סרטן קיבהסרטן קיבה בהיבט המשפטי מחזיר אותנו לנקודת הזמן בה הייתה המחלה צריכה להתגלות. בראש ובראשונה לשאלה האם היה על קופת החולים להפנות לבדיקת אנדוסקופיה – בדיקת מצלמה שנכנסת עד הקיבה ואף דוגמת ביופסיה. 

רשלנות רפואית באבחון סרטן הקיבה

 סרטן קיבה הוא מהיר ואלים. משום שהוא אלים המחלה מאובחנת לרוב בשלב מתקדם גם בשלב גרורות. כשהגידול ממוקד וקטן, המחלה תטופל בכריתה ניתוחית.


התעלמות מתלונות החולה תוביל לאבחון שגוי. אבחון שגוי יוביל להיעדר טיפול. הגידול ימשיך ויגדל, לא ניתן יהא להקרינו או להסירו, והמטופל, במקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, ימצא עצמו בסכנת מוות מוחשית. למעשה, עצם הגילוי המאוחר מהווה נורת אזהרה ראשונה לרשלנות רפואית. 

מה התובע יטען?

שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, שלא ניתן היה להקרינו או להסירו, והמטופל, ובמקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, מצא עצמו בסכנת מוות מוחשית.

מה קופת החולים בדר"כ תטען?

שגם לו נערכה מיד עם תחילת התלונות, בדיקה אנדוסקופית, לא ניתן היה לאתר קיומו של תהליך סרטני. ממילא, הם יטענו, בהתחשב בסוג הסרטן האלים, שבו מדובר - לא היו סיכויים לריפוי או שהם נמוכים ביותר.
פסק דין

רשלנות רפואית באבחון סרטן הקיבה רלבנטית במיוחד לחולי צרבת. אותה צרבת דורשת מעקב מתמשך מפני סרטן. זאת משום שאצל חולים אלה הסיכון לפתח סרטן קיבה גבוה במיוחד.

כעקרון, הגורם העיקרי למחלה הוא חיידק הליקובקטר פילורי שאחראי על כ-60% ממקרי סרטן הקיבה. עישון, וכיב קיבה כרוני ואכילת מזון מעושן ורווי מלח (ביפן סובלים מאוד מהמחלה) הם מגורמי הסיכון למחלה.

סרטן קיבה בילדים

סרטן קיבה בילדים מתאפיין גם באנמיה, מעבר לתסמינים שתוארו לעיל. תסמינים אצל ילדים תמיד קשים לאבחון מדויק אבל האלימות של הקרצינומה הקיבתית מחייבת לשאול בדבר קיומה של רשלנות רפואית. 

סרטן הקיבה

סרטן קיבה

אורן בושרי, עו"ד

הקשר שבין סרטן הקיבה לכיבי קיבה ולנטילת אומפרדקס

התרופה אומפרזול (שמוכרת בישראל כ"אומפרדקס" ו"לוסק") משמשת כטיפול נגד כיבי קיבה וכטיפול משלים נגד החיידק הליקוברטר פילורי, מעלה פי 2.5 את הסיכון לחלות בסרטן קיבה, ועד פי 8 כשהיא נלקחה יותר משלוש שנים.

הגברת הסיכון הבולטת בין התרופה למחלה רלבנטית מאוד בתביעות רשלנות רפואית. מדוע? כי ירידה במשקל, בתיאבון, בחילות ושובע מוקדם הם תסמינים מוכרים לסרטן הקיבה אבל גם למחלות אחרות. יהיה קשה להפנות אצבע מאשימה לרופא שלא פעל רק על בסיס תלונה של ירידה במשקל. אבל אם מדובר בפציינט שנטל אומפרדקס משך שנים, עישן ירד במשקל, ונמצא בקבוצת סיכון, המלאכה תהא קלה יותר.

דילוג לתוכן