• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

סרטן שד גרורתיגילוי מאוחר

  • סרטן שד גרורתי מתאר שלב מתקדם של המחלה, של גידול שהתפשט ושלח גרורות, דרך מחזור הדם, למקומות מרוחקים בגוף. גילוי המחלה בשלב זה יהווה נורת אזהרה ראשונה לקיומה של רשלנות. מה כל צד בדר״כ יטען?
  • התובעת או המשפחה: שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, שלא ניתן היה להקרינו או להסירו, ובמקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, היא עם קיצור תוחלת חיים. 
  • שלא היה צריך לחשוד בדבר, ושגם לו נערכה ביופסיה מיד עם תחילת התלונות, לא ניתן היה לאתר קיומו של תהליך סרטני. וממילא, הם יטענו, בהתחשב בסוג הסרטן האלים, שבו מדובר - לא היו סיכויים לריפוי.

גילוי סרטן השד באיחור

המקרה הקלאסי הוא של רופא שסבור שמדובר בגוש חלב, לא רושם אם נעשתה בדיקה פיזית של הגוש או גודלו ולא מפנה לביופסיה

תסמונת ״הרופא הפטרנליסט״

המשפט הישראלי לא מותיר מקום לרפואה פטרנליסטית שמחליטה עבור האשה. החובה המוטלת על הרופא אינה רק להפנות לביופסיה או להקפיד על ביצוע ממוגרפיה אלא גם ליידע את האשה על אפשרות לבדיקה טובה יותר אם קיימת. כי ביהמ״ש קבע שאולי היה באפשרותה לשלם מכיסה עבור בדיקה חדשנית, מחוץ לסל התרופות או שקיימת רק בחו״ל. הבחירה היא שלה. במיוחד באשה עם גנטיקה רעה וסיפור משפחתי ידוע. גם אם קיימת אסכולה אחרת, על הרופא להסביר זאת. 

רשלנות בתכנון שדה הקרינה

כיום קיימות טכנולוגיות ממזעור בכירורגיית השד (ולכן נדיר לראות שד כרות במלואו), טיפול תרופתי כמו הרצפטין, ותכנון טוב יותר של שדה הקרינה. רשלנות יכולה להיות קשורה בהם, לאו דווקא באיחור באבחון. בהחלטה איזה טיפול יתקבל, כימי, הורמונלי, הרצפטין, או בשילוב ביניהם.

רשלנות קיימת גם בשלב שאחרי הריפוי, עם חזרה של הגידול. רופא רשלן למשל הוא זה שלא בודק אז את מצב בלוטות הלימפה בבית השחי. נוכחות גרורות שם מהווה את המדד הטוב ביותר לסרטן שחוזר. 

פיצויים

גובה הפיצויים תלוי במס׳ גורמים: אם הרשלנות גרמה למוות או לנכות ואם נותרו אלמן וילדים או רק אלמן, כמו גם גובה ההכנסה של האשה. ביהמ״ש יחשב מכאן על פי ע״א 4975/05 אליעזר לוי ואח “ד’ נ’ ר זאב מור לפי היחס שבין סיכויי ההחלמה בלא רשלנות ובין עם רשלנות.

אחוזי נכות

אחוזי הנכות המהלך טיפול והחלמה גבוהים ומגיעים ל-100% נכות אבל בסופו האחוזים נוחתים ותלויים בתוצאה הסופית. כריתת שדיים מעניקה נכות לפי גיל בין 30%-50%, כאשר התקנות אינן מתייחסות לשחזור שדיים ולכן ביטוח לאומי לא יכול להפחית את אחוזי הנכות במקרה של שחזור. ולא שהוא לא ניסה.

סרטן שד גרורתי
דילוג לתוכן