"נכנס בריא ויצא חולה"

פגיעה בעצב בניתוח לכשעצמה רומזת לרשלנות רפואית. הרי הלקוח נכנס לניתוח בריא ויצא חולה. מנגד בית החולים יטען כי מדובר בסיכון טבעי שמופיע בטופס ההסכמה. מה יחליט בהמ"ש? במקרה של תיקו בראיות, מבחינת כמותן ודיותן, בהחלט ייתכן והתובע יזכה בכל הקופה, רק בשל שנכנס לניתוח בריא ויצא חולה.

כיצד נוכיח שהפגיעה בעצב בניתוח מקורה ברשלנות?

כדי לחזק את הראיות, כדאי לבדוק את הרשומות הרפואיות המתעדות את הניתוח. אם בהן אין תיאור מלא שהעצב הסמוך אותר ובודד, ביהמ"ש ייטה לטובת התובע. 
היעדר רישום המתייחס לעצב הסמוך, אם אנו בוחנים את הפסיקה, עשוי להיות הקלף המנצח.

 

פגיעה בעצב הסכיאטי

מוכרת פגיעה בעצב הסכיאטי בניתוח החלפת מפרק ירך.

פגיעה בעצב הלרינגלי

בניתוחי קוארקטציה של האאורטה (מום לבבי) או בניתוחי בלוטת התריס עלולה להיגרם פגיעה בעצב הלרינגלי המעצבב את מיתרי הקול rec laryngeal. ההשלכה היא פגיעה במיתרי הקול עד כדי צרידות או אבדן הקול.

תסמונת הורנר

פגיעה בעצב בניתוח סימפטקטומיה, ניתוח כנגד הזעת יתר, מוכרת כתסמונת הורנר (Horner's syndrome) והיא כוללת צניחת עפעף וחוסר יכולת להזיע.

פגיעה בעצב הפנים

בניתוח בלוטות רוק, עלולה להיות פגיעה בעצב הפנים. פגיעה בעצב הפנים אף מוכרת אחר התקנת שתל בלסת בעקבות פעולת הקידוח באין תכנון מדויק. היא תגרום לאובדן תחושה מוחלט באזור הסנטר והשפה התחתונה.

היפוקלצמיה

קרה שמטופלת עברה ניתוח להסרת גידול סרטני בבלוטת התריס, במהלכו נפגעו כל בלוטות יותרת התריס. נגרמה לה היפוקלצמיה – ירידה קיצונית של רמת הסידן בדם. די בפגיעה באחת כדי לווסת את רמת הסידן בדם אך כשכל ארבע הבלוטות נפגעות, נגרמת היפוקלצמיה. בגיליון הניתוח נכתב שזוהה העצב החוזר והופרד מבלוטת התריס אולם לא נכתב דבר בנוגע לזיהוי הבלוטות ושימורן והתביעה התקבלה.

פגיעה בעצב בניתוח

פגיעה בעצב בניתוח

אורן בושרי, עו"ד

פגיעה בעצב באזור מרוחק

הפגיעה בעצב עלולה להיות באזור מרוחק בעקבות לחץ מתמשך על העצב הגורם להפרעה באספקת הדם. בדומה לאדם ש"ננעל" בתנוחה לא טובה לזמן ממושך ושם לב כי "נרדמה לו הרגל".  אדם עירני מתעורר מהכאב ומשנה את תנוחתו, אבל לא המורדם.

הטענה תהא שהתנוחה לא תנוחה מתאימה, ומשום שהניתוח עצמו התארך, היה על הצוות לבדוק את הרגל מדי זמן, ולדאוג  לשינוי תנוחה.

יש גם לטעון אז להתנהלות רעועה גם מצידו של האח הסיעודי. אשר גם עליו לוודא כי אספקת הדם לכל אברי המנותח תקינה בלי תנוחה עקומה היוצרת לחץ לא סביר.

קיים חוזר מבדק מבדק איכות של האגף להבטחת איכות של משרד הבריאות המתייחס לשכיבת התובע בתנוחה המתאימה לניתוח.   

No votes yet.
Please wait...