סרטן שלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן עולה גם לדיון משפטי מדי פעם. הן כי הוא קשור בחשיפה לחומרים מזיקים והן בגלל איחור באבחון מצד הרופא המטפל. 

שלב 4

אם המטופל מציג בפני רופא המשפחה סימפטומים העשויים להעיד על סרטן שלפוחית השתן, אך הוא נמנע מלחקור באופן יסודי מספיק או להפנות למומחה הוא בבעיה. כך המטופל יגיע לשלב 4 בלי אבחון וכשסיכויי ההישרדות פחתו. זה המקרה הקלאסי אך ייתכנו תרחישים אחרים.    

רשלנות רפואית: רופא המשפחה שנשאר תקוע במחשבה על דלקת​

על פי מחקר מבריטניה 42% ממקרי סרטן שלפוחית השתן נחשבים לכאלו שניתן למנוע. סרטן שלפוחית השתן עולה בהקשר של רשלנות רפואית כשקם חשד לאבחון מאוחר. רופא סביר יפנה את אלה עם דם מאקרוסקופי בשתן לבדיקת ציסטוסקופיה - סקירה של חלל שלפוחית השתן ויעלה לבסוף על הגידול. הרופא שנשאר תקוע במחשבה על דלקת חשוף לתביעת רשלנות רפואית.

תסמינים

הסימן הקלאסי הוא דם בשתן (המטוריה). הבעיה היא שדם בשתן מתגלה לעיתים רק בבדיקת שתן מיקרוסקופית. צריבה, דחיפות או תכיפות במתן שתן גם הם תמרור אזהרה, אבל אלה סימפטומים גם של אבנים בכליות.

האם קופת החולים יכולה לטעון שממילא לא ניתן היה להציל את החולה?​

לא מדובר בסרטן אלים והמוסד הרפואי לא יוכל לטעון שממילא לא היה ניתן להציל את החולה. למעשה קיימת תקווה, בזכות תרופות אימונותרפיות, גם לחולים בסרטן שלפוחית שתן גרורתי.

גורמי סיכון ברי תביעה

תביעה כנגד ביטוח לאומי

אדם שאובחן כחולה אמור להגיש תביעה כנגד ביטוח לאומי למיצוי זכויות וכנגד המעביד בגלל רשלנות. יש להביא בחשבון זמן קינון. כי האבחנה כיום היא תוצאה של חשיפה לכימיקלים שנאסרו לפני למעלה מ-20 שנה.

תביעה כנגד המעסיק בגין רשלנות

במקרה של חשיפה מזיקה, ניתן לתבוע את המעביד. כי על המעסיק חלה חובה חוקית להגן על עובדיו מפני פגיעה. וגם אם החומר הכימי הוא מרכיב הכרחי בתהליך הייצור, על המעסיק להגן על עובדיו באמצעות מסיכות נשימה, אוורור, בדיקות ניטור ואמצעי בטיחות אחרים.     

סרטן שלפוחית השתן
סרטן שלפוחית השתן

אחוזי נכות

אחוזי הנכות בסרטן מותאמים לטיפול, לחזרה לעבודה מלאה או חלקית כמו ניהול אורח חיים תקין. 100% נכות מוענקים תחילה לתקופת האבחון, הניתוח, הטיפול הקרינתי והכימותרפי. לאחר מכן על פי האיבר שנפגע. לדעת המוסד לביטוח לאומי (ראו עמ׳ 90 כאן) אין הצדקה למתן 100% נכות לאחר ניתוח להסרת גידול כשאין צורך בטיפול נוסף. גם לא רטרואקטיבית מיום הבדיקה או הגילוי כי אין עדות למחלה פעילה אז. רק מהרגע שלפי המסמכים הרפואיים המחלה החלה לבוא לידי ביטוי.  

5/5
דילוג לתוכן
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110