סרטן בעמוד השדרה מוביל אותנו לדיון רפואי משפטי בשאלת מועד האבחון – שמא באיחור או בזמן.

התשובה לשאלה זו הנה בעלת משמעות מרחיקת לכת בגלל הקרבה לחוט שדרה. חוט השדרה מקשר בין המוח לבין מערכת העצבים ההיקפית. כל פגיעה בחוט השדרה משפיעה על איברים מרוחקים כמו גפיים.

הבעיה שאורטופדים לא חושבים דווקא על גידול כאבחנה מבדלת. הם חושבים על פגיעות אורטופדיות ידועות בגב. אלא שאחרי ששוללים פגיעות אורטופדיות, עליהם לחשוב גם על גידול.

איחור באבחון סרטן בעמוד שדרה

מה בדר״כ נטען?

– כי מפאת חסכון כספי וזלזול בחיי אדם לא ניתנה הפנייה להדמייה

– כי את הגידול היה ניתן לאתר קודם לכן בבדיקת הדמיה והפספוס הוא פספוס באבחון רדיולוגי. 

– כי לא נערכה בדיקה נוירולוגית פשוטה, בדיקה של טונוס (מתח), כוח גס, או החזרים גידיים. ספסטיות ברגליים, שהיא התכווצות יתר של השריר, היא דוגמא טובה לתמרור אזהרה לסרטן בעמוד השדרה בחוט השדרה מעל נקודה מסוימת.

חישוב הפיצויים בנזקי גוף

נזקי גוף נאמדים בעין משפטית בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. בתאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה ובדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. קרא עוד..

בין אחוזי הנכות לפיצוי

כאשר לא נקבעת נכות, יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש"ח-50,000 ש"ח. זהו סכום נמוך משמעותית מנכות של 10% שם הפיצוי כבר יגיע למאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים.
קרא עוד
סרטן בעמוד השדרה

סרטן בעמוד השדרה

אורן בושרי, עו"ד

תביעה

תביעה של איחור באבחון סרטן בעמוד השדרה שונה מאיחור באבחון גידול במקום פחות "אסטרטגי". בתביעה כזו, הנזק בדר״כ גדול שכן העצב ניזוק ומערכת העצבים לאורך עמוד השדרה בלתי ניתנת כיום לשיקום. כמובן שגם סכום התביעה יהא גבוה. 

אם לא אובחנה המחלה בשלב בו ניתן היה לרפאה, התביעה צריכה לכלול התייחסות לאובדן חיים.

אם הפציינט שרד את המחלה, הטענה תהא שעם טיפול נכון הסבל היה קצר יותר. 

טיפול שכיח בסרטן בעמוד השדרה הוא טיפול הקרנתי. טיפול כימותרפי מותאם לפי מהות הגידול וטיפול ביולוגי נועד להצר את קצב צמיחת הגידול. טיפול כירורגי מהיר נעשה בחירום בכדי להשיג שיפור מהיר ולמנוע פגיעה בחוט השדרה בנק' זמן קריטית. בכל אלה, ייסורים יותר ופחות. זיהוי מוקדם היה אמור לחסוך חלק מהם.

No votes yet.
Please wait...