פגיעה בעצב בניתוח

אימתי פגיעה בעצב בניתוח היא סיכון טבעי שמופיע בטופס ההסכמה ואימתי היא תולדה של רשלנות רפואית בניתוח

מה פגיעה בעצב עלולה לגרום?

פגיעה בעצב עלולה לגרום לשיתוק מוטורי (יכולת תנועה) או חושי (יכולת להרגיש תחושה), חולשת שרירים, אובדן תחושה או סתם עקצוצים. 

מדוע נגרמת פגיעה בעצב בניתוח?

הגורם לפגיעה בעצב משתנה. ראשית כי העצבים משנים תנוחות אנטומיות מחולה לחולה. השוני גורם למנתח לחתוך את העצב מבלי להבין זאת. שנית, ניתוחים כירורגיים עדינים משתבשים לפעמים. בגלל חיתוך בטעות ממחט, דחיסה, מתיחה, זרימת דם חסומה (איסכמיה), לחץ ממושך, או שימוש לא נכון בציוד רפואי. כמו סכין

מנגנון פגיעה מסוג לחץ מתמשך

אחד המנגנונים הידועים הינו לחץ מתמשך על העצב הגורם להפרעה באספקת הדם שלו. התופעה הזו מוכרת לכל אדם כשהוא “ננעל” בתנוחה לא טובה לזמן ממושך מבלי לשים לב, ואז הוא שם לב כי “נרדמה לו הרגל”.  תחושה לא נעימה של נימול וכאב המלווה בירידה ביכולת ההנעה של האבר ה”רדום”. העצב נתון ללחץ, וסובל מירידה באספקת החמצן. אדם עירני מתעורר מהכאב ומשנה את תנוחתו, אבל לא המורדם תחת ניתוח. 

מה תהא הטענה?

הטענה תהא שעל הצוות היה לבדוק את מנח הגוף בזמן הניתוח, את מנח הרגל מדי זמן, להניח כרית ולדאוג לשינוי תנוחה. בייחוד האח הסיעודי.

הנחיות משרד הבריאות

משרד הבריאות הוציא הנחיות מפורשות להשכבת החולה בתנוחה המתאימה לניתוח. הענין הוא כה קריטי עד כי האחריות הינה גם של המנתח, גם של המרדים וגם של האח. בנוסף, “תנוחת החולה והגנה על האברים צריכה להיות מתועדת בגליון החולה / גליון הרדמה”. הנחיות אלו תואמות את הספרות המקצועית בסיעוד כירורגי. בספר הלימוד הבסיסי בתחום מצוין במפורש כי ״באחריותו של האח הסיעודי לוודא כי אספקת הדם לכל אברי החולה מתנהלת כתקנה״ וכי ״אין החולה נשאר “בתנוחה מעוקמת awkward או באפן היוצר לחץ לא סביר על איבר״. 

מה אם ביה״ח יטען שהפגיעה בעצב איננה מהניתוח?

טענה שאנו חוזרים ושומעים היא שהפגיעה בעצב איננה מהניתוח. אז ראשית כדאי לבדוק את רישומי האחיות בתיק לגבי הערכת הכאב מצד המטופל ולקרא מה הן כתבו. שנית, ביהמ״ש בא לקראת המטופלים הללו. לביהמ״ש ידוע כי בעת ניתוח המטופל מורדם ולא יכול לאסוף ראיות ״בזירת התאונה״. אין עמו בחדר הניתוח אף אחד מבני המשפחה. ״להבדיל מ״תאונה״ במרחב הציבורי, שם תצלומים ממלאים תפקיד משמעותי בהוכחת רשלנות. לכן, בגלל חוסר השוויון הזה, במקרה של תיקו בראיות, מבחינת כמותן ודיותן, התובע יזכה בכל הקופה. 

אילו ניתוחים מהווים סיכון לפגיעה בעצב?

ניתוח בקע מסוכן לעצבים המפשעתיים ואברי המין. ניתוח להחלפת מפרק ברכיים, והחלפת מפרק ירך מוכרים כמסוכנים לפגיעה בעצבים ברגליים התחתונות. 

שיתוק בעצב הפרונאלי אחרי ניתוח החלפת מפרק ירך

שיתוק עצב פרונאלי מוכר כסיבוך של ניתוח החלפת מפרק הירך אצל מנתחים לא מנוסים. העצב הפרונאלי הפגוע, סעיף של העצב הסכיאטי, מהווה עדות לרשלנות. הלחץ ממושך נגרם בשל סיבוב פנימה של הירך עם כיפוף הברך. הניתוח עצמו מתארך, ואיש לא בודק את הרגל, ולא דואג לשינוי תנוחה.  

רגל שמוטה/ דרופ פוט / צניחת כף רגל

פגיעת דרופ פוט מוכרת אף היא כסיבוך. קרא כאן.   

פגיעה בעצב בניתוח

כדי לחזק את הראיות, כדאי לבדוק את התיק הרפואי. אם אין תיאור מלא שהעצב הסמוך למקום הניתוח אותר ובודד, ביהמ"ש ייטה לטובת התובע.

האם ניתן לתקן את העצב?

במקרים מסוימים ניתן לתקן את העצב (לנו לקוחות שעברו שחזורי עצבים ב״הדסה״). באחרים, הנזק הוא קבוע.

5/5