה, בנכות, בגיל, ובמס’ ימי אשפוז. אם אין נכות, מתייחסים בעיקר למס’ טיפולי הפיזיותרפיה ולמס’ ימי המחלה ובניגוד לתאונות דרכים הסכום אינו מוגבל לפי נוסחה. 

תביעות נזיקין

תשלום ימי מחלה

תשלום ימי מחלה יחושב לפי הפער בתלושי השכר. אם השכר שולם על חשבון ימי המחלה ישולם חלק יחסי של שרבע עד שליש. עצמאיים יצביעו על דוחות מע”מ חודשיים ודוחות מס שנתיים. 

עקרונות פיצוי בתביעות נזיקין

ריחוק הנזק

התובע יהא זכאי לפיצוי רק של נזק מיידי, ישיר וראשוני ולא נזק עקיף. אם אהובה מעדה ברחוב, עברה ניתוח, ונעה בתה התייצבה לידה בבית החולים שתיהן יפוצו. אבל לא אם כתוצאה מכל הסיפור בעלה של נעה שקע בחובות. הוא לא יפוצה. 

עקרון הגולגולת הדקה

עקרון הגולגולת הדקה טוב לנפגעים עם רקע רפואי קודם. למשל תובע עם הסתיידות כלי הדם שעובר תקיפה קלה ומת. כדי  שהתוקף לא יוכל לומר ״אה, לא ידעתי״ ולהרחיק את הנזק ממנו. יהיה עליו לשאת בתוצאות הנזק כולו אשר לו גרם.

חובת הקטנת הנזק

התובע בנזיקין צריך להקטין את נזקו על ידי פעולות סבירות אם ביכולתו לעשות. אחרת יקוזז חלק מהפיצוי. גם אם מדובר בניתוח שאכן יכול להקטין את הנכות. ובלבד שסבירות ההנחלטה שלא להתנתח לפי הסיכון של הניתוח סיכוייו ומידת הסבל. 

השבת המצב לקדמותו

השבת המצב לקדמותו היא עקרון העל לפיצוי בתביעות נזיקין.  העקרון מבטיח להעמיד את הניזוק בדיוק באותו מצב שבו היה הוא נתון אלמלא הנזק. 

חישוב הפסדי שכר בעתיד

התוצאה מתקבלת ממכפלת אחוזי הנכות בהכנסה ובשנים עד הפרישה. כמובן שכסף של העתיד אינו שווה לכסף של הווה ולכן מכפילים את הסכום גם במקדם היוון, נתון שנשלף מתוך טבלאות היוון. לתוצאה מוסיפים 12.5% בגין הפסדי פנסיה. 

עלות מטפל

ניתן לקבל החזר על תשלומים שהועברו לעוזר/ת הבית. כל נפגע לפי העזרה שהוא צריך. לפי הזמן שבו הוא מוגדר זקוק לעזרת הזולת. כשהנכות היא מלאה, והתלות במטפל סיעודי היא מוחלטת, נקבע בפס”ד אקסלרוד רף של 13,500 ש”ח לחודש.

הוצאות לפי קבלות

הוצאות רפואיות משולמות כולן על ידי חב’ הביטוח. עדיף לשלם למד”א ישירות ולהציג קבלה להחזר. הוצאות רפואיות כמו קנאביס שלא בסל הבריאות יהוונו ויחושבו בהתאם.  

5/5
דילוג לתוכן