פיצויים לאחר תאונת דרכיםפיצויים לאחר תאונת דרכים תלויים במהות הפגיעה ובהפסדי השכר. אם הפגיעה מהותית ייקבעו אחוזי נכות אחר בדיקה ע"י מומחה רפואי בתחום האורטופדי, הנוירולוגי וכיו"ב. על סמך חוות דעתו, התשובות לשאלות ההבהרה שימסור או התשובות בחקירה נגדית, ייפסקו פיצויים. החישוב יתבצע לפי ראשי נזק הבאים:

נזק גופני

הבדיקה בבית חולים לא תמיד מעמיקה. בהמשך בקופת החולים אם הכאב מתמשך כדאי לבקש הדמיה טובה יותר. אמ אר איי, מיפוי עצמות ואפילו US יוכלו לדמות נזק גופני במלואו לפני מו״מ מול חב׳ הביטוח.

כאב וסבל

כאן הסכום התלוי במהות הפגיעה, בנכות, בגיל, ובמס' ימי אשפוז. אם אין נכות, מתייחסים בעיקר למס' טיפולי הפיזיותרפיה ולמס' ימי המחלה. 

תאונה בהריון צריכה לזכות בפיצוי מקסימלי ביחס למי שאין לו נכות. גם שברים בצלעות שלא מותירים נכות יביאו לפיצוי מירבי. מדובר בשני המקרים, בסך של כ-20,000 ש"ח. אשה בהריון תאושפז בדר"כ ועצם השהייה משך לילה מצדיקה פיצוי שכזה. 

תשלום ימי מחלה

תשלום ימי מחלה בגין תאונת דרכים יבוצע כנגד הצגה של תלושי השכר אישור מהמעביד ואישור מחלה. עצמאיים יצביעו על דוחות מע"מ חודשיים ודוחות מס שנתיים. חב' הביטוח תבקש לערוך מכפלה של המשכורת באחוז הנכות הזמנית, גם אם הנפגע לא חזר לעבודה אך ביהמ"ש העליון כבר הכריע במחלוקת דומה בעבר לטובת הנפגע בפס"ד 8267/06 מוטי לאלו נ' קרנית. 

בתאונה בדרך לעבודה תובעים את המוסד לביטוח לאומי וגם את חברת הביטוח. לא הגיוני "לחלוב" את ימי המחלה ולכן פונים לביטוח לאומי. ביטוח לאומי יפצה די מהר. מצד שני, קביעה של הועדה במוסד לביטוח לאומי תחייב גם בבית המשפט בתביעה מול חברת הביטוח. מה רע בכך? הוועדות בביטוח לאומי מחמירות מדי. במיוחד בחבלות עמוד שדרה. לכן כדאי להתייעץ בכל מקרה ביחס לתזמון – את מי תובעים קודם. 

חישוב הפסדי שכר בעתיד

התוצאה מתקבלת ממכפלת אחוזי הנכות בגובה ההכנסה החודשית (ואצל קטין, לפי השכר הממוצע במשק) ובמספר השנים עד הפרישה. אצל קטינים, לפי השכר הממוצע במשק, מי שנפגע בהיותו סטודנט לפי שכר של המקצוע המיועד. לתוצאה מוסיפים 12.5% בגין הפסדי פנסיה. גיל הפרישה משתנה. אצל עצמאים נוטה ביהמ״ש לערוך את החישוב עד גיל 70.

עלות מטפל/ מנקה

מטפל סיעודי עולה כסף וכאן כאן בהחזר הוצאות עבור עזרה בעבודות משק הבית, מקלחת, הלבשה, ניקיון ובישול. אפילו כשאין צורך סיעודי מלא, ניתן לקבל החזר על תשלומים שהועברו לעוזר/ת הבית. אם התובע/ת רווק/ה לא ניתן להיעזר בבני משפחה ויש לכך משמעות. בפגיעה בידיים אנו טוענים למשלוחים מרובים יותר ומשלוחים גוררים הוצאה חודשית קבועה. בת.א. 12252-11-09 בלונשטיין נ אבנט, תובעת מבוגרת עם כ-19% נכות קיבלה 350,000 ש"ח. בת.א. 22672-10-14 צ.א נגד הפניקס ואח' – לאדם בן 53, עם נכות של 20% אורטופדית על הגבלה בקרסול ו- 5% נפשי, ביהמ"ש פסק 50,000 ש״ח גלובאלי על הוצאות ו-100,000 שח על עזרת צד ג. בת.א. 34006-03-11 שלופה נ עיריית נצרת, לבן 91 עם 20% נכות נפסק החזר של 90,000 שח. כשהנכות היא מלאה, והתלות במטפל סיעודי היא מוחלטת, נקבע בפס"ד אקסלרוד רף של 13,500 ש"ח לחודש.

הוצאות לפי קבלות

הוצאות רפואיות משולמות כולן על ידי חב' הביטוח. עדיף לשלם למד"א ישירות ולהציג קבלה להחזר. הוצאות רפואיות כמו טיפולים, עזרים כמו מדרסים, תרופות ואשפוזים שלא בסל הבריאות.כשהנכות היא קשה יהיו הוצאות של התאמת דיור, הרחבת פתחים לניידות עם כסא גלגלים בתוך הבית, הוצאות הפעלת מזגנים לוויסות טמפ' אצל נפגעי חוט שדרה למשל. וכן טיטולים כביסה וייבוש בנפגעים עם אי שליטה על סוגרים. הוצאות נסיעה להן יזדקק הנפגע לשם ביקור אצל רופאים בכל ימי חייו יוכרו. יש לדרוש גם את עלות התאמת רכב. 

צלקות מתאונת דרכים

צלקות מתאונת דרכים יגררו דרישה להחזר הוצאות מייקאפ ומסירי איפור. אין מדובר בסכום זעום כי את ההוצאה החודשית הקבועה מכפילים בחודשים ובשנים שנותרו לחיות והסכום מרקיע. ניתן לדרוש גם הוצאות ביגוד ארוך יותר, הוצאות איפור ולימוד איפור. אם הצלקת מרתיעה ניתן לטעון לפגיעה בחזות החיצונית שהיא כרטיס הביקור של כל אדם. 

כמה זמן יחלוף עד השגת כספי הפיצויים?

בדר"כ המומחה ימונה תוך 3-5 חודשים מהגשת התביעה, הבדיקה תיערך תוך 30-60 יום וחוות הדעת תצא, אם שולמה, תוך חודש חודשיים לאחר מכן. המומחה יעריך את הנכות ויפרט לביהמ"ש את התפקודיות, ואת הצרכים רפואיים. ניתן לשלוח לו שאלות הבהרה או לחקור אותו בבימ"ש. תשובות הבהרה יינתנו בדר"כ תוך חודש ולשם חקירה נמתין כבר מס' חודשים. כמובן שבמו"מ תביעה יכולה להסתיים תוך מס' שבועות. 

פיצויים לאחר תאונת דרכים
דילוג לתוכן