סרטן שלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן עולה לדיון בקרב מי ששוקל תביעה משפטית לפיצויים. על פי מחקר מבריטניה ישנם רבים כאלה. 42% ממקרי סרטן שלפוחית השתן נחשבים לכאלו שניתן היה למנוע. השאלה כנגד מי? מהם הגורמים ומה עלול להיות מחדלו של הרופא. 

סרטן שלפוחית השתן כתוצאה מחשיפה לחומרים מזיקים בעבודה

תביעה כנגד ביטוח לאומי

אדם שאובחן כחולה אמור להגיש תביעה כנגד ביטוח לאומי למיצוי זכויות וכנגד המעביד בגלל רשלנות. יש להביא בחשבון זמן קינון. כי האבחנה כיום היא תוצאה של חשיפה לכימיקלים שנאסרו לפני למעלה מ-20 שנה.

תביעה כנגד המעסיק בגין רשלנות

במקרה של חשיפה מזיקה, ניתן לתבוע את המעביד. כי על המעסיק חלה חובה חוקית להגן על עובדיו מפני פגיעה. וגם אם החומר הכימי הוא מרכיב הכרחי בתהליך הייצור, על המעסיק להגן על עובדיו באמצעות מסיכות נשימה, אוורור, בדיקות ניטור ואמצעי בטיחות אחרים.     

תסמינים של סרטן שלפוחית השתן

הסימן הקלאסי הוא דם בשתן (המטוריה). הבעיה היא שדם בשתן מתגלה לעיתים רק בבדיקת שתן מיקרוסקופית. צריבה, דחיפות או תכיפות במתן שתן גם הם תמרור אזהרה, אבל אלה סימפטומים גם של אבנים בכליות.

רשלנות רפואית: רופא המשפחה שנשאר תקוע במחשבה על דלקת

סרטן שלפוחית השתן (או כיס השתן) עולה בהקשר של רשלנות רפואית כשקם חשד לאבחון מאוחר מצד הרופאים. רופא סביר יפנה את אלה עם דם מאקרוסקופי בשתן לבדיקת ציסטוסקופיה – סקירה של חלל שלפוחית השתן ויעלה לבסוף על הגידול. הרופא שנשאר תקוע במחשבה על דלקת הוא זה שיהיה חשוף לתביעת רשלנות רפואית.

האם קופת החולים יכולה לטעון שממילא לא ניתן היה להציל את החולה?

לא מדובר בסרטן אלים והמוסד הרפואי לא יוכל לטעון שממילא לא היה ניתן להציל את החולה. למעשה קיימת תקווה, בזכות תרופות אימונותרפיות, אפילו לחולים בסרטן שלפוחית שתן גרורתי.

אחוזי נכות

אחוזי הנכות בסרטן מותאמים לטיפול, לחזרה לעבודה מלאה או חלקית כמו ניהול אורח חיים תקין. 100% נכות מוענקים תחילה לתקופת האבחון, הניתוח, הטיפול הקרינתי והכימותרפי. לאחר מכן על פי האיבר שנפגע. לדעת המוסד לביטוח לאומי (ראו עמ׳ 90 כאן) אין הצדקה למתן 100% נכות לאחר ניתוח להסרת גידול כשאין צורך בטיפול נוסף. גם לא רטרואקטיבית מיום הבדיקה או הגילוי כי אין עדות למחלה פעילה אז. רק מהרגע שלפי המסמכים הרפואיים המחלה החלה לבוא לידי ביטוי.  

סרטן שלפוחית השתן
דילוג לתוכן