• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

עצות מעשיות לנאשם תעבורהמשפט תעבורה/ המלצות

1. זכות השתיקה

אל תתרפסו בפני השוטר שעצר אתכם רק לשם וויתור. זה עלול לפגוע בכם.

2.  נוסעים נוספים

אם לצידכם נוסעים ואף הם מכחישים את ביצוע העבירה דאגו שגם דברם יירשם. אין לחתום על הדו”ח שנערך ע”י השוטר מבלי לקרוא את תגובתכם שנרשמה שם. אם דברים נרשמו בטעות בקשו מהשוטר שיתקן זאת.  

3. נהיגה בקלות ראש מול נהיגה בחוסר זהירות   

לעיתים בוחרת המשטרה להחמיר עם נאשם ועל כן אין לרוץ ולהודות בכתב האישום משום שיתכן ויהא ניתן, קודם להודאה, לשנות את כתב האישום. בכל עבירה קלה כחמורה ממש כפי שסעיף הריגה מומר לגרימת מוות ברשלנות (גרם מוות ברשלנות).

4.  פוליגרף

מוכנים בכול דרך להוכיח את חפותכם? מכון פוליגרף פרטי הוא אופציה טובה. אם הבדיקה טובה לכם – הציגו אותה במשפט. אם לא – השמידו אותה ואף אחד לא יידע את תוצאותיה. העלות היא 1000 ש”ח.

5.  חומר חקירה
קיבלתם כתב אישום? צלמו את תיק המשטרה ולמדו מה יש ליתר המעורבים בפרשה לומר בחקירה, כמו גם יתר הראיות בתיק. בתיק המשטרה עדויות של נהגים נוסעים ועדים מחוץ לרכבים. תיק תאונה כולל, בדר”כ, את ממצאי בוחן התנועה שביקר בזירת התאונה עם ממצאים הנדסיים, חישובי מרחקים מהירות כלי הרכב, סימני בלימה וכיו”ב’.

6. החזר הוצאות שכר טרחה כשקיים ביטוח מקיף

יש בידכם ביטוח מקיף דאגו לקבלת החזר הוצאות ששילמתם לעורך הדין בגין הייצוג בבית משפט לתעבורה. לעיתים גם עלות חוו”ד מומחה בטיחות תכוסה על ידי חב’ הביטוח.

7. הדיון הראשון – ישיבת הקראה

קיים הבדל בין ישיבת הקראה וישיבת הוכחות. בישיבה הראשונה לא תצטרכו להביא עדים ולהתעמת עם השוטר. אם תכפרו באת שמיוחס לכם – בית המשפט יקבע מועד דיון לשם ישיבת הוכחה. אם תודו בית המשפט יתפנה לשמיעת טיעונים לעונש.  בשלב הטיעונים לעונש כדאי להביא ראיות למצב אישי, ילדים, בעיות בריאות וניידות בעיקר, תעסוקה, ואם הרכב משמש לצרכי פרנסה. תלות מי מבני המשפחה בניידותכם אף היא רלבנטית.

8. נפסלתם? הפקידו רישיון

הפקדת רשיון מתבצעת במזכירות בית משפט תעבורה. את הרשיון מקבלים בחזרה במשרד הרישוי. אם בכל זאת הוחלט לשלול את רשיונכם דאגו שרשיון הנהיגה מופקד שכן אחרת מניין ימי הפסילה לא יחל. את הרשיון אחר ריצוי תקופת הפסילה תוכלו לקבל במשרד הרישוי. במקרים מסוימים כדאי לבקש מבית המשפט לסווג את הפסילה כך שתותר נהיגה ברכב מסוים אחד כזה שבדר”כ משמש לצרכי עבודה – למשל מלגזה.  

9.  ערעור

מבקשים לערער? תוכלו לעשות זאת תוך הזמן שצוין בפסק הדין (תוך 45 ימים בדר”כ) לבית המשפט המחוזי.

תאונה ללא ביטוח מקיף

ביטוח סיעודי

אורן בושרי, עו"ד
דילוג לתוכן