פיצויים לאחר תאונת דרכים

נזק גופני

בנזק גופני מהותי ייקבעו אחוזי נכות. או ע״י מומחה שימונה מטעם ביהמ״ש, או ע״י ועדה של ביטוח לאומי אם מדובר בתאונת דרכים בעבודה. 

אחוזי נכות: אימתי לחשוש מקביעה של ועדה של ביטוח לאומי?

הנוסחה לחישוב ״כאב וסבל״

חלק מהסכום שייפסק מחושב לפי נוסחה קבועה לשם אומדן של ״כאב וסבל״. הסכום המתקבל תלוי במהות הפגיעה, בנכות, בגיל, ובמס’ ימי האשפוז. הנוסחה היא זו: [מס׳ לילות האשפוז כפול 0.002 כפול 180,000 ש״ח] + [אחוזי נכות צמיתה כפול 180,000 ש״ח] בניכוי אחוז לכל שנה מעבר לגיל 30. הכל, בצירוף ריבית והצמדה.

תשלום ימי מחלה: האם כדאי ״לחלוב״ את ימי המחלה?

***בתאונת עבודה לא כדאי “לחלוב” את ימי המחלה ולכן פונים לביטוח לאומי. חב׳ הביטוח תשלים את מה שביטוח לאומי לא משלם.

הוצאות לפי קבלות

הוצאות רפואיות משולמות כולן על ידי חב’ הביטוח. עדיף לשלם למד”א ישירות ולהציג קבלה להחזר. הוצאות רפואיות כמו טיפולים, עזרים כמו מדרסים, תרופות ואשפוזים שלא בסל הבריאות. כשהנכות היא קשה יהיו הוצאות של התאמת דיור, הרחבת פתחים לניידות עם כסא גלגלים בתוך הבית, הוצאות הפעלת מזגנים לוויסות טמפ’ אצל נפגעי חוט שדרה למשל. וכן טיטולים כביסה וייבוש בנפגעים עם אי שליטה על סוגרים. הוצאות נסיעה להן יזדקק הנפגע לשם ביקור אצל רופאים בכל ימי חייו יוכרו. יש לדרוש גם את עלות התאמת רכב. 

חישוב הפסדי שכר בעתיד: מדוע חשוב לנסות להוכיח שיפור עתידי אפשרי במשכורת?

התוצאה מתקבלת ממכפלת אחוזי הנכות בגובה ההכנסה החודשית (ואצל קטין, לפי השכר הממוצע במשק) ובמספר השנים עד הפרישה. אצל קטינים, לפי השכר הממוצע במשק. מי שנפגע בהיותו סטודנט לפי שכר של המקצוע המיועד. לתוצאה מוסיפים 12.5% בגין הפסדי פנסיה. גיל הפרישה משתנה. אצל עצמאים נוטה ביהמ״ש לערוך את החישוב עד גיל 70. חשוב לנסות להוכיח שיפור עתידי אפשרי במשכורת כי אז ביהמ״ש, אם ישוכנע יחשב לפי השכר המשופר. 

צלקות מתאונת דרכים: האם אפשר לקבל החזר על מייקאפ לכל החיים?

צלקות מתאונת דרכים תגרורנה דרישה להחזר הוצאות מייקאפ ומסירי איפור. אין מדובר בסכום זעום כי את ההוצאה החודשית הקבועה מכפילים בחודשים ובשנים שנותרו לחיות והסכום מרקיע. ניתן לדרוש גם הוצאות ביגוד ארוך יותר, הוצאות איפור ולימוד איפור. אם הצלקת מרתיעה ניתן לטעון לפגיעה בחזות החיצונית שהיא כרטיס הביקור של כל אדם. 

בפס”ד בישיץ נפסקו עבור כאב וסבל בגין צלקת קטנה בסנטר 40,000 ש”ח; וסך דומה בתיק 13-03-32954 לדני נ’ קופת חולים כללית, בגין ניתוח אסתטי להרחקת נגע עורי באזור הכתף, שהשאיר אחריו צלקת גדולה מהנגע המקורי. לעומת ומעל לשני אלה נפסקו סך של 170,000 ש”ח בתיק 22500/11-08 (פלונית נ’ בית חולים וולפסון) בגין צלקת בעכוז שנגרמה בעקבות כוויה במהלך פרוצדורה רפואית.

פיצויים לאחר תאונת דרכים

עלות מטפל/ מנקה: מדוע לא כדאי להעסיק עזרת צד ג׳ ב״שחור״?

מטפל סיעודי עולה כסף וכאן כאן בהחזר הוצאות עבור עזרה בעבודות משק הבית, מקלחת, הלבשה, ניקיון ובישול. אפילו כשאין צורך סיעודי מלא, ניתן לקבל החזר על תשלומים שהועברו לעוזר/ת הבית. אם התובע/ת רווק/ה לא ניתן להיעזר בבני משפחה ויש לכך משמעות. בפגיעה בידיים אנו טוענים למשלוחים מרובים יותר ומשלוחים גוררים הוצאה חודשית קבועה. מטפל או עוזרת בית ב״שחור״ לא תאפשר הוכחה של קבלת עזרה. 

בת.א. 12252-11-09 בלונשטיין נ אבנט, תובעת מבוגרת עם כ-19% נכות קיבלה 350,000 ש”ח. בת.א. 22672-10-14 צ.א נגד הפניקס – לאדם בן 53, עם נכות של 20% אורטופדית (הגבלה בקרסול) ו- 5% נפשי, ביהמ”ש פסק 50,000 ש״ח גלובאלי על הוצאות ו-100,000 שח על עזרת צד ג. בת.א. 34006-03-11 שלופה נ עיריית נצרת, לבן 91 עם 20% נכות נפסק החזר של 90,000 שח. כשהנכות היא מלאה, והתלות במטפל סיעודי היא מוחלטת, נקבע בפס”ד אקסלרוד רף של 13,500 ש”ח לחודש.

כמה זמן יחלוף עד השגת כספי הפיצויים?

בדר”כ המומחה ימונה תוך 3-5 חודשים מהגשת התביעה, הבדיקה תיערך תוך 30-60 יום וחוות הדעת תצא, אם שולמה, תוך חודש חודשיים לאחר מכן. המומחה יעריך את הנכות ויפרט לביהמ”ש את התפקודיות החסרה ואת הצרכים רפואיים. ניתן לשלוח לו שאלות הבהרה או לחקור אותו בבימ”ש. תשובות הבהרה יינתנו בדר”כ תוך חודש ולשם חקירת המומחה נמתין מס’ חודשים. כמובן שבמו”מ מוקדם יותר התביעה יכולה להסתיים תוך מס’ שבועות. 

דילוג לתוכן
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4673

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4673

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110