סרטן שד גרורתי

רשלנות רפואית

המקרה הקלאסי של רשלנות רפואית הוא של רופא שלא בודק, לא רושם אם נעשתה בדיקה פיזית של הגוש או גודלו ולא מפנה לביופסיה

מה קופת החולים תטען מנגד?

שלא היה צריך לחשוד בדבר, שסביר היה לחשוב שמדובר בגוש חלב, או שגם לו נערכה ביופסיה מיד עם תחילת התלונות, לא ניתן היה לאתר קיומו של תהליך סרטני. וממילא, הם יטענו, בהתחשב בסוג הסרטן האלים, שבו מדובר – לא היו סיכויים לריפוי.

טעות באבחון סרטן שד

כשקיימת מחלוקת בדבר היותו של הגידול ממאיר, חובה על המוסד הרפואי ליידע את האשה על אפשרות לבדיקה טובה יותר אם קיימת. כי ביהמ״ש קבע כבר בעבר שאולי היה באפשרותה לשלם מכיסה עבור בדיקה חדשנית, מחוץ לסל התרופות או שקיימת רק בחו״ל. הבחירה היא שלה. במיוחד באשה עם גנטיקה רעה וסיפור משפחתי ידוע. אם קיימת אסכולה אחרת, על הרופא להסביר זאת. 

רשלנות בתכנון שדה הקרינה

כיום קיימות טכנולוגיות ממזעור בכירורגיית השד (ולכן נדיר לראות שד כרות במלואו), טיפול תרופתי כמו הרצפטין, ותכנון טוב יותר של שדה הקרינה. רשלנות יכולה להיות קשורה בהם, לאו דווקא באיחור באבחון. בהחלטה איזה טיפול יתקבל, כימי, הורמונלי, הרצפטין, או בשילוב ביניהם.

רשלנות קיימת גם בשלב שאחרי הריפוי, עם חזרה של הגידול. רופא רשלן למשל הוא זה שלא בודק אז את מצב בלוטות הלימפה בבית השחי. נוכחות גרורות שם מהווה את המדד הטוב ביותר לסרטן שחוזר. 

פיצויים

גובה הפיצויים תלוי במס׳ גורמים: אם הרשלנות גרמה למוות או לנכות ואם נותרו אלמן וילדים או רק אלמן, כמו גם גובה ההכנסה של האשה. ביהמ״ש יחשב מכאן על פי ע״א 4975/05 אליעזר לוי ואח “ד’ נ’ ר זאב מור לפי היחס שבין סיכויי ההחלמה בלא רשלנות ובין עם רשלנות.

אחוזי נכות

אחוזי הנכות המהלך טיפול והחלמה גבוהים ומגיעים ל-100% נכות אבל בסופו האחוזים נוחתים ותלויים בתוצאה הסופית. כריתת שדיים מעניקה נכות לפי גיל בין 30%-50%, כאשר התקנות אינן מתייחסות לשחזור שדיים ולכן ביטוח לאומי לא יכול להפחית את אחוזי הנכות במקרה של שחזור. ולא שהוא לא ניסה.

סרטן שד גרורתי
5/5
דילוג לתוכן