• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

פגיעה בעצב בניתוחפגיעה בעצב

פגיעה בעצב בניתוח לכשעצמה רומזת לרשלנות רפואית. הרי הלקוח נכנס לניתוח בריא ויצא חולה. מנגד בית החולים יטען כי מדובר בסיכון טבעי שמופיע בטופס ההסכמה.

מה יחליט בהמ”ש? במקרה של תיקו בראיות, מבחינת כמותן ודיותן, בהחלט ייתכן והתובע יזכה בכל הקופה, רק כי נכנס בריא ויצא חולה. אבל כדי לחזק את הראיות, כדאי לבדוק את התיק הרפואי. אם אין תיאור מלא שהעצב הסמוך למקום הניתוח אותר ובודד, ביהמ”ש ייטה לטובת התובע. 

שיתוק בעצב אחרי ניתוח

פגיעה בעצב עלולה לקרות אם קיים לחץ באזור מרוחק, לחץ מתמשך על העצב הגורם להפרעה באספקת הדם. בדומה לאדם ש”ננעל” בתנוחה לא טובה לזמן ממושך ושם לב כי “נרדמה לו הרגל”. אדם עירני מתעורר מהכאב ומשנה את תנוחתו, אבל לא המורדם תחת ניתוח. הטענה תהא שעל הצוות היה לבדוק את מנח הגוף בזמן הניתוח, את מנח הרגל מדי זמן, להניח כרית ולדאוג לשינוי תנוחה. בייחוד האח הסיעודי. 

שיתוק עצב פרונאלי אחרי ניתוח החלפת מפרק ירך

שיתוק עצב פרונאלי מוכר כסיבוך של ניתוח החלפת מפרק הירך אצל מנתחים לא מנוסים. העצב הפרונאלי הפגוע, סעיף של העצב הסכיאטי, מהווה עדות לרשלנות. בית החולים יטען לקושי טכני שבניתוח, ומאידך, אם אין אזכור של משך הניתוח, או אמצעי הגנה על העצבים יפעל הדבר לטובת התביעה. 

רגל שמוטה/ דרופ פוט / צניחת כף רגל

פגיעת דרופ פוט מוכרת אף היא כסיבוך לא מחויב המציאות של פגיעה בעצב כתוצאה מניתוח. משרדינו הגיע לפשרה זה עתה עם בית חולים במרכז הארץ בסך של 800,000 ש״ח. היה זה בשל דרופ פוט אצל אדם בן 70 במסגרת ניתוח לב מעקפים שבוצע בו (ושהציל את חייו). גם שם היתה הסיבה הפעלת לחץ לא מידתי בזמן הניתוח.

הנכות המינימלית היא 10% נכות לצמיתות בגין DROP FOOT על פי סעיף 32 4 (א’) לתקנות המל”ל וזאת בשל הפרעה נוירולוגית תחושתית בדר״כ בשוק רגל. כשהפגיעה מהותיות יותר הנכות עולה ל-30%. למשל אם קיימת הפרעה מוטורית ותפקודית בהליכה. 

פגיעה בעצב בניתוח להסרת גידול

קרה שמטופלת עברה ניתוח להסרת גידול סרטני בבלוטת התריס, במהלכו נפגעו כל בלוטות יותרת התריס. נגרמה לה היפוקלצמיה – ירידה קיצונית של רמת הסידן בדם. די בפגיעה באחת כדי לווסת את רמת הסידן בדם אך כשכל ארבע הבלוטות נפגעות, נגרמת היפוקלצמיה. בגיליון הניתוח נכתב שזוהה העצב החוזר והופרד מבלוטת התריס אולם לא נכתב דבר בנוגע לזיהוי הבלוטות ושימורן והתביעה התקבלה.

פגיעה בעצב בניתוח

התפלגות תביעות רשלנות רפואית

דילוג לתוכן