סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס

אורן בושרי, עו"ד

איחור באבחון סרטן המעי הגס 

איחור באבחון סרטן המעי הגס מחזיר אותנו בדר"כ לדיון בשאלה האם היה על קופת החולים להפנות לבדיקת קולונוסקופיה. בדיקה כזו יכולה הייתה לזהות את סרטן המעי הגס מבעוד מועד. שם מוצאים פוליפים, שמהם יתפתח סרטן.

התעלמות מתסמינים כמו עצירות, דלקת ושינוי ביציאות תביא לפספוס גידול במעי הגס. היא גם תביא לכך שהגידול ימשיך לגדול, שלא ניתן יהא להקרינו או להסירו. כך, המטופל, במקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, ימצא עצמו בסכנת מוות מוחשית. למעשה, עצם הגילוי המאוחר מהווה נורת אזהרה ראשונה לרשלנות רפואית.

הרופאים מנגד יטענו כי גם לו נערכה מיד עם תחילת התלונות, בדיקת קולונוסקופיה, לא ניתן היה לאתר קיומו של תהליך סרטני. ממילא, הם יטענו, בהתחשב בסוג הסרטן האלים, שבו מדובר – לא היו סיכויים לריפוי. או שהם נמוכים ביותר.

אכן ייתכן וביהמ"ש כך יקבע. כי גם אם אילו נעשתה אבחנה מוקדמת של סרטן המעי הגס, לא ניתן היה להציל בוודאות את המנוח. אלא שגם סיכויי החלמה נמוכים יחסית, שווים פיצוי. ההמלצה היא לכן לפתוח בכל מקרה של סרטן המעי הגס בבירור רפואי-משפטי בכדי לשקול הגשת תביעה.

מה התובע יטען?

שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, שלא ניתן היה להקרינו או להסירו, והמטופל, ובמקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, הוא מצא עצמו בסכנת מוות מוחשית.

מה קופת החולים תטען?

שגם לו נערכה מיד עם תחילת התלונות, בדיקת קולונוסקופיה, לא ניתן היה לאתר קיומו של תהליך סרטני. ממילא, הם יטענו, בהתחשב בסוג הסרטן האלים, שבו מדובר - לא היו סיכויים לריפוי או שהם נמוכים ביותר.
פסק דין

בדיקות סקר

רשלנות רפואית יכולה גם להיקבע מעצם אי ביצוע בדיקת סקר. משרד הבריאות  הוא שמורה לקופות החולים מתי ואיך לבצע בדיקות סקר. החוזר הספציפי קובע:

1.  חובה לערוך למטופלים מעל גיל 50 פעם בשנה בדיקה של דם סמוי בצואה.
2. קולונסקופיה מגיל 40 אצל אנשים בעלי סיפור משפחתי של סרטן במעי הגס.

קופות החולים קוראות לציבור בהצבת שלטים אך בכך לא די. הפסיקה לא קבעה עדיין דבר ביחס לצורת ההזמנה. ניקח כדוגמא מטופל שהגיע לקופת חולים על בסיס קבוע. הוא בן 58, ומבקר על בסיס קבוע במרפאה. אם רופא המשפחה לא מוצא לנכון משך שנים לשאול אותו "מה עם קולונסקופיה?" הוא יימצא רשלן כלפיו. זו גם רשלנות רפואית המתייחסת לנוהלי עבודה בקופת החולים.

הקשר שבין סרטן המעי הגס למחלת קוליטיס

רשלנות רפואית באבחון סרטן המעי הגס רלבנטית במיוחד לחולי קוליטיס. אותה דלקת במעי הגס הנמשכת מעל 10 שנים דורשת מעקב מתמשך מפני סרטן. זאת, משום שאצל חולים אלה הסיכון לפתח גידולים ממאירים במערכת העיכול מכפיל את עצמו כל עשור.

נקב במעי הגס הוא אולי הסיבוך המוכר בתחום הרשלנות רפואית גסטרולוגיה. הסימנים הקליניים לסיבוך יכולים להופיע מיידית, או לאחר מספר שעות (או אף מספר ימים) ולכן החולה יכול להשתחרר מבית החולים לכאורה במצב טוב והסימפטומים יופיעו רק לאחרי זמן. לכן, על הרופא להיות במעקב, ואם מתגלה הסיבוך יש לבצע ניתוח בדחיפות על מנת לסגור את הנקב. הפרוצדורות בגסטרו מבוצעות בסדציה, תחת טשטוש ולכן סיבוכים אחרים יכולים להיות קשורים בהרדמה, בפגיעה בדרכי הלוע והגרון, דיכוי הנשימה, שאיפת תוכן הקיבה לדרכי הנשימה, וכן בשלב הפעיל, אלח דם, העברת זיהומים, נקב של המעי הגס, הוושט או התריסריון ודימום. בשלב ההכנה הם יכולים להיות: דהידרציה, הקאות ושאיפת תוכן קיבה. בכל מצב של נזק מתווסף ההמלצה המשפטית היא לזנוח את המחשבה כי כל כולו הוא פרי המצב הראשוני ולשקול הגשת תביעה כנגד הרופא שאולי החמיר נזק קיים. מוכר מקרה לאחרונה של איחור באבחון התנקבות במעי שהסתיים במוות. האירוע מופיע בדוח הועדה של משרד הבריאות משנת 2016. המנוח החל סובל מכאבי בטן שהלכו והחמירו במשך 5 שבועות. הוא נבדק על ידי רופא המשפחה 3 פעמים, הופנה ונבדק במיון 5 פעמים, ורק בפניה האחרונה אובחן כסובל מהתנקבות במערכת העיכול עם אויר חופשי בחלל הבטן. ניתנה הוראה לביצוע צילום חזה בעמידה. בצילום נראה אויר חופשי מתחת לשרעפת אולם רופא בכיר כבר לא היה במלר"ד. התורן, שלא זיהה את האויר החופשי כתב בתיק כי צילום החזה היה ללא ממצא. בהמשך הופנה לבדיקת CT שלא בוצעה כי מיטת ה- CT לא התאימה למשקלו הגבוה של החולה. הוא שוחרר מבלי שבוצעה החתמה על טופס סירוב אשפוז ולאחרי כן נפטר. 

איחור באבחון חסימת המעי הגס מקים עילה לתביעת רשלנות רפואית משום שקיימים סימנים מחשידים. נודע מקרה של אשה שנפטרה מסיבה זו. אבחנתה התבררה רק בבדיקת CT בטן שבוצעה ביום ה-8 לאשפוזה. אז כבר היה מאוחר מדי. התברר שההצוות הרפואי לא היה מודע לכאבי הבטן והתפיחות של הבטן, וההתרכזות בבירור חשד לפתולוגיה בדרכי העיכול העליונות.

עורך דין נזיקין בחדרה

המשרד

המוטו
המשרד נוסד לפני 18 שנים והוא מונה עו"ד בכיר אחד כך שהמלאכה המשפטית מתבצעת על ידי עורך הדין עמו הלקוח נפגש. באופן זה, התיק לא "מתגלגל" לעו"ד זוטר או מתמחה.
עורך דין נזקי גוף בחדרה

כרטיס ביקור

פרסטיז'
עו"ד אורן בושרי שימש כפרשן משפטי של YNET ועיתון הארץ באירועי נזיקין מתוקשרים, בפרשת דודו טופז, דליפת הגז ובפרשת המוקש ברמה"ג. ברדיו שימש פרשן בתחנת 103FM.
אורן בושרי

אודות עורך הדין

נסיון ומוניטין
עו"ד אורן בושרי מתמחה בנזיקין ורשלנות רפואית עם מוניטין בכל הערכאות, לרבות נצחונות משפטיים בבית המשפט העליון ובבית הדין הארצי לעבודה.
Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...