פגיעה בעצב בניתוח

העצבים שלנו רצים מכף רגל ועד ראש. העצבים התחושתיים משנעים כאב ומגע, והעצבים המוטוריים שולטים בתנועת השרירים. לעצבים אוטונומיים תפקיד של ויסות, כולל של לחץ דם ושלפוחית השתן.

פגיעה בעצב בניתוח עלולה לגרום לנזק עצבי, לאובדן תפיסה חושית, עקצוצים חריגים וחולשת שרירים. ניתוחים כירורגיים עדינים משתבשים לפעמים במהלכם יכול להירגם נזק עצבי. זה נגרם בגלל דחיסה, לחץ, ושימוש לא נכון בציוד רפואי. כמו חתך ממחט.

פגיעה בעצב

פגיעה בעצב בניתוח לכשעצמה רומזת לרשלנות רפואית. הרי המטופל נכנס בריא ויצא חולה. מנגד בית החולים יטען כי מדובר בסיכון טבעי שמופיע בטופס ההסכמה. כיצד ביהמ״ש יכריע? 

תיקו בראיות

המטופל מורדם ולא יכול לאסוף ראיות ״בזירת התאונה״. בתאונה במרחב הציבורי, תצלומים יכולים למלא תפקיד משמעותי בהוכחת רשלנות, אך בתוך חדר הניתוח הוא כאמור מורדם ועמו אף אחד מבני משפחתו. משכך במקרה של תיקו בראיות, מבחינת כמותן ודיותן, בהחלט ייתכן והתובע יזכה בכל הקופה. אבל כדי לחזק את הראיות, כדאי לבדוק את התיק הרפואי. אם אין תיאור מלא שהעצב הסמוך למקום הניתוח אותר ובודד, ביהמ"ש ייטה לטובת התובע. 

שיתוק בעצב אחרי ניתוח

פגיעה בעצב אופיינית לניתוחים ארוכים עם לחץ ממושך. בדומה לאדם ש”ננעל” בתנוחה לא טובה לזמן ממושך ושם לב כי “נרדמה לו הרגל”. אדם עירני מתעורר מהכאב ומשנה את תנוחתו, אבל לא המורדם תחת ניתוח. הטענה תהא שעל הצוות היה לבדוק את מנח הגוף בזמן הניתוח, את מנח הרגל מדי זמן, להניח כרית ולדאוג לשינוי תנוחה. בייחוד האח הסיעודי. 

אילו ניתוחים מהווים סיכון לפגיעה בעצב?

ניתוח בקע מסוכן לעצבים המפשעתיים ואברי המין. ניתוח להחלפת מפרק ברכיים, והחלפת מפרק ירך מוכרים כמסוכנים לפגיעה בעצבים ברגליים התחתונות. 

שיתוק עצב פרונאלי אחרי ניתוח החלפת מפרק ירך

שיתוק עצב פרונאלי מוכר כסיבוך של ניתוח החלפת מפרק הירך אצל מנתחים לא מנוסים. העצב הפרונאלי הפגוע, סעיף של העצב הסכיאטי, מהווה עדות לרשלנות. 

רגל שמוטה/ דרופ פוט / צניחת כף רגל

פגיעת דרופ פוט מוכרת אף היא כסיבוך. קרא כאן.   

פגיעה בעצב בניתוח
5/5
דילוג לתוכן